Хиляди споделят видео, заблуждаващо за плановете на Германия да затвори въглищните си централи до 2030 г.

  • Публикувано на 13 октомври 2023 г. в 10:20
  • Обновено: 20 октомври 2023 г. в 17:30
  • Време за четене: 9 минути
  • От: Rossen BOSSEV, AFP България
На фона на протестите на миньори и работници от електроцентрали в България срещу плановете на правителството за постепенно намаляване на енергията от въглища, над 11 000 потребители на социалните мрежи споделиха видеоклип, който показва две въглищни централи в западна част на Германия и подвеждащо внушава, че най-голямата икономика в Европа не планира да закрива собствените си въглищни централи. Въпреки това операторът на двете електроцентрали на лигнитни въглища, както и регионалното правителство потвърдиха пред Aгенция Франс-Прес (AFP), че всички блокове в централите ще бъдат затворени окончателно до 2030 г.

"Господин Денков Попитайте Германия Защо не си затваря тецовете и работят на пълна мощност", пише Facebook потребител, споделяйки кратък видеоклип, изглежда заснет от движещо се превозно средство. От 2 октомври 2023 г. насам публикацията е споделена над 12 хил. пъти във Facebook, а видеото събрало над 480 хил. гледания.

На кадрите мъжки глас казва: "Погледнете в Германия ТЕЦ-овете какво правят, а пък нашите ТЕЦ-ове им били виновни, нашите замърсявали много. Пък тези тук (ТЕЦ-овете, бел.ред.) са много чисти", казва мъжът, като посочва нещо, което изглежда е открита кариера от другата страна на пътя.

Постът започва да се разпространява масово в момент, когато миньорите и енергийните работници в България организират протести срещу плановете на правителството за постепенно премахване на въглищата. С решение от 29 септември 2023 г. правителството представи на Европейската комисия плановете си за "справедлив преход" на въглищните региони Перник, Кюстендил и Стара Загора. София планира да инвестира 3,5 млрд. лв. в зелената трансформация на регионите и създаването на алтернативни работни места.

В рамките на протестите, само няколко седмици преди местните избори в България, бяха издигнати барикади на основни пътища в страната.

Постепенното премахване на въглищата е от съществено значение за постигането на т.нар. "зелен пакт" на ЕС, в рамките на която съюзът планира да намали парниковите емисии с 55% до 2030 г. в сравнение с 1990 г. и да постигне "нетна нула", т.е. никакви нови емисии до 2050 г.

Споделеният пост обаче подвежда за плановете на Германия за постепенно спиране на въглищните централи.

Image
Скрийншот на Facebook публикация, споделяща подвеждаща информация. Направен на 10 октомври 2023 г.

Нека да обясним.

Заводи за лигнитни въглища в Северен Рейн-Вестфалия

АFP изгледа внимателно видеоклипа, обръщайки внимание на подробности от пейзажа и инфраструктурата, които помагат да се потвърди къде е заснет видеоклипът. След 6 секунда могат да се забележат знаци "RWTH Aachen University". Университетът се намира в град Аахен в Северен Рейн-Вестфалия, "главната минна и енергийна област на Германия".

Image
Скрийншот от подвеждащото видео. Крайпътният знак "RWTH Aachen University" е ограден в зелено от AFP. Направен на 10 октомври 2023 г.

Чрез търсене по ключови думи установихме, че тези знаци са свързани с изследователски проект за автономни превозни средства. Едно от изображенията в презентацията на проекта показва карта на разположението на термокамерите - в близост до голям пътен възел с детелина на магистрала A44.

Използвайки тези улики, установихме, че видеоклипът започва от пътния възел на Jackerath и че превозното средство се е движило по магистрала А44 в посока Дюселдорф:

Image
Сравнение между стоп кадър от подвеждащ Facebook пост (вляво) и Google Maps (вдясно). Общите елементи са оградени от AFP. Направено на 10 октомври 2023 г.

Камерата показва пейзажа от дясната страна на пътя (изток, североизток). Проектирайки зрителното поле установихме, че в тази посока има два ТЕЦ, видими от пътя - електроцентралата Нойрат (вляво, тази, която виждаме през повечето време) и Нидераусем (вдясно):

Image
Скрийншот от Google Maps. AFP нанесе местоположението на различните обекти на картата - жълтата точка е мястото, от което е заснето видеото, червеното квадратче е централата Neurath, зеленото - Niederaußem, а синьото открирата мина Garzweiler. Направено на 10 октомври 2023 г.

Когато камерата се обръща към другата страна на пътя, се виждат откритите кариери на Гарцвайлер.

Електроцентралите трябва да бъдат затворени до 2030 г.

"Във всички обекти вече окончателно спряхме няколко блока в рамките на постепенното спиране на въглищата и продължаваме да го правим", заяви Гуидо Щефен, говорител на RWE Power AG, в имейл до AFP на 4 октомври 2023 г. Затварянето се дължи на това, че "спирането на използването на въглища в провинция Рейнланд, което е планирано за 2030 г. и е договорено с федералното правителство и правителствата на отделните провинции, се осъществява постепенно", добави той, като обясни, че това е причината "не всички блокове на двата обекта, показани в клипа, да продължават да работят". Щефен добави, че тези блокове се експлоатират "много гъвкаво" в зависимост от "планираните и непланираните спирания, т.е. спирания за ремонт и аварии, както и от пазарната ситуация". Поради това представителят на RWE заяви: "Така че не може да става дума за "пълен капацитет", както се твърди в подвеждащата публикация.

"Според регионалното министерство на икономиката на Северен Рейн-Вестфалия е постигнато споразумение между оператора на централите, RWE AG, и регионалните и федералните власти, за ускоряване на планираното поетапно спиране на използването на въглища с осем години до 2030 г.", коментираха от регионалното министерство за AFP в имейл, получен на 5 октомври 2023 г.

На федерално ниво Законът за прекратяване на производството на електроенергия от въглища в своето Приложение 2 посочва "дати за извеждане от експлоатация на големите електроцентрали, работещи с лигнитни въглища" в региона, съобщава още министерството за AFP.

Според това приложение всички блокове на Нойрат и Нидераусем трябва да бъдат изведени от експлоатация до 31 март 2030 г. Тези крайни срокове съответстват на информацията, налична на уебсайта на RWE.

Подробни данни за производството на електроенергия в Германия може да намерите в базата данни SMARD, която съдържа информация за пазара на електроенергия в Германия. Данните за електроцентралите Нойрат и Нидераусем показват, че през последните месеци те не са работили с пълния си капацитет.

Ето данните за Нойрат:

Image
Скрийншот от данни за генерирана енергия от централата Neurath от април 2023 г. Генерирана от сайта SMARD

Ето данните за Нидераусем:

Image
Скрийншот от данни за генерирана енергия от централата Niederaußem от април 2023 г. Генерирана от сайта SMARD

Въглищни централи в България и Германия - подвеждащи паралели

Подвеждаща публикация във Facebook сравнява плановете на правителствата в Германия и България по отношение на въглищните централи, затова се свързахме с експерти за коментар.

"Германия чувствително сви производството на електроенергия през 2023 г. и тази година ще произвежда 50% от електроенергията си от ВЕИ", заяви Мартин Владимиров, директор на програмата "Енергетика и климат" на Центъра за изследване на демокрацията, базиран в София мозъчен тръст, пред AFP на 4 октомври 2023 г.

"Важно е да се отбележи, че в Германия има заети близо 55,000 работници, а инсталираните въглищни мощности са 38 ГВт. В България заетите са около 13,000 при близо 10 пъти по-малък въглищен капацитет", добави още той.

"Малко над 30% от енергията, произведена в Германия през 2022 г., идва от въглища. 46% от енергията е била генерирана от възобновяеми източници, най-вече вятър и слънце", oбясни Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" – България, пред AFP в имейл от 4 октомври 2023 г., цитирайки базата данни на Европейската мрежа на операторите на преносни системи (ENTSO-E).

Според същия набор от данни през 2022 г. почти 53% от енергията, произведена в България, е от изкопаеми горива (основно кафяви/лигнитни въглища), а 14% - от възобновяеми енергийни източници. Ето скрийншот от статистическата справка на ENTSO-E за 2022 г. (стр. 2) показваща данните за електроенергийната система на операторите на преносни системи, членуващи в организацията, през 2022 г:

Image
Скрийншот от статистическата справка на ENTSO-E за 2022 г.  (стр. 2) показваща данните за електроенергийната система на операторите на преносни системи, членуващи в организацията, през 2022 г:

"Използването им намалява от около 40-50% сега до 10% към края на десетилетието, според анализ на Центъра за изследване на демокрацията, който разглежда различни сценарии за затваряне на въглищните централи и ефекта върху електроенергийния сектор на България и региона", каза Владимиров пред AFP, позовавайки се на този доклад от септември 2023 г.

Антонова от „Грийнпийс“ – България заяви пред AFP, че според плана си за постепенен изход от въглищата Германия "планира да затвори три електроцентрали тази година. Решенията за това са взети още през 2020 г.". През 2024 г., се очаква "10 централи да бъдат окончателно изведени от употреба", а oще "по две да бъдат изведени от експлоатация през 2025 и 2026 г.", обясни Антонова.

Въпреки това, Ember, "независим енергиен мозъчен тръст, който използва прозрения, базирани на данни, за да пренасочи света към чиста електроенергия", електроцентралите Нойрат и Нидераусем остават едни от най-големите производители на въглероден диоксид в Европа (с общо 41,22 милиона метрични тона въглероден диоксид, произведени през 2022 г.). Въпреки че има далеч по-малка мощност (1620 kW в сравнение с 3622 kW за Нойрат и 3342 kW за Нидераусем), българската централа на лигнитни въглища "Марица Изток - 2" също попада в този списък с 10,93 милиона метрични тона въглероден диоксид, произведени през 2022 г:

Image
Скрийншот на инфографиката "Най-големите замърсители в Европейския съюз през 2022 г. (в млн. метрични тона въглероден диоксид)" от сайта Statista, по данни на Ember. Направен на 12 октомври 2023 г.

Временното пускане на въглищните централи заради войната в Украйна няма да повлияе на постепенното прекратяване на използването на въглища

След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., за да компенсира недостига на руски газ, Берлин дори временно рестартира свои спрени въглищни електроцентрали, без това да се отрази на плановете му за постепенно прекратяване на производството.

Решението "да се удължи за кратък период животът на някои мощности, предвидени за извеждане от експлоатация в близко бъдеще, не отменя плановете за енергиен преход отвъд въглищата, нито пък отменя плановете за конкретни мощности, които така или иначе ще бъдат изведени от експлоатация през следващите няколко години", обяснява Антонова от "Грийнпийс" - България.

Въпреки това решение, по данни на Германската агенция за околна среда, страната е постигнала целта си за ограничаване на емисиите през 2022 г.

В началото на октомври 2023 г., Берлин отново реши да рестартира няколко въглищни електроцентрали, но само от 1 октомври 2023 г. до 31 март 2024 г. като "временно удължаване на резерва за доставки като предпазен инструмент за хеджиране за предстоящата зима", според прессъобщение на Министерството на енергетиката. "Целта за завършване на поетапното спиране на използването на въглища в идеалния случай през 2030 г. остава незасегната, както и целите в областта на климата", се казва още в официалното съобщение.

Според постановлението на федералното правителство, с което се въвежда това временно удължаване, сред блоковете, които могат да бъдат експлоатирани, са и "Нидераусем E & F и Нойрат C в минния район на Рейн", които виждаме в подвеждащото видео във Facebook.

Още публикации на AFP за дезинформация на тема "Климат" може да откриете тук.

20 октомври 2023 г. В третия параграф след първото вътрешно заглавие е нанесена корекция - номерът на магистралата е коригиран на A44,a името на пътния възел на Jackerath

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас