
Фалшив "репортаж" внушава, че е починал хирург, свързан с Брижит Макрон
- Публикувано на 16 юли 2025 г. в 17:02
- Време за четене: 10 минути
- От: Cintia NABI CABRAL, AFP Франция
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Париж, 29 юни. Мъж падна от 4-ия етаж. Почина мигновено. На пръв поглед, една обикновена новина за поредният паднал от високо. Но.... Кой е той: Франсоа Февр, 58 г. Известен хирург. Къде работи: Частна клиника, конфиденциална клиентела", започва публикация във Facebook от 3 юли 2025 г.
"На 29 юни докторът е паднал от прозореца на сграда в 12-ти арондисман (квартал). Съдебно-медицинската експертиза е установила, че Франсоа Февр, на 58 г., се е самоубил. Франсоа Февр е обещал на журналисти, че се освети публично спорните операции на г-жа Брижит Макрон", пише още в поста на български, споделен над 80 пъти.
Към публикацията има клип с дължина от около 90 секунди. Оформен като новинарски репортаж, клипът показва линейка, полицейска лента и полицаи пред сграда в Париж. Според твърденията от сградата е паднал и загинал хирург. В "репортажа" се твърди, че "Февр" щял да даде интервю, в което да свидетелства за операцията за промяна на пола, извършена на Брижит Макрон.
Мъжки глас казва на френски: "Сестрата на Франсоа Февр, Ан Дюпон, твърди, че той не е имал самоубийствени наклонности и че смъртта му вероятно е свързана с интервюто, което е трябвало да даде. Според г-жа Дюпон брат ѝ е бил колега на известния лекар Патрик Буи. Франсоа Февр е обещал на журналистите, че ще хвърли светлина върху спорните хирургически операции на Брижит Макрон".
Към видеото има субтитри на руски, както и воден знак, който съвпада с името на руски Telegram канал, където кадрите са качени със сходен текст на 2 юли 2025 г.
В Telegram видеото се споделя и от профили на български - например в този канал, разобличаван вече от AFP като споделящ прокремълска дезинформация.
Подобни публикации циркулират и на други езици, включително на френски, английски, каталонски, испански, италиански, холандски, полски, португалски или руски.

Повечето публикации съдържат линк към тази статия от 1 юли 2025 г. от френскоезичния сайт Enquête du jour, който се описва като "независими медии, посветени на актуалните събития във Франция" и целящ "да предлага надеждна, достъпна и ясна информация, за да ни помогне да разберем по-добре света около нас".
Но въпросната публикацията, подобно на видеото, не се основава на реални доказателства. Няма данни за съществуването на "Франсоа Февр", а за автор на статията е посочен журналист, чиято самоличност е била открадната.
След излъчването на спорната YouTube поредица "Becoming Brigitte" през януари 2025 г. от американската консервативна блогърка Кендис Оуенс, нейните "разкрития", заедно с тези на Ксавие Пусар, бивш редактор на крайнодесния бюлетин Faits et Documents, подхраниха вълна от дезинформация в социалните мрежи, внушаваща, че първата дама на Франция има транс идентичност. Това безпочвено твърдение се появява за първи път във Франция няколко седмици преди президентските избори през 2022 г.
Видеото, споделяно масово онлайн, съдържа и многобройни препратки към поредицата, включително първа страница (22:07) на списание Closer.
"Репортаж", пълен с несъответствия
Обратното търсене на изображения позволи на AFP да идентифицира истинския източник на някои от кадрите, използвани в предполагаемия репортаж за смъртта на хирурга.
Изображенията, показващи парамедици и полицаи, са взети от оригинално видео, заснето от AFP на 14 октомври 2022 г. в Порт де Вансен, Париж. Видеорепортажът, който може да се открие в архива на AFP, но също и в YouTube, е заснет преди повече от две години и не споменава нищо за самоубийството или смъртта на хирург (архивиран линк). В описанието на видеото е посочено, че кадрите показват местопроизшествие - мъж е бил застрелян от полицай, след като е отказал да се подчини на полицейско разпореждане.

Предполагаемият репортер и интервюираните във видеото говорят с акцент, който е трудно да се идентифицира. Анализ на аудиозаписа на видеото, извършен от AFP с помощта на детектора за фалшиви гласове Hiya в инструмента за проверка InVID-WeVerify, показва резултат от 98%, което означава, че аудиото "най-вероятно е генерирано от изкуствен интелект".

"Франсоа Февр": измислена самоличност за придаване на автентичност
В статията, цитирана от публикациите, се твърди, че т.нар. хирург "Франсоа Февр" е "работил в Американската болница в Париж в продължение на шест години" заедно с д-р Патрик Буи, който му е "разказал за физическите промени, претърпени от г-жа Брижит Макрон по време на операция за промяна на пола, извършена там". Въпреки че д-р Буи съществува и фигурира в списъка на лекарите в лечебното заведение, Американската болница в Париж потвърди пред AFP на 8 юли 2025 г., че "няма данни за Франсоа Февр, който да е работил там като пластичен хирург" (архивирано тук).
Търсене по ключови думи, направено от AFP в френския регистър на здравноосигурителните институции, в който са вписани всички сертифицирани лекари във Франция, не откри лекар или хирург с име "Франсоа Февр".

Други елементи също показват, че видеото не е автентично
Първо, в 43-секундния откъс, представен като предварително интервю с "д-р Февр" за списание Closer, "хирургът" не мига нито веднъж. Това беше отбелязано и от френските колеги от новинарския сайт 20 minutes (архивиран тук).
Освен това гласът зад кадър се позовава на интервю с "la journaliste de Closer" (журналист в женски род), докато надписът на екрана се отнася за "le journalist" (в мъжки род). Но на 11 юли 2025 г. списание Closer заяви пред AFP, че "никой журналист от Closer" не е интервюирал предполагаемия лекар: "Това е напълно фалшиво. Това е невярна информация", коментираха от редакцията.
На екрана има редица несъответствия, като например нередности по стената и аномалии в предполагаемите дипломи, закачени на стената. Така например на една от дипломите, разположена в горния десен ъгъл, се чете "World Association of...", но останалата част от думите е нечетлива.

За да идентифицира "Франсоа Февр" от видеозаписа и портрета му, AFP използва инструмента за лицево разпознаване PimEyes (изисква платена регистрация) и намери лице със сходни черти на уебсайта Getty Images iStock. Според информацията, свързана с тази фотография, изображението е публикувано на 28 май 2017 г. (архивирано тук).

Същото лице се появява и в различни по тема реклами - тук, тук, тук, тук, тук.
Това може да означава, че става въпрос за актьор или модел, чието изображение е било използвано от изкуствен интелект в подвеждащ контекст – метод, за който AFP вече е съобщавала в други подобни случаи. Възможно е също така изображението да е просто генерирано от изкуствен интелект, без да е използвана снимка на реален човек.
Кражба на самоличността на шестима журналисти
Уебсайтът Enquête du jour, на който е публикувана статията, не съдържа информация за своите основатели и няма правно изявление или данни за контакт.
Търсене в Whois - инструмент, предоставящ информация за домейните, показва, че сайтът е създаден на 25 юни 2025 г., само една седмица преди публикуването на статията, озаглавена "Хирург, свързан с слухове за транссексуалността на Брижит Макрон, е намерен мъртъв в Париж" (архивиран линк ).

В полето контакт на регистранта е посочено "Ano Nymous" ("Ано Нимен").
Най-очевидният аспект на този сайт и на няколко от статиите, които съдържа, е подражаването на шестима френски журналисти, повечето от които работят за медията Streetpress: Одри Парментие, Орелиен Дефер, Клара Моннойер, Лина Риси, Полин Гауер и Софи Бутбул. За предаването на Franceinfo Vrai ou Faux, журналистката на свободна практика Одри Парментие, чиято самоличност е открадната и е посочена като автор на статията за хирурга, потвърди, че не е написала нито тази статия, нито някоя от статиите, които ѝ се приписват от сайта (архивиран линк тук).
Другите журналисти, чиято самоличност е била открадната от анонимния сайт, също отрекоха да имат нещо общо.

Потърсен от AFP на 3 юли 2025 г., независимият журналист Орелиен Дефер заяви, че е "напълно изненадан" да научи, че самоличността му е била открадната: "Да видиш снимката и името си като автор на статии, използвани в мащабна дезинформационна кампания, не е никак приятно. За щастие, редакционният екип на StreetPress реагира бързо и ни подкрепя с правни действия".
"От това, което разбирам, почти всички публикувани статии имат за цел да придадат на този сайт вид на надежден информационен източник, за да може да разпространява невярна информация за Брижит Макрон. Това е метод, който прилича на използваните в предишни проруски дезинформационни кампании, макар че не мога да кажа със сигурност, че има някаква връзка", заяви журналистът пред AFP.
Този начин на действие е подобен на Storm-1516, проруска кампания за влияние, която създаде и разпространи дезинформация в мащабни размери (архивирана тук).
"Активна поне от август 2023 г., операцията Storm-1516 е могла, със своите мащаби, да окаже въздействие върху обществения дебат в Европа, а дори и да повлияе на няколко изборни вота. Целите ѝ: да постави под съмнение честността на избори, да очерни или подкрепи кандидат в зависимост от руските интереси", обяснява френското министерство на отбраната на своя уебсайт.
"Изкуственият интелект се използва за създаване на дийпфейк, т.е. видеоклипове, които имитират публични личности или дори анонимни интернет потребители, за да направят разпространяваните съобщения по-правдоподобни", се посочва в сайта.
В статия, публикувана на 4 юли 2025 г., StreetPress обяви намерението си да предприеме правни действия "за кражба на самоличност, за да защити репутацията на журналистите, но и в съда, за да постигне пълно закриване на сайта" (архивирана тук).
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас