Знак с надпис "Пътят може да се наводни", паднал на земята близо до река Гуадалупе в Хънт (САЩ) на 8 юли 2025 г., след тежки наводнения (AFP / RONALDO SCHEMIDT)

Програма за предизвикване на валежи роди конспирации след наводненията в Тексас

На фона на опустошителни наводнения, отнели живота на над 120 души в американския щат Тексас в началото на юли 2025 г., в интернет започнаха да се разпространяват неверни внушения, че причината за проливните дъждове е местна програма за т.нар. засяване на облаци - метод за изкуствено предизвикване на дъжд. Но според експерти, интервюирани от AFP, не съществуват научни доказателства, подкрепящи подобни твърдения. Според специалистите скорошните внезапни наводнения са резултат от специфични атмосферни и климатични условия, а фактът, че са настъпили през нощта на празничен ден в САЩ, може допълнително да е допринесъл за по-големия брой жертви. 

Наводненията опустошиха централната част на Тексас на 4 юли, когато САЩ чества националния си празник, причинявайки смъртта на над 120 души, сред които много деца.

Пет дни по-късно потребител на Facebook публикува следният текст в социалната мрежа: "Главният изпълнителен директор на компанията за манипулиране на времето разкрива, че операции по засяване на облаци са били проведени в Тексас само два дни преди смъртоносното наводнение. NBC News съобщи, че Аугустъс Дорико, изпълнителен директор на Rainmaker, компания за модификация на времето, е заявил, че самолети са изпуснали сребърен йодид в атмосферата в Тексас два дни преди фаталните наводнения, които отнеха над 100 живота". Идентичен текст е споделен и от друг потребител.

Някои от постовете в социалните платформи споделят и линк към статия със сходно съдържание в The Gateway Pundit - консервативен американски сайт, многократно разобличаван от AFP за разпространяване на дезинформация.

Публикациите са споделени общо над 100 пъти. 

Твърденията са публикувани и в български Telegram канал, многократно разобличаван от AFP в споделяне на невярна информация - туктук, тук или тук.

Сходни твърдения се появиха и на други езици като английски и френски.

Американски политици като републиканката Марджори Тейлър Грийн, която вече беше опровергана от AFP, че разпространява необосновани твърдения след други природни бедствия, заявиха без научни доказателства, че засяването на облаците е свързано с наводненията.

Но въпреки че засяването на облаци се превърна в често срещана тема за дезинформация, учените уверяват, че на този етап тази техника не може да предизвика метеорологични явления с мащабите на наводненията в Тексас, както ще видим по-нататък.

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща заблуждаваща информация. Направена на 17 юли 2025 г. Кръстосаните оранжеви линии са добавени от AFP

Видеоклипове, извадени от контекста

Много подвеждащи публикации са използвали изказвания на Аугустус Дорико - основателя на компания за облачно осеменяване Rainmaker Technology Corp, оперираща в региона - който заяви, че неговата компания е провела операция по облачно осеменяване в региона на 2 юли, два дни преди началото на наводненията (архивирани линкове  тук и тук). 

Но противно на твърденията в някои публикации, Аугустус Дорико изрично увери американските медии, че не тази операция е предизвикала обилните валежи, тъй като е била прекратена повече от ден преди наводненията. Впоследствие изрази съжаление, че е бил обект на заплахи, свързани с неоснователни слухове за участието на неговата компания във внезапните наводнения (архивиран линк тук и тук).

AFP потърси Дорико за коментар във връзка с неверните твърдения, но до публикуването на тази статия не получи отговор.

Другa публикация на български препраща към част от ТВ предаване на NBC News и твърди, че телевизионният канал е "потвърдил, че два дни преди катастрофалните наводнения в Тексас са били проведени операции по разпръскване на облаци" и че Дорико е "отхвърлил всякаква отговорност за трагедията", намеквайки, че двете събития са свързани.

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща заблуждаваща информация. Направена на 17 юли 2025 г. Кръстосаните оранжеви линии са добавени от AFP

Всъщност става дума за подвеждащо тълкуване на този откъс от предаване от 8 юли, в който водещият ясно обяснява, че слуховете, свързващи засяването на облаци с внезапните наводнения от 4 юли, са безпочвени и не се основават на никакви научно доказани факти  (архивиран линк тук).

Водещият обяснява, че нищо не показва, "че двете събития [внезапните наводнения и засяването на облаци, бел. ред.] са свързани". След това метеоролог от телевизионния канал обяснява какво е засяването на облаци и потвърждава, че то води само до "малки количества дъжд", "със сигурност не количествата дъжд, които видяхме в Тексас миналата седмица" (архивиран линк тук).

Технология под регулация

Засяването на облаци, използвано за първи път през 1946 г. в Ню Йорк с цел борба със сушата, представлява разпръскването от самолет или изстрелването от земята на съединения (соли, сребърен йодид...), които агрегират водната пара в облака и образуват капчици замръзнала вода, които в крайна сметка падат на земята под формата на дъжд или сняг (архивиран линк тук).

През лятото на 2024 г. български фермери настояха властите да използват този метод в България, за да подпомогнат реколтата, изложена на лятното засушаване. 

Към 2022 г.  в Тексас работят няколко проекта за засяване на облаци с площ от около 31 милиона акра, което се равнява на една шеста от площта на щата, по данни на Тексаския департамент за лицензиране и регулиране (архивиран линк). Сред тях е и Rainmaker Technology Corp, споменатата в подвеждащите публикации.

Но макар това да се превърна в повтаряща се тема за дезинформация, учените твърдят, че тя не може да предизвика метеорологични явления с мащабите на наводненията в Тексас.

"Засяването на облаци не може да предизвика наводнения от такъв мащаб", коментира за AFP на 10 юли професор Емили Йе от Университета на Колорадо в Боулдър (архивиран  линк).

Общите оценки за увеличението на валежите чрез засяване на облаци са в рамките на десет процента, обясни Йе. Всички програми имат строги изисквания за спиране, каза тя, и нито една оперативна програма не би се опитала да засее голяма буря.

Мария Ал Хомуд, научен изследовател в областта на засяването на облаци в Центъра за изследвания и проучвания Almobdioon в Саудитска Арабия, потвърди в имейл от 9 юли, че "засяването на облаци не може да се прилага при екстремни метеорологични условия (като бури, водещи до наводнения), тъй като тази технология се прилага при специфични и безопасни условия" (архивиран линк).

Хомуд, която е изследвала ефективността на засяването на облаци над окръг Том Грийн в Тексас, заяви, че не съществуват научни доказателства, свързващи този метод с наводнения (архивиран линк).

"Наводненията имат няколко причини, включително климат, атмосферни и метеорологични условия, както и условия на околната среда", обясни още тя.

Причините са свързани с географските и атмосферните условия

Глобалното затопляне води до по-топла атмосфера, а по-топлата атмосфера задържа повече влага, което увеличава вероятността от по-силни дъждове (архивирано тук). В допълнение към екстремния терен и атмосферните условия, наводненията може да са били по-смъртоносни, защото са се случили през нощта и около празник.

Метеорологът Алан Джерард, бивш служител на Националната океанска и атмосферна администрация, заяви пред AFP на 9 юли, че "катастрофалното наводнение е било наистина най-лошият възможен сценарий от метеорологична и социална гледна точка" (архивирано тук).

"Тексас Хил Кънти е неофициално известен като "алеята на внезапните наводнения", защото хълмистият терен и типът почва спомагат за образуването на внезапни наводнения в речните корита в региона", oбясни още експертът.

Той добави: "Наводнението в петък се случи в средата на нощта, когато хората са най-малко склонни да получат и да реагират на предупреждения, и се случи по протежението на река, по която има много къмпинги и курорти, на 4 юли, когато много от тези съоръжения бяха пълни."

Image
Графика, представяща факторите, които могат да доведат до разрушителни внезапни наводнения (AFP / Jonathan WALTER, Christophe THALABOT)

Предварителен анализ на ClimaMeter, нестопанска платформа, която предлага информация в почти реално време за динамиката на екстремните събития и тяхната връзка с климатичните промени, установи, че метеорологичните условия, предшестващи наводненията в Тексас, които донесоха повече от два пъти средния месечен валеж за един ден, също не могат да бъдат обяснени само с естествената променливост (архивиран тук).

Докладът, основан на подобни бедствия в района в миналото, определи наводненията в Тексас като "изключително необичайно метеорологично явление", което "може да се дължи на климатичните промени, предизвикани от човека, с принос от естествената променливост".

Image
Екип от спасители търси хора по брега на река Гуадалупе, близо до повредена сграда в лагера Мистик в Хънт, Тексас, на 7 юли 2025 г., след тежки наводнения (AFP / RONALDO SCHEMIDT)

Властите в Тексас са подложени на все по-голяма критика заради реакцията им при наводненията, особено след като се появи информация, че не са реагирали своевременно въпреки ранните предупреждения, които биха могли да спасят човешки животи (архивиран линк). 

Националната метеорологична служба, подобно на други федерални агенции, претърпя значителни съкращения на персонал и бюджет по време на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, но експертите твърдят, че синоптиците са се справили с предизвикателството въпреки ограниченията.

Още статии по проверка на фактите от AFP на тема климат може да видите тук.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас