Погрешно цитиран руски държавен служител роди вълна от дезинформация за БРИКС
- Публикувано на 12 септември 2024 г. в 18:20
- Време за четене: 5 минути
- От: AFP Хонг Конг, AFP Унгария
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Сбогом петродолар: 159 страни планират да преминат към новата платежна система на БРИКС“, гласи Facebook публикацията, споеделена от десетки потребители след 23 август 2024 г. В нея се твърди още, че според Елвира Набиулина, управител на Централната банка на Русия, "159 държави са готови да приемат платежната система на БРИКС".
Съюзът БРИКС е основан от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Последно Турция заяви намерението за присъединяване (архив тук).
"159 държави ще използват платежната система BRICS+", започва Telegram пост, споделен в канал, който AFP е разобличавала като споделящ подхранвана от Кремъл дезинформация( тук, тук,тук или тук) и видян над 2700 пъти от средата на август насам.
Същото невярно твърдение се разпространи и на други езици като китайски,румънски,унгарски, немски или словашки , няколко седмици преди предстоящата годишна среща на върха на БРИКС, която ще се проведе в Казан, Русия, от 22 до 24 октомври 2024 г.
Сред българските потребители на социалните мрежи неверните публикации се споделяха на фона на неотдавнашното посещение на Костадин Костадинов и делегация на неговата крайнодясна партия "Възраждане" на форум на БРИКС в Москва.
Русия все повече развива вътрешната си финансова инфраструктура, включително системата за банкови преводи СПСФ и системата за картови разплащания Mir, след като Западът изключи някои от големите руски банки от глобалната система за разплащания SWIFT като санкция за инвазията на войските на Путин в Украйна.
БРИКС обмисля алтернативи на международните финансови институции като Световната банка и МВФ. Москва призова страните от БРИКС да въведат обща платежна система и да увеличат използването на националните валути на членовете си за търговия с цел да се освободят от долара.
През 2018 г. беше обявена така наречената BRICS Pay -инициатива на страните членки на БРИКС за създаване на "многовалутна цифрова международна платежна система“. Тя обещава да бъде "конвертор на платежни съобщения между различни формати", който според инициативата ще поддържа системите СПСФ , SWIFT и китайската CIPS. На уебсайта не се посочва кога системата ще влезе в действие.
От друга страна, руската СПСФ вече функционира и не е идентична на BRICS Pay, но изглежда, че неверните публикации и статии бъркат двете системи.
Новината, че 159 държави са се присъединили към платежната система на БРИКС, е невярна. Тя е погрешна интерпретация на статия от 2024 г., в която се цитира ръководителят на руската централна банка Елвира Набиулина, която казва, че "159 чуждестранни участници от 20 държави" са се присъединили към руската система СПСФ .
Статии, в които неправилно се съобщава за "159 държави"
Публикацията в Telegram на български език цитира статия от 16 август 2024 г. на „Watcher.guru“, в която не е предоставен източник на твърдението.
Части от тази статия изглеждат идентични с репортаж от 30 януари 2024 г. на руската държавна медийна компания "Спутник" (архивна връзка), в който се съобщава, че Москва обсъжда включването в СПСФ на други държави от БРИКС.
Ръководителят на руската централна банка Елвира Набиулина е цитирана от Sputnik да казва, че "[системата СПСФ ] е алтернатива на SWIFT." Освен това тя добави: "Подобна инфраструктура съществува и в някои други държави. Провеждаме дискусии за взаимодействието на подобни платформи, но тук са важни интересът и техническата готовност на нашите партньори".
Watcher.guru пише през август: "Набиулина заяви, че системата "е алтернатива на SWIFT." Освен това тя добави: "Подобна инфраструктура съществува в някои други държави. Провеждаме дискусии за взаимодействието на подобни платформи, но тук са важни интересът и техническата готовност на нашите партньори".
В публикацията на Sputnik нататък може да се прочете: "Тя добави, че 159 чуждестранни участници от 20 държави вече са се присъединили към руската система", а Watcher.guru изопачава цитата така: "Според управителя на руската централна банка Елвира Набиулина 159 държави са готови да приемат платежната система на БРИКС, когато тя заработи."
На 10 септември 2024 г. Watcher.guru публикува друга статия със заглавие "БРИКС потвърждава, че 159 участници ще приемат новата платежна система", без да коригира предишната си статия. В тази статия се говори за "159 участници", но изглежда все още бъркат BRICS Pay с руската СПФС.
СПФС наистина се използва от някои държави : банки от Армения, Куба и Казахстан са сред тях, по информация от март на агенция ТАСС (архивна връзка).
Говорител на BRICS Pay заяви пред AFP, че "не знаят за никакви планове за въвеждане в 159 държави, както се споменава в подвеждащите публикации в социалните медии". "Работата по BRICS Pay действително напредва, но това ще бъде постепенно и последователно развитие", се казва в изявление на BRICS Pay от 6 септември.
RT коригира "159 страни" на "участници"
Както е отбелязано в тази проверка на фактите на AFP, същото твърдение се разпространява на китайски език в X, където източникът му е руската държавна медийна компания RT (бивша Russia Today).
С помощта на обратното търсене на видеоклипа в китайските публикации AFP успя да открие корекция в официалния акаунт на RT в Weibo (китайска социални мрежа), в която се пояснява, че погрешно са писали, че "159 държави ще приемат новата платежна система на БРИКС" (архивна връзка).
"На 17 август 2024 г. Russia Today (RT) съобщи в официалния си акаунт в Weibo, че "159 държави ще приемат новата платежна система на БРИКС". "След проверка се оказа, че това е фалшива новина", написа RT на 22 август. "Извиняваме се за публикуването на тази неточна информация", добавят още те.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас