Не, това видео не показва египтяни в пустинята, които носят вода и храна на палестинците

След изненадващото смъртоносно нападение от страна на палестинската въоръжена групировка Хамас на 7 октомври 2023 г. Израел отвръща на удара с безмилостни бомбардировки на гъсто населената ивица Газа, включително с няколко удара по граничния пункт между Газа и Египет. Конфликтът беше последван от поток публикации в социалните мрежи, включително видеоклип, разпространен на няколко езика, в който се твърди, че показва египтяни, които пресичат пеша пустинята, за да доставят хуманитарна помощ на палестинците. Разследване на Агенция Франс-Прес (AFP) показа, че кадрите са стари и показват хора, пренасящи цигари на границата с Либия. Египет и Израел са наложили блокада на Газа от 2007 г. насам, а пътуването през граничния пункт Рафах винаги е строго ограничено.

Във видеото към публикация във Facebook на български, споделена повече от 16 000 пъти, виждаме множество мъже, които вървят през пустинята с големи правоъгълни раници на гърба си. "Египтяни влизат в Газа, за да донесат вода и храна на палестинците там", гласи постът от 14 октомври 2023 г. Подобни твърдения и видеоклипове се споделят и на езици като френски , индонезийски и сръбски.

Бойците на Хамас убиха най-малко 1400 души, предимно цивилни, през първия ден от нападението си в южната част на Израел, според официални израелски източници. Израел твърди, че след това в сблъсъците са били убити около 1500 бойци на Хамас, преди израелската армия да си възвърне контрола над нападанатия район. Въоръжените лица на Хамас са взели и над 200 заложници, включително чужденци от двадесетина държави. Повечето от тях са все още живи, съобщи израелската армия на 20 октомври.

По последни данни на здравното министерство на Хамас в Газа от 24 октомври 2023 г. над 5000 палестинци са загинали в Ивицата Газа в резултат на ответните израелски бомбардирки. Сред тях има повече от 2000 деца, съобщават оттам.

Палестинците отдавна отчаяно се нуждаят от хуманитарна помощ, която е блокирана в Египет на границата с Газа. Международни организации като УНИЦЕФ и UNWRA предупреждават за наближаваща хуманитарна криза. Първият конвой с хуманитарна помощ влезе в ивицата Газа през граничния пункт Рафах едва на 21 октомври.

Въпреки това кадрите на хора, носещи бял товар на гърба си в пустинята, нямат нищо общо с продължаващия конфликт. Разследване на AFP установи, че видеото е заснето на границата между Египет и Либия, а не в Газа. Установихме, че много от тях носят цигари, а не храна и вода.

Image
Скрийншот на публикация, споделяща невярна информация. Направен на 24 октомври 2023 г.

Когато кадрите се появяват в социалните мрежи на 13 и 14 октомври 2023 г., пунктът Рафах на границата между Газа и Египет - единственият пункт към ивицата Газа, който не е под израелски контрол - е затворен. На 9 и 10 октомври пунктът е бомбардиран три пъти за по-малко от 24 часа . Четвъртият удар е нанесен по граничния пункт на 16 октомври и го затваря. На 22 октомври 2023 г. израелските военни признават и се извиняват за "случайното обстрелване и удряне на египетски пост на границата" с Газа.

Стотици камиони бяха блокирани в Синайската пустиня в Египет в продължение на дни поради липса на разрешение за преминаване към 2,4-милионното население на Газа. По-късно беше постигната сделка с посредничеството на САЩ, която позволи преминаването на помощи.

На 21 октомври 2023 г. репортери на AFP станаха свидетели на преминаването през граничния пункт Рафах на 20 камиона от Египетския Червен полумесец - организацията, която отговаря за доставката на помощи чрез различни агенции на ООН. На 23 октомври 2023 г. журналистите на AFP станаха свидетели и на момента, в който третият конвой пресече границата.

AFP обаче не откри медийни публикации от границата за хора, които носят помощи пеша.

Старо видео

Търсенето на видеото в платформата X (известна преди това като Twitter) показва, че то е публикувано на 7 септември (архив ), почти месец преди настоящия конфликт между Израел и Хамас, започнал на 7 октомври. Към видеото интернет потребителят пише, че това е границата между Египет и Либия.

В горния ляв ъгъл на изображенията се вижда лого, образуващо буквата "К" в синьо и числото "24" в червено. В края на видеоклипа виждаме надпис "Kurdistan24.net" - иракска медия, базирана в град Ербил в Иракски Кюрдистан. Но беше невъзможно да се намери видеото в платформите на медията.

Затова AFP се свърза с Kurdistan24, за да узнае повече за кадрите.

Публикуван на 13 октомври в социалните мрежи на медията, видеоклипът е бил изтеглен няколко часа по-късно, заяви пред AFP в телефонен разговор на 18 октомври Жеер Зияд, ръководител на социалните мрежи в Kurdistan24.

"Видяхме това видео в социалните мрежи. В сегашния контекст с цялата разпространявана информация помислихме, че това е истинска информация. Публикувахме видеото под заглавието "Египетският народ помага на палестинския народ", като мислехме, че това е истинска информация. Но когато проверихме видеото, установихме, че то е старо, мисля, че е от 2020 г. Незабавно го премахнахме от всички наши платформи", заяви Жеер Зияд пред AFP.

И така, какво показва видеоклипът, който проверяваме?

Контрабандисти

Като напишем "Egyptians Palestine" в лентата за търсене на TikTok, откриваме видеоклипове (тук, тук и тук) на различни езици, показващи същите събития като в проверявания от AFP видеоклип.

Във всички тези изображения (за които интернет потребителите твърдят, че са египтяни, носещи помощ на палестинците) виждаме голям брой мъже, които ходят или бягат в пустинята, носещи това в правоъгълна форма на гърба си.

Image
Екранни снимки, направени в TikTok на 17 октомври 2023 г.

На 14 октомври под публикация, разпространяваща невярната информация, интернет потребител пише, че това са "стари кадри на контрабандисти между Египет и Либия".

Под този пост в X (архив ) от 7 септември 2023 г. видеото е описано като снимки, показващи границата между Египет и Либия. В коментарите интернет потребители предполагат, че става въпрос за контрабандисти на цигари.

На едно от TikTok видеата, открито от AFP с търсене по ключови думи, за което се твърди, че показва египтяни, пътуващи до палестинските територии, се вижда как мъжете изваждат големи картонени кутии от белите чанти, които носят. Ако увеличим изображението върху кутиите, можете да виим червено лого на бял фон. Ако спрете видеото на определени кадри, можете да различите две букви в горната част на кутиите, които приличат на "h" и "p".

Image
Екранна снимка от TikTok. Направена на 17 октомври 2023 г. Елементът е ограден от AFP.
Image
Екранни снимки от TikTok. Направени на 17 октомври 2023 г. Елементите са оградени от AFP.

Предположихме, че това са цигари, и потърсихме в интернет "hp cigarettes". От намерените изображения виждаме, че логото на марка цигари съвпада с това, което се вижда на видеоклипа.

Image
Изображение, намерено на уебсайта на Lazada, определщя се като сингапурска компания за електронна търговия, на 17 октомври 2023 г.

Търсенето в резултатите от изображенията отведе до тази Facebook страница, наречена H&P cigarettes (архив). Телефонните номера, започващи с +92, и имената на градовете Лахор, Пешавар, Карачи и Мултан подсказват, че компанията е базирана в Пакистан.

В прессъобещeние на филипинската полиция, в което се съобщава за заловени контрабандни цигари, публикувано във Facebook в началото на септември 2023 г., цигарите H&P са определени като т.нар. Illict whites. Под този термин се определят законно произведени цигари, предназначени основно и предимно за незаконно разпространение.

На друго видео виждаме мъж с чанта, който минава близо до камерата. Ако се вгледате внимателно, можете да видите три тъмни ивици през плата на чантата, които образуват голям продълговат овал с надпис в средата. На изображението се виждат букви "О", "R", "I" и "S".

Image
Екранна снимка от TikTok. Направена на 17 октомври 2023 г. Елементът е ограден от AFP.

След това можем да потърсим в интернет: "ORIS cigarette brand". Така ще открием друга марка цигари с лого, състоящо се от три овални ленти и надпис "ORIS".

Image
Сравнение на снимки от екран от Facebook (вляво) и Google Image (вдясно). Направено на 17 октомври 2023 г.

Границата между Египет и Либия

По ключови думи "граница Либия Египет контрабанда" на арабски език в търсачка, откриваме това видео (архив), качено във Facebook на 16 юни 2022 г. Кадрите показват мъже в сграда насред пустинята с правоъгълни торби. Човекът, който снима, обръща обектива към пейзажа, където виждаме сходна сцена.

Описанието гласи: В началото на видеоклипа е записано, че в района на градчето се намират само две сгради: "Египетски контрабандисти документират пътуванията си през либийско-египетската граница, като пренасят стоки от неизвестен вид, произход и дестинация и се възползват от небрежността на органите за сигурност по границите на двете държави, за да се движат в абсолютен комфорт".

При търсенето се откриват и тези кадри(архив), качени в TikTok през 2021 г. Там отново виждаме мъже, които вървт в пустинята, и носят на гръб багаж в правоъгълна форма. Описанието на арабски език гласи: "Намираме се в района на гр: "Митническа контрабанда от Салум до египетската и либийската граница".

В резултатите от търсенето откриваме този видеоклип (архив), публикуван в YouTube на 13 юни 2022 г., в който отново виждаме същия тип сцени като в предишните видеоклипове. "Контрабанда по границите на Египет, Либия и Салум" е написано на арабски език, за да се опише видеото.

При изрязване на изображенията от видеоклипа с помощта на софтуера InVid-WeVerify и обратно търсене на изображения в Google, същият видеоклип, който разглеждаме, се появява в канала в YouTube (архив) на мароканска медиа, наречена Ifada media. Публикацията е от 8 септември 2023 г., а заглавието гласи на арабски: "Видео на контрабанда на стоки между египетската и либийската граница".

По-надолу в резултатите попадаме на видеоклип (архив), в който потребител търси мястото, на което е заснето видеото. Като обяснява на арабски, потребителят заключава, че това е районът на Салум, на границата между Египет и Либия.

С напредването на търсенето името "Salloum" беше споменато в описанието, заглавието или коментарите на няколко видеоклипа. Въвеждането на местоположението в Google Maps показва район в Египет близо до либийската граница.

За да определим дали това наистина е районът, разгледахме сцената във видеоклипа и я проверихме. На четвъртата секунда от видеоклипа на заден план, зад стена на половината път, се вижда сграда с извит покрив.

Image
Екранна снимка от TikTok. Направена на 18 октомври 2023 г. Елементът е ограден от AFP

Използвахме Google Maps за да обезследваме района северно от границата между Египет и Либия, около Салум. Така открихме сграда, която прилича на тази от видеоклипа. Това е граничен пост, който се вижда и в това видео (архив) от Център за информация и подпомагане на вземането на решения към Министерския съвет на Египет на 24 септември 2023 г.

Image
Снимки от екрана - от Google Maps (вляво) и от Facebook (вдясно). Направени на 18 октомври 2023 г.

Повече за дезинформацията, свързана с израело-палестинския конфликт може да видите тук.

30 октомври 2023 г. Заради погрешен прeвод е махнат абзацът и изображението, правещи връзка с езерото Бардавил

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас