
На банкнотата от 5 долара е изобразен Мемориалът на Линкълн, а не метростанция в Санкт Петербург
- Публикувано на 03 октомври 2024 г. в 16:41
- Време за четене: 4 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Метростанция "Кировский завод" в Санкт Петербург. Сигурно случайно се е озовала на тази банкнота от 5 долара“, гласи надписът на колаж, споделен в Instagram. Изображението показва въпросната метростанция и гърба на банкнотата от 5 долара.
Същият колаж е споделен и във Facebook от профил, вече споделял дезинформация, опровергана от Агенция Франс-Прес (тук, тук).
Изображението с подобен текст на руски също може да бъде открито в социалните мрежи (тук, тук), включително в иронични блогове.
Множество официални източници обаче показват, че на гърба на банкнотата от 5 долара е изобразен Мемориалът на Линкълн във Вашингтон, а не метростанцията в Русия.

Мемориалът на Линкълн е на гърба на банкнотата от 5 долара от 1929 г. насам
Управлението за федерален резерв на САЩ поддържа уебсайт, наречен U.S. Currency Education Program, чиято цел е да предоставя информация за американската валута (архивирана връзка). В него има специален раздел, посветен на банкнотата от 5 долара (архив), където можем да намерим подробна информация за това как се е развивал дизайнът на банкнотата през годините.
Тази брошура обяснява, че първата банкнота от 5 долара на Федералния резерв е емитирана през 1914 г. На лицевата страна е изобразен портрет на президента Линкълн, а на обратната страна сюжети с Христофор Колумб и пристигането на първите заселници. През 1929 г. "винетката на гърба е променена, за да показва Мемориала на Линкълн".
В долната част на банкнотата виждаме изписано „Lincoln Memorial“, а също и паметника на 16-ия президент на САЩ зад колоните:

Банкнотата има няколко версии - 1993-2000 г., 2000-2008 г. и от 2008 г. досега, като на гърба ѝ винаги е изобразен Мемориалът на Линкълн.
Мемориалът на Линкълн е построен през 1922 г.

На страницата на Националната паркова служба, посветена на монументалната сграда, се посочва, че "изграждането на мемориала е продължило осем години - от 1914 до 1922 г.“ (архивирана връзка). Сградата е проектирана от нюйоркския архитект Хенри Бейкън и "се издига в западния край на Националния мол като неокласически паметник в чест на 16-ия президент на Съединените щати".
"Мемориалът на Линкълн включва 36 колони от колорадски мрамор, по една за всеки щат в Съюза към момента на смъртта на Линкълн през 1865 г.", обяснява тази статия в Британика, като добавя, че в сградата има "19-футова (5,8 м) седяща статуя на Линкълн, изработена от бял мрамор от Джорджия".
Мемориалът на Линкълн е построен в стил Гръцко възраждане. Това е "архитектурен стил, основан на гръцките храмове от V в. пр. н.е., който се разпространява в Европа и Съединените щати през първата половина на XIX в", както обяснява тази статия в Британика (архив).
Метрото в Санкт Петербург е пуснато през 1955 г.
На снимките от социалните мрежи е изобразена източната фасада на метростанция "Кировски завод" в Санкт Петербург. Тя е заснета от проспект Стачек, както се вижда на Google Street View:
С помощта на обратното търсене на изображения намерихме снимката от подвеждащите публикации в по-висока резолюция на тази страница, посветена на историята на станция "Кировкси завод"(архив).
Като увеличим снимката, можем да прочетем червено-синия банер, прикрепен над колоните - той показва логото на метрото и е изписано - 1955, 50 лет и 2005. Като най-вероятно става дума за украса по случай 50-годишнината на метрото - първата линия на градската железница в Санкт Петербург (тогава Ленинград) е пусната през ноември 1955 г.
Този кратък съветски документален филм е посветен на откриването на линията.
Станцията "Кировски завод" е проектирана от арх. Александър К. Андреев . "Намек за архаизъм и еклектика се забелязва в приземните фоайета на станциите "Автово", "Технологичен институт" и "Кировски завод" - пише професорът по архитектура от съветската епоха Н. П. Билинкин в своята „История на съветската архитектура 1917-1958“ (стр. 286), достъпна на archives.org.
Въпреки че двете сгради имат визуални прилики (и в двете са използвани колони от дорийската архитектура), те са построени в рамките на 33 години и имат съществени разлики (брой колони, стълбища и др.)
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас