Това видео не показва как румънски журналист симулира въздушно нападение в Израел

В разгара на войната между Израел и Хамас, видеозапис на румънска журналистка, лежаща на земята, за да се предпази след като чува сирена за въздушно нападение в Израел, е изваден от контекста в интернет публикации и постове в социалните мрежи на различни езици, включително на български. Войната отне живота на хиляди в резултат на нападението, предприето от палестинското ислямистко движение на 7 октомври, и последвалите израелските въздушни удари по ивицата Газа. В много от публикациите журналистката е обвинена, че симулира въздушно нападение. В откъса обаче е изрязано началото на кадрите, в което ясно се чува сирена за въздушно нападение и експлозии.

Израел обстрелва ивицата Газа в отговор на безпрецедентната атака на бойци на Хамас, които на 7 октомври, по данни на Израелските власти, убиват над 1400 човека и вземат около 240 заложници. По данни на министерството на здравеопазването в управляваната от Хамас ивица Газа към 31 октомври на територията са убити над 8,525 души, 8,525 души, много от които деца.

В този контекст след 23 октомври 2023 г. уебсайтове на български език споделят откъси от видеото, в което се вижда румънската журналистка, със заглавия, в които се твърди, че тя симулира въздушен удар (тук, тук, тук).

Други постове като този споделят същите кадри с ироничен текст като този, че "бомбите явно са предназначени специално за нея". Този Facebook пост не съдържа твъдение, че журналистката симулира, но използва обидна квалификация за журналистите, използвана някога от бившия министър-председател Бойко Борисов. Постът предизвика коментари, в които журналистката е наречена "артист", и "клоун". Някои от коментарите са антисемитски. Постът е споделен над 120 пъти от 23 октомври 2023 г. насам.

Image
Снимки от екран на публикации, споделящи невярна информация онлайн. Направени на 30 октомври 2023 г.

Кадърът беше споделен и на различни езици, сред които румънски, френски, английски, испански и словашки, като според критичните публикации румънската журналистка е инсценирала, че е в опасност по време на живото си включване.

Подобни твърдения обаче са подвеждащи: откъсът е изрязан от оригиналния запис, излъчен от румънския телевизионен канал Digi24, от който става ясно, че журналистката се опитва да се предпази след като чува сирените за въздушна тревога.

Сирени за въздушно нападение и бомбардировки в цялата им последователност

Предаването на живо е заснето в Ашкелон, Израел, северно от Ивицата Газа (противно на някои от твърденията, че действието се развива в Тел Авив, който се намира по-далеч от Газа), малко след 11 ч., както личи в емисията на новинарския канал Digi24 от неделя, 22 октомври (архив). Впоследствие откъсът беше излъчен отново около 12 ч. (архив).

В откъса участва Кристина Чилеаку, една от журналистите, специално изпратени в Израел от Digi 24, за да отразяват войната.

Няколко минути след включването на Чилеаку се чува ясно въздушно нападение (от 5:13). Веднага след като съобщава в ефир, че сирените "отново звучат", тя призовава колегата си да се прикрие като нея зад най-близката кола.

След като заляга и докато сирените продължават да звучат, Кристина Чилеаку продължава: "Препоръката е да останете на земята, ако няма къде да избягате в момента, и точно това правим в момента. Чувате бомбардировката [която ясно се чува във видеото в 05:33, бел. ред.], алармата все още звучи, това е единственото, което може да направите, да залегнете и да изчакате, докато бомбардировката спре."

След това Чилеаку продължава с клипа, който е бил споделен в социалните мрежи: "Те са доста близо до нас в момента... И изглежда, че са спрели. Със сигурност има и израелска пехота, която прихваща тези бомби. Ще останем така за малко, защото никога не се знае кога точно ще спрат бомбардировките... и все пак това е, тихо е, да се опитаме да станем", казва тя и започва да се изправя.

Не е ясно защо журналистката споменава "пехота" [частта от армията, която се придвижвва пеша - бел. ред. ] като прихващаща ракети. Известната израелска система за противовъздушна отбрана се казва "Железен купол".

На 05:35 на заден план се вижда мъж, облечен в черно, който се крие зад пейка.

Image
Скрийншот от уебсайта Digi24, направен на 24 октомври 2023 г.
Image
Скрийншот от уебсайта Digi24, направен на 24 октомври 2023 г.

 

 

След това разговаря с друг мъж, който остава изправен.

Image
Скрийншот от уебсайта Digi24, направен на 24 октомври 2023 г.

Мъжът в черно се изправя (на 05:52) и си тръгва, преди зад все още лежащата Кристина Чилеаку да мине велосипедист. Точно в този момент, когато сирената току-що е спряла, започват изрязаните кадри, разпространявани в социалните мрежи.

Image
Скрийншот от уебсайта Digi24, направен на 24 октомври 2023 г.

Подвеждащите кадри бяха споделени и в Румъния от бившия министър-председател Виктор Понта, настоящ съветник на министър-председателя Марсел Чолаку. Понта нападна журналистката в публикация във Facebook.

В отговор Кристина Чилеаку го упрекна в съобщение в LinkedIn, че разпространява "фалшиви новини за нейната работа" и "особено за осмиване на войната в Израел".

ТВ каналът Digi24 публикува редакционна статия (архив) по повод случая, като обясни: "В Израел има протокол, според който всяка сирена за въздушно нападение трябва да се приема като факт и в зависимост от това къде се намирате, трябва да предприемете действия в рамките на определен брой секунди. Ако сте на открито, трябва да легнете на земята. Така са постъпили и нашите колеги, когато са били изненадани от такава сирена. Така са постъпили журналистите от всички телевизии в света, така са постъпили членовете на официалните делегации."

В статия, публикувана от румънския вестник "Либертатеа", четирима журналисти, специализирани в отразяването на новини от райони на въоръжени конфликти, също заявяват, че справянето на Чилеаку със ситуацията е било професионално.

"Идеята е да не се стои прав - това е правило, което всички тук спазват и журналистите също трябва да го спазват", каза Лауренциу Радулеску от Antena 3 CNN.

На 17 октомври в Тел Авив, след като чуват подобна сирена, германският канцлер Олаф Шолц и неговият персонал набързо слизат от самолета си и също залягат на земята по време на тревогата, както може да се види от заснетите на място кадри (архив).

Кристина Чилеаку не е първият журналист, несправедливо обвинен, че манипулира случващото се в конфликта между Израел и Хамас. Малко след като на 9 октомври 2023 г. CNN излъчи репоратж на живо, показващ журналисти в Израел, залегнали на земята, за да се предпазят от ракетен обстрел, в социалните мрежи се разпорстрани версия, с манипулиран звук, придружена от коментари, според които журналистите симулират - твърдение, което AFP опроверга.

По данни от предварителните разследвания на Комитета за защита на журналистите, от началото на войната между Хамас и Израел към 29 октомври 2023 г. са били убити най-малко 29 журналисти, предимно по време на израелски атаки срещу ивицата Газа.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас