
ЕС не е забранил отглеждането на селскостопански животни
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 26 юли 2023 г. в 17:10
- Време за четене: 4 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"СЪПРОТИВА: ЕС ЗАБРАНЯВА ДОМАШНИЯ ДОБИТЪК! В БЪЛГАРИЯ ТРЪГВАТ ОТРЯДИ ПО КЪЩИТЕ И ДВОРОВЕТЕ ДА МАХАТ ДОБИТЪКА! ЕТО ОТ КОГА!", гласи заглавието на интернет статията.
В статията се твърди още, че забраната ще влезе в сила от 1 юли 2023 г. Твърди се, че на тази дата ще започнат специални проверки и тези, които все още имат прасета, крави или птици, ще бъдат глобявани, а животните - конфискувани. В публикацията се твърди също, че с предполагаемото ново законодателство ЕС е забранил производството на домашни млечни продукти и яйца.
Според инструмента за анализ на социалните медии CrowdTangle постът е бил споделен над 2400 пъти във Facebook, включително и в групи като тази.

Твърденията в публикацията обаче не са верни.
Няма забрана от ЕС
ЕС има обща селскостопанска политика (ОСП) за всички държави-членки, а секторът се счита за един от най-интегрираните в ЕС.
"Нека бъдем много ясни тук: Европейската комисия не е забранявала домашния добитък или домашно приготвените млечни продукти или яйца и няма намерение да го прави", заяви говорител на Комисията пред AFP в имейл, получен на 6 юли 2023 г.
"Всички стратегически планове на ОСП се прилагат от 2023 г. до 2027 г., така че е ясно, че Комисията няма да забрани по никакъв начин едрия рогат добитък или млечните продукти и яйцата", обясни говорителят пред AFP .
Говорителят на ЕК изтъкна, че според стратегическия план на България по ОСП (архив) страната не обмисля да намали броя на домашния добитък и всъщност е решила да предостави на животновъдите подкрепа за доходите.
Според друга мярка в стратегическия план за ОСП на България животновъдите, които доброволно намалят броя на животните в земите си и в резултат на това изпитат икономически затруднения, ще бъдат компенсирани "за евентуалната загуба на доходи със 170 евро на хектар", заяви говорителят на ЕК. "Всяко намаляване на животните или производството е напълно доброволно" и "Европейската комисия не отправя подобно искане", добави той.
Запитан дали има планове за забрана на домашното животновъдство, свинете и говедата, пресцентърът на българското министерство на земеделието отговори на AFP в имейл, получен на 6 юли 2023 г., че "тези твърдения не са верни".
В България с Наредба от 2006 г. се определят ветеринарно-санитарните изисквания за отглеждане на животни. Наредбата беше изменена в края на юни 2023 г., но измененият текст по никакъв начин не забранява отглеждането на домашни животни. Според мотивите на измененията, те целят и да се гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните, например чрез определяне на "минимални параметри за настаняване и за фронт за хранене при отглеждане на едри и дребни преживни животни".

В имейл до AFP от 26 юли 2023 г. пресцентърът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заяви, че "няма наложена забрана за отглеждане на „добитък“ (селскостопански животни)" в страната. От БАБХ опровергаха и друго твърдение в невярната статия - че се извършват проверки. Такива "не се извършват", тъй като такава забрана не съществува.
На 22 юли 2023 г. репортер на AFP потвърди, че домашни животни като птици могат да се видят в дворовете на хората в малък град близо до София, седмици след като предполагаемата забрана трябваше да влезе в сила.
Правото на ЕС не е приложимо за домашно произведените храни
В публикацията се твърди също, че ЕС е забранил домашното производство на млечни продукти, сирене или яйца.
Преамбюл 9 от Регламент (ЕО) № 852/2004 на ЕП гласи "Правилата на Общността не следва да се прилагат нито към първичното производство за лична домашна употреба, нито към домашното приготвяне, боравене с или съхранение на храни за лична консумация в домашни условия", коментира Гергана Кабаиванова в съобщение до AFP на 25 юли 2023 г. Кабаиванова е основател на фондацията Localfood.bg/Pendara, която насърчава консумацията на устойчиво отглеждани местни храни.
Контролът върху производството на храни се регулира от Българската агенция по безопасност на храните, която е под шапката на българското министерство на земеделието. В същото електронно писмо до AFP от 6 юли пресцентърът на министерството отрича твърдението, че местното производство на млечни продукти и яйца е забранено.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас