Публикациите в социалните мрежи, че NOVА и bTV са на един собственик, са подвеждащи
- Публикувано на 02 октомври 2024 г. в 16:26
- Време за четене: 6 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP България
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Едни и същи боклуци, само с различно лице", гласи публикация в платформата Threads от 23 септември 2024 г.
Към нея има изображение, наподобяващо генериран от изкуствен интелект текст, описващ схема на собственост, от която трябва да се разбере, че и bTV, и NOVA са собственост на United Group, която от своя страна е собственост на BlackRock. Високата концентрация на медийна собственост обикновено се приема за фактор, застрашаващ медийния плурализъм, а и свободата на медиите като цяло (архивирана връзка).
Споделената с публикацията снимка от екран на телефон прилича на чатбота ChatGPT, базиран на генеративен изкуствен интелект. AFP не успя да провери автентичността или да открие какво задание е използвал потребителят. Според условията за ползване на OpenAI "изходните данни може да не са винаги точни. Не трябва да разчитате на Изходните данни от нашите услуги като единствен източник на истинна или фактическа информация, или като заместител на професионален съвет" (архивирана връзка).
Въпреки това, повечето потребители приемат за вярно това, което се твърди в коментарите. "В бегето нямаме независима медиа, полиция и държавна администрация", коментира потребител. "Блекрок и Вангард май вече и Украйна са си приватизирани", пише друг. Агенция Франс-Прес (AFP) вече опроверга твърденията, внушаващи, че мултинационалната компания притежава земеделска земя в Украйна (тук, тук). Някои потребители обаче посочват, че на информацията, генерирана от изкуствен интелект, не може да се вярва.
Същият скрийншот беше споделен във Facebook.
Твърденията, че една и съща компания е собственик на двете частни телевизии, обаче не отговарят на истината, както става ясно от документи в публичните регистри и от коментари на самите компании.
Нека обясним.
Последният път, когато bTV смени собственика си, беше през 2019 г., когато PPF на Петр Келнер купи Central European Media Enterprises (CME), част от която беше bTV. Преди това, през 2017 г., PPF направи опит да придобие NOVA, но Комисията за защита на конкуренцията забрани сделката (архивирана връзка).
През 2021 г. NOVA беше закупена от United Group (архивирана връзка).
Данни от регистъра на собствеността на медиите
Съгласно Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения и за обявяване за разпространителите и доставчиците на медийни услуги, всяка медия е длъжна да подава годишна декларация, в която посочва крайния си собственик (архивирана връзка). Министерството на културата поддържа регистъра, който съдържа последните (за 2024 г.) декларации на БТВ Медиа Груп ЕАД, която е собственик на bTV, и Нова Броудкастинг Груп ООД, която е собственик на NOVA.
Като действителен собственик на доставчика на медийната услуга за bTV e посочена Рената Келнерова, вдовица на чешкия бизнесмен Петр Келнер, основател на групата PPF (архивирана връзка). За NOVA това е Драган Шолак, основател на United Group (архивирана връзка).
NOVA e собственост на United Group
AFP провери тази информация и в търговския регистър.
Според информацията представена пред Агенция по вписванията едноличен собственик на капитала на Нова Броудкастинг Груп ЕООД е United Media S.a.r.l. Като лица, "упражняващи непряк контрол върху дружеството", са посочени 11 юридически лица, регистрирани в различни държави, като Люксембург, Нидерландия или офшорни зони, като Гърнси или остров Ман. BlackRock не е спомената сред тези юридически лица.
Драган Шолак е деклариран като "лице, което пряко или непряко притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас".
"United Group е мажоритарна собственост на BC Partners. Nova в България e наша, но не и на bTV“, заявиха от пресслужбата на United Group в имейл до AFP, получен на 27 септември 2024 г.
BC Partners е базирана в Лондон инвестиционна компания, която придоби United Group през 2018-2019 г. (архивирана връзка).
bTV е собственост на PPF
Според партидата на БТВ Медиа Груп ЕАД в търговския регистър едноличен собственик на капитала е CME Bulgaria B.V., регистрирана в Амстердам. Като юридическо лице, чрез което се упражнява непряк контрол е посочена PPF Group N.V., също регистрирана в Амстердам.
Според регистъра като лице, което може да упражнява "решаващо влияние върху юридическото лице при вземането на решения относно състава на управителните и контролните органи, преобразуването на юридическото лице, прекратяването на дейността му и други въпроси от съществено значение за дейността му", е обявена Рената Келнерова:
Докладът на PPF за 2023 г. показва, че БТВ Медиа Груп е част от PPF.
В същия доклад се посочва (стр. 15), че "от 30 август 2023 г. Рената Келнерова става мажоритарен акционер в PPF Group с дял от 60%, а всяко от децата на покойния Петр Келнер получава дял от 10%". Като цяло семейство Келнер притежава (пряко и непряко) 100% от PPF Group N.V.
AFP се консултира и с Euromedia Ownership Monitor - проект, координиран от Университета в Залцбург, който картографира медийната собственост в съюза. Там отново като собственици се посочват PPF за bTV и United Group за Nova, по данни от април 2023 г. (архивирана връзка).
BlackRock отрича да притежава акции в United Group
Според сайта на компанията, BlackRock е "един от водещите световни доставчици на инвестиционни и консултантски решения и решения за управление на риска" (архивирана връзка).
"BlackRock не притежава никакви акции в United Group", заяви говорител на BlackRock за AFP в имейл, получен на 30 септември 2024 г.
Разширено търсене по ключови думи на уебсайта на BlackRock разкри, че United Group BV се споменава в отчети на iShares, ETF доставчикът на BlackRock. Но United Group се появява като емитент на корпоративни облигации - iShares притежава облигации, представляващи част от дълга на компанията, но това не означава, че има собственост или контрол върху United Group BV.
Медийната среда в България
България заема 59-то място в индекса на "Репортери без граници" за свободата на медиите за 2024 г. (архивирана връзка). Според доклада (стр. 10) "Мониторинг на медийния плурализъм в цифорвата ера за България" на Center for media pluralism and media freedom "положителна тенденция през последните години е трайното подобряване на резултата по отношение на прозрачността на медийната собственост", като e посочено, че "все още обаче има нерешени проблеми в това отношение и въпреки законовите изисквания много медии, особено онлайн издания, не декларират публично собствеността си."
От началото на 2024 г. в платформата на Съвета на Европа за безопасност на журналистите са публикувани два сигнала, отнасящи се до България, във връзка с предполагаеми дела-шамари (SLAPP) и клеветническа кампания срещу журналист от NOVA (архивирана връзка).
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас