
Виктор Орбан не е обявил в официално изявление, че Унгария напуска ЕС
- Публикувано на 09 юли 2025 г. в 17:43
- Време за четене: 7 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP България
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Унгария напуска ЕС!", гласи публикация във Facebook на български, споделена над 4900 пъти от 16 юни 2025 г. Публикацията споделя 10-минутно видео на немски език със субтитри на български. "Шокираща новина от Будапеща! Виктор Орбан наистина го направи!", гласят българските субтитри, докато видеото показва Орбан, който изнася реч. "Унгарският министър-председател обяви постепенно излизане от институциите на ЕС, което предизвика политическо земетресение в Европа", гласят субтитрите.
Други профили са публикували същото видео с български субтитри тук.
Същото видео, без субтитри на български, е публикувано на 23 април 2025 г. в YouTube, но вече не е достъпно.
Орбан беше преизбран през април 2022 г. за четвърти пореден мандат, като неговата националистическа партия Fidesz постигна убедителна победа. 62-годишният политик се готви за парламентарните избори през 2026 г.
Макар Орбан да е известен с антибрюкселската си реторика, твърденията, че в официална реч е обявил, че Унгария напуска ЕС, са неверни.
Публикациите бяха опровергани от българската организация за проверка на фактите factcheck.bg.

Няма следа от такова изказване в официалните речи на Орбан
Всички официални речи и изказвания на Орбан са публикувани на официалния уебсайт на унгарското правителство. Търсене по ключови думи не открива никаква реч, в която Орбан да обявява излизането на страната си от съюза.
Обратно търсене на изображението от видеото показа, че кадрите са заснети на 23 октомври 2024 г. - Ден на революцията и борбата за свободата от 1956 г., отбелязващ годишнината от Унгарската революция от 1956 г. 20-минутната реч може да бъде намерена в YouTube.
Според транскрипцията на речта Виктор Орбан твърди, че "брюкселските бюрократи" се опитват да свалят демократично избраното правителство на Унгария и да установят "марионетен режим" в Будапеща, подобно на съветското подчинение на страната след Втората световна война. Той също така призова унгарците да "се съпротивляват на Брюксел", както са се борили срещу Москва през 1956 г., реферирайки към Унгарската революция.
Позовавайки се на войната в Украйна, която избухна през 2022 г., когато Русия започна мащабна инвазия в съседната си страна, Орбан, който се счита за съюзник на руския президент Владимир Путин, заяви също, че "европейските лидери, брюкселските бюрократи, са въвели Запада в безнадеждна война". Според Орбан неговите евродепутати "защитиха унгарските интереси и унгарската свобода срещу империалистичната политика на Европейския съюз". Въпреки това в речта си Орбан не обявява, че Унгария напуска ЕС.
На 24 април 2025 г. полският премиер Доналд Туск и унгарският премиер Виктор Орбан влязоха в остър диалог в платформата X, след като Туск обвини Орбан, че "открито говори за напускане на ЕС от Унгария". От своя страна Орбан отговори и отрече всякакво намерение да напусне съюза и заяви, че Унгария вместо това ще "преобразува" ЕС чрез алианса "Патриоти за Европа", като обвини Брюксел в намеса в националната политика.
Орбан често влиза в конфликт с ЕС
Сблъсъците на Орбан с Брюксел са добре известни.
Според Габор Халмай от Центъра "Роберт Шуман" към Европейския университетски институт, напрежението датира от миграционната криза. През 2015 г. Унгария регистрира 411 515 нерегламентирани преминавания на границата, което я прави втората страна в ЕС след Гърция по брой задържани на външните граници на блока.
"Правителството на Орбан води много враждебна пропаганда срещу институциите на ЕС от миграционната криза насам, най-вече защото те критикуват антидемократичната политика на автократичното правителство, която подкопава основните ценности на Договора за Европейския съюз", заяви Халмай. Въпреки това експертът не смята, че "Орбан има намерение да напусне ЕС", макар и причините за това да са предимно икономически.
"Въпреки че някои фондове са спрени, те все още разчитат на парите от ЕС, предвид тежкото състояние на унгарската икономика", отбеляза той. Инфлацията в Унгария, достигна 5,7% през февруари 2025 г., най-високото ниво в 27-членния Европейски съюз.
"А напускането би било изключително непопулярно – все още около 70% от унгарците подкрепят ЕС", добави Халмай, без да посочи източник.
Според скорошно проучване, проведено в девет страни от Централна и Източна Европа, в т.ч. Унгария, от базирания в Братислава мозъчен тръст Globesec, унгарците все още подкрепят ЕС. На страница 40 от доклада графиката показва, че около 85% от унгарците биха гласували за "оставане", ако "следващия уикенд в страната ви се проведе референдум за членството в ЕС".
В статия за Huxit, публикувана през 2024 г. в Corvinus Journal of Sociology and Social Policy, е отбелязано, че "по-голямата част от унгарският политически и медиен елит оценява членството в ЕС положително, а Huxit се възприема като маргинална алтернатива". Проучването, проведено от анализаторите на данни Ерика Куруц и Дьордь Ленгел, разглежда "мненията на унгарския политически и медиен елит за ЕС".
За Атила Хорват, доцент в Националния университет за публична администрация в Будапеща и автор на скорошно проучване за евроскептицизма, напускането на ЕС не е част от "официалната" политическа програма на Fidesz. "Партията не е публикувала предизборна програма от 2010 г., което означава, че нейната програма не може да служи като ясна отправна точка", заяви той в имейл до AFP на 3 юли 2025 г.
Как Унгария може да напусне ЕС?
Член 50 от Договора за Европейския съюз очертава процедурата, по която държава членка може да напусне Европейския съюз, ако реши да го направи. Тази разпоредба беше въведена с Договора от Лисабон през 2007 г. Великобритания е единствената държава-членка, която досега е напуснала ЕС след референдум през 2016 г. Широко прието е, че този дълъг процес е нанесъл значителни икономически щети на Обединеното кралство.
Въпреки че "излизането не е на дневен ред", такова решение би изисквало две трети мнозинство съгласно унгарската конституция, коментира пред AFP професор Габор Халмай. Макар че конституцията не предвижда референдум, "той едва ли би могъл да бъде избегнат, защото имаше такова решение и преди присъединяването", добави той.
Все още не е ясно дали референдумът би бил законен. Член 8, параграф 3 от Основния закон забранява референдуми за "задължения, произтичащи от международни договори" и за "предложения за изменение на Основния закон", обясни Хорват. Евентуално гласуване за Huxit, каза той, "вероятно ще попада под двете забрани – втората, защото излизането би наложило изменение на член Е) от Основния закон, който урежда отношенията на Унгария с ЕС".
Хорват коментира за AFP, че управляващата коалиция на Орбан "в момента разполага с две трети мнозинство в унгарския парламент, което дава на правителството практически неограничена власт. Теоретично това мнозинство би позволило на правителството да започне преговори за излизане".
"Въпреки това, с две трети парламентарно мнозинство, самата конституция може да бъде изменена в рамките на няколко седмици. Но какво би се случило при един такъв референдум?", добави Хорват, цитирайки проучване на института за социологически проучвания Median от ноември 2024 г., според което 76% от анкетираните биха гласували за оставане в ЕС.
Видеото на немски език, което се разпространява с неверни твърдения, представя дълъг списък с други твърдения, в които се смесват фактическа информация с неверни или подвеждащи изявления. Например, видеото твърди невярно, че Брюксел е реагирал с "чист ужас" на обявяването на Орбан, че Унгария напуска ЕС, че фон дер Лайен е останала "парализирана" или че Унгария и Съединените щати са подписали двустранен икономически пакт. Такива твърдения са неоснователни и търсене по ключови думи не показа никакви съобщения в реномирани медии за такава реакция или подписване на икономически пакт между двете страни.
Видеото е споделено от български профили, известни с разпространяването на антиевропейско и проруско съдържание, като най-скорошната им мишена е присъединяването на България към еврозоната. Според проучване на IPSOS от април 2024 г. Виктор Орбан е изключително популярен в България, като 47% от хората имат положително отношение към него, в сравнение с 32% в Унгария.
"В България Орбан се е превърнал във вдъхновение за разнообразни групи, които трудно могат да бъдат обединени под общ знаменател", коментира пред AFP на 8 юли 2025 г. Даниел Смилов, политолог от Центъра за либерални изследвания в София. "Русофилите харесват неговата подкрепа за Русия във войната с Украйна. Консерваторите харесват хомофобските му политики. Националистите виждат в Орбан пример за лидер на етническа и религиозна общност. Евроскептиците носят Орбан като знаме срещу европейската интеграция. Любителите на силната ръка славославят автократа Орбан", добавя анализаторът.
"Части от тези групи се припокриват, но далеч не всички. Затова българските кандидати за местен Орбан - поне засега - не могат да се възползват от всички негови почитатели едновременно", е заключението на Смилов.
AFP опроверга други твърдения за унгарския министър-председател тук и тук, или пък за хипотетичното излизане на Франция от ЕС - тук и тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас