Не, това видео не показва как Нетаняху тича заради иранската атака от октомври 2024 г.
- Публикувано на 04 октомври 2024 г. в 15:29
- Време за четене: 3 минути
- От: AFP Близкия изток и Северна Африка
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Бягството на Нетаняху в бункера като започва атаката...", гласи Facebook пост, споделящ видеото. От 1 октомври 2024 г. насам публикацията е споделена над 130 пъти. Кадрите се споделят и в Telegram със сходно твърдение, а също и на други езици като сръбски, арабски, френски или испански.
Вечерта на 1 октомври 2024 г. Техеран изстреля бараж от ракети срещу Израел. Иранският режим заяви, че атаката, предприета след като Израел обяви, че започва сухопътна офанзива срещу подкрепяната от Иран Хизбула в Ливан, е в отговор на убийството на лидери на подкрепяната от Техеран групировка (архивирани връзки тук и тук).
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за прекратяване на "болезнения цикъл на ескалация“ в Близкия изток (архивирана връзка). Конфликтът между Израел от една страна и Иран и неговите съюзници Хизбула и Хамас от друга, достига нови мащаби, почти година след безпрецедентната атака на Хамас срещу Израел (архивирана връзка). Според данни на AFP, базирани на израелска официална информация, 1205 души са били убити от израелска страна, предимно цивилни, включително заложници, взети по този повод. От отвлечените 251, 97 все още са заложници. По данни на министерството на здравеопазването на управляваната от Хамас територия при ответната офанзива на Израел в Газа са загинали най-малко 41788 души, повечето от които цивилни. ООН определи тези данни като достоверни (архивирана връзка).
Това е втората атака на Иран срещу Израел след ракетните удари през април 2024 г., когато Техеран заяви, че е действал при "самоотбрана" след атака, която разруши иранското консулство в Дамаск и уби седем войници. Тогава също бяха споделяни изображения и видеоклипове извън контекста. AFP опроверга някои от тях, например тук.
Видео на тичащият премиер Нетаняху, също се споделя извадено от оригиналния си контекст. В действителност кадрите са заснети в израелския парламент и публикувани през 2021 г. от профила на израелския политически лидер в социалните мрежи, установи AFP.
От отдела на AFP за проверка на фактите на арабски разпознаха кадрите, които вече са били споделени извън контекста.
Видеото е публикувано на 13 декември 2021 г. в официалния профил на Бенямин Нетаняху в X (архивирана връзка). "Винаги съм горд да бягам за теб", написа той към видеото. По-нататък се отбелязва, че видеото е направено "преди половин час в Кнесет“.
През 2021 г. израелски медии споделиха същия видеозапис (архивни връзки тук и тук) и съобщиха, че израелският министър-председател е "бързал да гласува" закон за взривните вещества в израелския парламент, като дори е трябвало да отмени полет до Лондон, за да присъства. Законът е бил одобрен с един глас.
Сградата във видеото отговаря на изображения на коридора на Кнесета, публикувани например в Wikipedia тук и тук и в Google Maps, например тук и тук.
Дезинформация за израелско-палестинския конфликт залива социалните мрежи. AFP вече е опровергавала неверни публикации по темата на български и на английски.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас