Световният икономически форум не е призовавал за "забрана на домашното отглеждане на храна"

Световният икономически форум (WEF) е изтъквал ползите от създаването на малки домашни и общностни градини, но през март 2025 г. в интернет започнаха да се разпространяват неверни твърдения, включително и на български, че организацията иска да забрани домашното градинарство, като за доказателство се посочва проучване от 2024 г. WEF, който отдавна е обект на конспиративни теории, няма нищо общо с въпросното изследване, а самите му автори заявиха, че тяхното проучване съдържа препоръки за подобряване на градското земеделие.

"WEF призовава за глобална забрана на домашно отглежданите птици, животни, плодове и зеленчуци, за да се намалят емисиите на климата", започва Facebook публикация от 22 март 2025 г., споделена над 700 пъти оттогава. Други потребители също споделят твърденията. 

България има традиция в домашното отглеждане на плодове и зеленчуци, дори и по време на колективизацията на земеделието при тоталитарния режим 1944 - 1989 г. През последните години в София и други градове набират популярност инициативи за градско градинарство (архивирани връзки тук и тук). 

Статията, споделена на български, е превод на материал на английски от сайта Slay News – платформа, която многократно е разпространявала дезинформация в миналото (архивирана връзка). Същото твърдение беше споделено онлайн и на много други езици, сред които хърватски, немски, френски, руски, турски и виетнамски.

Това твърдение обаче е невярно. Говорител на Световния икономически форум заяви пред AFP, че организацията никога не е подкрепяла забрана на домашното земеделие и дори е подчертавала неговите ползи. Авторите на изследването, цитирано в подвеждащите публикации, също заявиха, че нямат връзка с WEF и че тяхното проучване предлага препоръки за подобряване на градското земеделие.

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 23 април 2025 г.

WEF е международна неправителствена организация, която всяка година организира среща на върха на бизнес и политически лидери в Давос, Швейцария. Тя има за цел да насърчава научните изследвания и съвместните усилия по теми, свързани с околната среда (архивирани линкове тук, тук и тук). 

Институцията и Клаус Шваб, неин основател и дългогодишен председател (архивирана тук), често са били обект на необосновани твърдения и конспиративни теории, разобличавани от AFP (туктуктук). 

В статията на Slay News се твърди, че WEF е финансирал международно проучване през януари 2024 г., ръководено от Мичиганския университет (архивиран линк). Изследването е установило, че продуктите, отглеждани в малки ферми в градските райони, могат да оставят средно шест пъти по-голям въглероден отпечатък от тези в традиционните ферми (архивирано тук).

От WEF заявиха за AFP, че организацията не е участвала в изследването и никога не е подкрепяла държави, които забраняват домашните градини.

"Що се отнася до проучването на Мичиганския университет, макар че то със сигурност предоставя ценни сведения за въздействието на градското земеделие върху климата, Световният икономически форум не е участвал в това проучване и също така не го е финансирал", заявиха от организацията в имейл от 24 март 2025 г.

В прессъобщение за резултатите от проучването Мичиганският университет посочва няколко организации, които са подкрепили проекта, включително Федералното министерство на образованието и научните изследвания на Германия и Националната научна фондация на САЩ. WEF обаче не е спомената (архивиран линк). 

Съавторът на изследването Джейк Хоус, понастоящем доцент в Университета на Уайоминг, заяви пред AFP, че WEF няма отношение към изследването (архивирани тук и тук).

Подобряване на градското земеделие

Хоус заяви, че заключенията в изследването не подкрепят забрана на домашните градини, а предлагат препоръки за подобряване на градското земеделие.

"Много от авторите сами са градинари и ние напълно подкрепяме разширяването на инициативите за градско земеделие, които са от жизненоважно значение за устойчивостта на общността и продоволствената сигурност", заяви Хоус на 19 март.

"Подозираме, че тази конкретна теория на конспирацията се появи от факта, че това проучване е част от проект, наречен Food-Energy-Water Meter или FEW-meter," каза той, обяснявайки, че акронимът използва същите три букви като WEF (архивирана връзка). 

Университетът в Мичиган качи видеоклип, в който Хоус и друг изследовател показват примери за градски или домашни градини и обсъждат най-добрите практики за устойчивост, разкрити от тяхното проучване, като подчертават по-ниския въглероден отпечатък на местно отглежданите домати (архивиран тук).

WEF многократно е публикувал информация за екологичните и икономическите ползи от създаването на малки домашни и обществени градини за производство на храни (архивирани тук, тук и тук).

Градовете не са си поставили цел да забранят месото

В някои публикации се твърди, че "14 големи американски градове" са си поставили цели да се съобразят със зелената програма на WEF и да забранят месото и млечните продукти до 2030 г. Това твърдение визира инициативата C40 Cities – която включва около 100 кмета от цял свят и има за цел намаляване на емисиите – са се ангажирали до 2030 г. гражданите им да намалят консумацията на месо и млечни продукти до 0%, да купуват най-много три нови дрехи годишно на човек, да не притежават лични автомобили и да пътуват със самолет най-много веднъж на три години по кратки маршрути. 

Същите твърдения относно предполагаемите цели за намаляване на емисиите, поставени от C40 Cities, се появиха още в средата на 2023 г., след като бяха разпространени от американския консервативен коментатор Глен Бек – и тогава бяха опровергани от АFP.

Както съобщи AFP, твърденията се основават на доклад от юни 2019 г. на Групата за лидерство в областта на климата C40 Cities, озаглавен "Бъдещето на градското потребление в свят с 1,5C". Групата има своя страница на сайта на WEF (архивирана тук).

Изследването моделира въздействието на пет различни хранителни интервенции върху забавянето на глобалното затопляне. Докладът представя както "прогресивни", така и "амбициозни" цели за 2030 г. Най-строгият сценарий включва нулева консумация на месо и млечни продукти, ограничение от 2500 калории на ден и премахване на хранителните отпадъци в домакинствата. Тези стойности обаче не представляват политически препоръки.

"Настоящият доклад не насърчава всеобхватното приемане на тези по-амбициозни цели в градовете от C40; те са включени, за да послужат като отправна точка, върху която градовете и други заинтересовани страни могат да разсъждават, когато обмислят различни варианти за намаляване на емисиите и формиране на дългосрочни визии за развитие", се казва в документа.

Групата подчертава, че докладът "представлява анализ на емисиите, базирани на потреблението, в градовете от C40, а не план за действие, който градовете трябва да приемат".

"Хората сами трябва да направят своя личен избор за начина си на живот, включително каква храна да консумират и какви дрехи предпочитат", заяви говорител на инициативата в имейл до AFP на 10 юли 2023 г.

През 2023 г. AFP опроверга неверните твърдения, че ЕС е забранил отглеждането на домашни селскостопански животни. 

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас