Републиканците в Ню Йорк не са публикували тази реклама срещу Зеленски

Широко разпространен видеоклип, споделян в социалните мрежи на различни езици, включително и на български, показва реклама на вестникарски павилион в Ню Йорк, атакуващ украинския президент Зеленски за предполагаемо облагодетелстване от войната. На билборда е и логото на Републиканската партия на САЩ - червен слон, внушавайки, че партията стои зад рекламата атакуваща украинския президент. Въпреки това Републиканската партия отрича да е поръчвала или плащала за такава реклама, а Агенция Франс-Прес (AFP) не е откри други примери за съществуването на билборда на вестникарската сергия извън видеото.

"В Ню Йорк републиканците пуснаха реклама със Зеленски: "Изкарах 10 пъти повече пари от филма "Барби"", гласи пост в Telegram канал, многократно разобличаван от AFP в разпространение на дезинформация (тук, тук, тук, тук, тук, тук, тук и тук). От 10 август 2023 г. публикацията е видяна над 2800 пъти. Същите твърдения и видео се споделят и във Facebook.

Публикацията включва кратък видеоклип на оживена градска улица с рекламен банер от странична стена на павилион за вестници. На банера се редуват отделни реклами. Една от тях, която се показва за няколко секунди, е с портрет на президента на Украйна Володимир Зеленски на розов фон заедно с цитирания по-горе надпис от филма за "Барби" и логото на Републиканската партия на САЩ в горния десен ъгъл.

Лъжливите твърдения за Зеленски са част от политиката на Кремъл да отслаби имиджа на Украйна и ръководството на страната. Проруската пропаганда неведнъж се е опитвала да представи Зеленски като корумпиран и го е обвинявала, че е използвал западната военна помощ, за да се облагодателства, както посочва AFP, например в тази статия.

"Барби" е най-печелившата световна премиера в 100-годишната история на студиото Warner Bros. със спечелени до момента над 1,3 млрд. долара, според доклад на Comcast.

Image
Скрийншот на неверни публикации в Telegram и Facebook. Направени на 1 септември 2023 г.

Те могат да бъдат открити и на други езици като например френски, английски, немски, руски , чешки или словашки.

Като взехме предвид визуалните улики в публикацията, като например щанда "Bryant Park News", бързо определихме мястото (архив), където е заснет оригиналният видеоклип, впоследствие манипулиран - на 42-ра улица в Ню Йорк, точно до Нюйоркската обществена библиотека и точно пред Брайънт парк.

Проверявайки изображенията от Google Streetview, можем да видим вестникарската будка, заобиколена от същите елементи като във видеоклипа, включително пожарния кран и знамето на Нюйоркската обществена библиотека на заден план:

Image
Екранна снимка на фалшивия видеоклип (вляво) и екранна снимка от Google Maps (вдясно). Направено на 30 август 2023 г., зелените обозначения са добавени от AFP

Обърнахме се към щатския комитет на републиканците в Ню Йорк, тъй като на предполагаемия банер е изобразено логото на Републиканската партия на САЩ, а в публикациите се твърди, че рекламата е поставена от "републиканците от Ню Йорк".. Дейвид Ласка, директор по комуникациите на GOPна щата Ню Йорк, потвърди пред AFP по електронна поща на 17 август, че Републиканската партия не е плащала или поставяла такива реклами. "Ние нямаме нищо общо с тях", каза Ласка.

Освен това, при обратно търсене на изображения и ключови думи със заглавието на предполагаемия рекламен банер, не открихме други резултати или съобщения за поставяне на такава реклама на територията на Ню Йорк, освен алтернативни версии на същото видео.

AFP неотдавна опроверга подобни манипулирани видеоклипове с "билбордове", насочени срещу Зеленски. Например голям, ярък транспарант с надпис: "Спрете войната, спрете Зеленски" всъщност беше манипулирана версия на видеозапис, заснет през октомври 2020 г. на оживено кръстовище в Токио. AFP опроверга друго манипулирано видео, показващо несъщестуващо рекламно пано със Зеленски, за което се твърдеше, че е било поставено на централен площад в Милано.

Подобна дезинформация очевидно цели да внуши, че Зеленски не се ползва с подкрепа в други държави.

Центърът за противодействие на дезинформацията на Украйна, който принадлежи към нейния Съвет за национална сигурност и отбрана, също опроверга истинността на плаката в Брайънт парк и го определи като "руска пропаганда, целяща да дискредитира президента на Украйна", в изявление, публикувано на 11 август.

Не успяхме да идентифицираме оригиналния видеоклип, върху който е наложено предполагаемото изображение със Зеленски, но въз основа на лятната реклама на Blue Man Group, която се появи точно преди предполагаемия банер във видеоклипа, и рекламата на новоиздадения албум на Стиви Никс веднага след това, стигаме до заключението, че вероятно оригиналният видеоклип е заснет в края на юли или началото на август 2023 г.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас