Видеоклип с разхождащ се в снега лъв в Южна Африка не опровергава изменението на климата

  • Публикувано на 04 октомври 2024 г. в 17:02
  • Време за четене: 4 минути
  • От: Rossen BOSSEV, AFP Bulgaria
Преобладаващата част от научните доказателства и консенсусът сред експертите показват, че човешката дейност подхранва изменението на климата и повишава температурите по целия свят.  Южна Африка също не прави изключение от глобалното затопляне. Въпреки това, след обилните снеговалежи в южноафриканската страна в края на септември 2024 г., потребители на социалните мрежи споделиха кратко видео на лъв, разхождащ се в снега, заедно с внушението, че кадрите доказват как глобалното затопляне не съществува. Експерти заявиха пред Агенция Франс-Прес (AFP), че според всички научни и исторически данни повишаването на глобалните температури през последните години е безпрецедентно и тревожно.

„Глобалното затопляне се развихря в ЮАР, Африка...", гласи публикация във Facebook с 45-секунден видеоклип на лъв, който се разхожда в снега. В коментарите потребителите питат дали видеото наистина е заснето в Южна Африка. Други посочват, че там е било зима. Постът е споделян десетки пъти от 24 септември 2024 г. насам.

Той цитира публикация в Telegram , споделяща същото твърдение и кадри.

Тези постове обаче са подвеждащи, тъй като снеговалежите в Южна Африка са често срещани и не опровергават глобалното затопляне, както внушават потребителите, споделели тези публикации. 

Image
Снимки от екран на публикации, споделящи заблуждаваща информация. Направени на 4 октомври 2024 г.

Видеоклип от природозащитния център, публикуван след неотдавнашния снеговалеж

С помощта на обратно търсене на изображения AFP установи, че видеото е публикувано на 21 септември 2024 г. в Instagram (архивна връзка) от профил на организация, наречена Glen Garriff Conservation (архивна връзка). "22-годишният Тонга получава специалната си ежедневна храна от Майк... & след това утолява жаждата си. Малко ни е студено, но това е уникално време, на което имаме привилегията да станем свидетели тук, в Южна Африка... лъвове в снега. Удивително", се казва в описанието.

Както съобщава AFP на 21 септември 2024 г., "необичайно силният снеговалеж предизвика сериозни смущения по пътищата на Южна Африка“. Агенцията добавя, че "към обяд хората все още са блокирани, след като са прекарали нощта, блокирани в автомобилите си" (архивна връзка).

Снеговалежите не са необичайни за Южна Африка

"Снеговалежът е често срещано явление през зимата, в цялата югозападна част на страната, която е регион със зимни валежи", казва Марк Ню, бивш ръководител на Африканската инициатива за климат и развитие (2011 - 2023 г.) и професор в катедрата по екологични и географски науки в университета в Кейптаун, в имейл от 1 октомври 2024 г. до AFP. "Така че валежите се появяват през студения сезон и падат под формата на сняг на по-голяма надморска височина, особено ако има дълбок студен фронт, свързан с валежите", допълва той.

"В останалата част на страната и особено в ескарпа на KZN [Квазулу-Натал, бел. ред.], където бяха обилните снеговалежи, снеговалежите са по-редки, но сравнително чести - на всеки няколко години може да има събитие със снеговалеж", обясни още Марк, като добави, че "това се случва, когато фронталните системи от югозападната част на страната са достатъчно дълбоки и интензивни, за да проникнат във вътрешността". 

Природозащитният център Glen Garrif , където е заснет видеоклипът, се намира в провинция Фрии Стейт, на около 100 км северозападно от ескарпа на Квазулу-Натал, за който говори  експертът.

Снегът не опровергава климатичните промени

Климатичните скептиците често дават пример с обилни снеговалежи като доказателство, че климатичните промени са преувеличени или не съществуват. AFP вече е опровергавала подобни твърдения, например тук или тук

Омар Бадур, ръководител на отдела за мониторинг на климата и политика на Световната метеорологична организация  е цитиран от AFP в тази статия по проверка на фактите:  "Що се отнася до изменението на климата, по-топлите океани водят до повече изпарения и следователно до повече влага в атмосферата. Следователно изменението на климата ще прави този тип събития по-вероятни".

Според Марк Ню: "Тази година полярният вихър е по-слаб, което означава, че струйното течение и фронталните системи могат да проникнат по-далеч към субтропиците, носейки повече дъжд и (ако е достатъчно студено) сняг. Оттук и много влажната зима над Южния нос тази година“. Полярният вихър е явление около двата полюса, което може да повлияе на времето в по-далечни региони. 

"Определено не", отговори Ню на въпроса дали обилните снеговалежи опровергават глобалното затопляне. Toй отбеляза, че се очаква глобалното затопляне да засили атмосферния хидрологичен цикъл, което да доведе до по-екстремни метеорологични системи, включително по-силни снеговалежи в регионите, където се очаква сняг. 

Експертът по въпросите на климата също така подчерта, че последиците от глобалното затопляне стават очевидни в Южна Африка, главно чрез повишаването на температурите. Въпреки че моделите на валежите са по-променливи, очертаващите се дългосрочни тенденции могат да бъдат свързани с глобалното затопляне „Засушаване в югозападната част на страната и може би леко овлажняване в северозападната част на страната“, казва още Ни, посочвайки данни от Годишното състояние на климата, изготвени от Южноафриканската метеорологична служба (архив). 

Средните глобални температури се повишават поради човешката дейност

Шестият доклад за оценка на Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) на ООН (архив) е най-пълната оценка на актуалните познания за изменението на климата. В обобщаващия доклад (архив), публикуван през 2023 г., се отбелязва, че "е почти сигурно, че горещите екстремни явления (включително горещи вълни) са станали по-чести и по-интензивни в повечето сухоземни региони от 50-те години на миналия век насам".

В първата част на Шестия доклад за оценка, публикуван през август 2021 г., IPCC пише: "недвусмислено е, че човешкото влияние е довело до затопляне на атмосферата, океана и сушата" (архив).

В началото на 2024 г. Службата за климатични промени "Коперник" съобщи в доклада си "Глобални климатични акценти за 2023 г." (архив), че 2023 г. е била най-топлата година в историята, като глобалните температури са били с 1,48 °C над прединдустриалните нива - безпрецедентно увеличение, белязано от екстремни метеорологични явления като суши, горски пожари и морски горещи вълни.

Средната глобална температура през 2023 г. е била 14,98 °C, което е с 0,17 °C над предишния рекорд, поставен през 2016 г. По-специално, температурите през всеки месец от юни до декември са надхвърлили всички предишни рекорди, а лятото, от юни до август, е било най-горещото в историята.

Повече проверки на фактите по темата за климата и климатичните промени може да прочетете тук.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас