
CNN не е цитирала Виктор Орбан да казва, че Бойко Борисов и Кирил Петков са получили подкуп, за да изпратят български войски в Украйна
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 16 март 2023 г. в 19:17
- Време за четене: 3 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP България
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
“Орбан смрази: Български политици са взели милиард евро, за да вкарат страната си във война с Русия!", гласи заглавието на интернет статия, публикувана на 5 март 2023 г.. Същата статия е публикувана същия ден в друг сайт, а през следващите няколко дни е препубликувана в други сайтове (тук и тук), а също и от потребители на Facebook, като например тук. Оттогава публикациите са споделени общо над 2000 пъти, включително в групи във Facebook, насърчаващи анти-европейски и прокремълски наративи, като тук.
Всички те споделят една и съща история за предполагаемо "смpaзявaщo изĸaзвaнe нa yнгapcĸия пpeмиep Bиĸтop Opбaн cpeщy бългapcĸи пoлитици", което "бeшe цитиpaнo oт СNN. Твърди се, че Орбан "диpeĸтнo oбвини и пocoчи бившитe пpeмиepи и пapтийни лидepи Бoйĸo Бopиcoв и Kиpил Πeтĸoв в пpecтъпни дoгoвopĸи c EC" и твърди, че двамата мъже са получили "близo 1 милиapд eвpo, зa дa изпpaтят вoйcĸa в Уĸpaйнa." Предполагаемата цел на подкупите е била България "дa cĸъca oĸoнчaтeлнo c пpиятeлcтвoтo мeждy двeтe cтpaни, ĸoитo ca били бpaтя дeceтилeтия нapeд."

Международната новинарска мрежа CNN, базирана в САЩ, никога не е цитирала Орбан да казва цитатите, които му се приписват.
"Мога да потвърдя, че CNN не е публикувала нищо по този въпрос", заяви Джонатан Хокинс, вицепрезидент на CNN International Communications, в имейл до AFP на 15 март 2023 г. "Не се е появявало в нашите платформи", добави той.
Потърсихме и пресслужбата на унгарския министър-председател. "Цитатът, който се приписва на министър-председателя Виктор Орбан, не е от него. Съдържанието, на което се позовавате, наистина е фалшива новина", отговори Международната служба за комуникации в имейл до AFP, получен на 14 март 2023 г. Всички речи и интервюта на Орбан се публикуват на официалния уебсайт на министър-председателя. Последната реч, в която той споменава България, по-конкретно Борисов, е от 2016 г.
При онлайн търсене по ключови думи на английски, унгарски и български не се явиха относими резултати с изключение на българските сайтове, разпространяващи идентичните публикации. Търсенето на "Орбан" на уебсайта на CNN също не доведе до никакви резултати.

"Подобни уеб сайтове са пример за т.нар. pink-slime журналистика (или журналистика без журналисти, бел.ред.) в България. Те публикуват огромни количества нискокачествено съдържание и продават реклами", казва Никола Тулечки, специалист по данни и дезинформация, пред AFP на 16 март 2023 г.
"Обикновено те са свързани с мрежи от страници във Фейсбук, които увеличават аудиторията си чрез координирано поведение. Това ги прави естествено влиятелни. Макар че в повечето случаи те остават политически неутрални и разчитат на обикновено кликбейт съдържание, за да привлекат внимание, наблюдаваме периоди, в които се "активират" и се използват в операции за влияние, като например кампании за очерняне, насочени срещу политици, или разпространяване на определени наративи, подкрепящи пропагандата на Кремъл", добави още той.
Виктор Орбан последователно критикува санкциите на ЕС срещу Русия, въпреки че е гласувал за тях. Орбан върви по двусмислен път по отношение на войната, като осъжда руската агресия, но отказва да критикува президента Владимир Путин по име. Орбан критикува и военната помощ на ЕС за Украйна.
Агенция Франс-Прес вече е опровергала фалшиви цитати, приписвани на Орбан, свързани с Covid-19 или излизането на Унгария от ЕС.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас