
Публикации представят погрешно кадри от фойерверки в Алжир като израелски въздушен удар в Газа
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 16 октомври 2023 г. в 17:34
- Време за четене: 5 минути
- От: Natalie WADE, AFP САЩ
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Ивицата Газа тази вечер в 20:45", пише Facebook потребител на 8 октомври 2023 г., споделяйки кратко видео, на което се виждат сгради, осветени в червено и множество екслплозии.
Друг потребител също споделя видеото във Facebook, обвинявайки "цивилизования Запад", че не осъжда "тези жестоки удари срещу цивилно население?". Видеото с подвеждащото твърдение беше публикувано в канал в Telegram, многократно опровергаван от AFP за разпространение на дезинформация (тук, тук, тук, тук, тук, тук, тук, тук и тук) .

Други публикации, споделящи видеоклипа, се разпространяват на различни езици, включително румънски, английски, испански, немски, португалски и малайски, след като бойци на Хамас атакуваха Израел на 7 октомври 2023 г.
Безпрецедентното нападение включваше ракетни удари и вълна от въоръжени бойци, които застреляха цивилни и взеха около 200 заложници, включително израелци, хора с двойно гражданство и чужденци. На следващия ден Израел официално обяви война, армията му безмилостно обстрелваше ивицата Газа и разположи десетки хиляди войници около палестинския анклав и по северната си граница с Ливан.
От 7 до 15 октомври 2023 г., по данни на Израелското министерство на отбраната, от израелска странна са загинали 1400 души, повечето от които цивилни в деня на атаката, а 199 са били отвлечени.
От палестинска страна броят на загиналите в Газа нарасна до най-малко 2,750 души след масираната израелска бомбардировка на анклава в отговор на нападението, съобщи на 16 октомври здравното министерство на Хамас.
Клип, заснет в Алжир
В някои публикации, споделени в платоформата X, се вижда потребителското име в TikTok "ramiguerfi41". Въпреки че клипът не се появява в профила на потребителя в Съединените щати (архив), търсенето по ключова дума показва, че той го е публикувал в платформата за социални медии.

Репортерите на AFP в Бразилия потвърдиха, че потребителят е публикувал кадрите за пръв път на 27 септември 2023 г. - повече от седмица преди нападението на Хамас.

Много потребители на X, коментиращи публикациите, пишат, че те са били представени погрешно.
"Този видеоклип е от Алжир, след като Белуиздад спечели първенството по футбол", се казва в публикация от 8 октомври (архив).
Търсенето по ключови думи отведе до няколко видеоклипа, наподобяващи клипа (архивирани тук и тук). На тях се вижда как футболни фенове изстрелват фойерверки и сигнални ракети в град Алжир, след като CR Belouizdad спечели алжирското първенство през 2020 и 2023 г. (архивирани тук и тук).
AFP определи географското местоположение на видеоклипа чрез идентифициране на забележителности, включително затревено кръгово кръстовище и билборд със светеща рамка.



Видеото беше опровергано и от българската организация за проверка на фактите factcheck.bg.
Конфликтът между Израел и Хамас доведе до порой от дезинформация в социалните медии, включително много погрешно представени снимки и видеоклипове. Повече от репортажите на AFP можете да прочетете тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас