
Съпругата на Зеленски не е купила "роклята на отмъщението" на принцеса Даяна
- Публикувано на 08 Май 2025 г. в 17:29
- Време за четене: 6 минути
- От: Dounia MAHIEDDINE, AFP Франция
- Превод и адаптация: Bozhidar ANGUELOFF , AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Съпругата на Зеленски е купила за 2,9 милиона долара рокля от Меган Маркъл, която преди това е принадлежала на принцеса Даяна." Така започва пост във Facebook от 25 април 2025 г. Към поста е прикачено 128-секундно видео, което изглежда като репортаж на британския таблоид "The Sun". Според видеото принц Хари и Меган Маркъл са се разделили с емблематична вещ, принадлежала някога на принцеса Даяна – нейната прочута "рокля на отмъщението".
Черната копринена рокля, моделирана от Кристина Стамболян, се превръща в модна икона и символ на женското достойнство и сила, след като принцеса Даяна я носи на гала събитие в Лондон през юни 1994 г., само часове след като принц Чарлз публично признава за своята изневяра.
Според въпросния репортаж легендарната рокля е била продадена за 2.9 милиона долара на Олена Зеленска – съпругата на украинския президент, по време на скорошно посещение в Лвов, Украйна. Принц Хари посети западния украински град изненадващо и дискретно в началото на април, за да се срещне с ранени войници и пострадали от войната.
Гласът зад кадър във видеото, говорещ на английски език с изразен британски акцент, описва продажбата като "частично мотивирана от финансови съображения".
Монтажът съчетава общи кадри от град Лвов, кадри, на които принцеса Даяна носи роклята, снимка на прочутата черна рокля и други. Предполагаемият репортаж, който носи логото на британския таблоид "The Sun", твърди, че тайната сделка, с която Зеленска е купила роклята, се е състояла паралелно с посещението на принц Хари.
Друг пост в социалната мрежа от 26 април, към който е прикачена 75-секундна изрязана част от същото видео, пита: "Единственият въпрос е откъде украинският президент взема такива пари? И защо ѝ е нужно?"
Информация за предполагаемата сделка се разпространява и в други Facebook публикации на български език, които не съдържат въпросния репортаж - тук, както и в този пост, към който е прикачена и връзка към публикация на сайта ufobg.eu, споделена и от акаунт със същото име и същата снимка в пост в социалната мрежа X. Профилът редовно разпространява дезинформация, като публикувани от него твърдения вече многократно са били разобличавани от AFP – тук, тук, тук и тук.
Същите твърдения се разпространяват на български език и в социалната мрежа Telegram – тук и тук, но без въпросния репортаж, както и на други езици, включително френски, английски, нидерландски и словашки.
Тези твърдения обаче са неверни, а видеото е изфабрикувано.

"Роклята на отмъщението" е притежание на шотландски колекционер
Няма никакви реални доказателства в подкрепа на твърденията, представени във въпросното видео. В него не се показват нито скорошни снимки на роклята, нито официални изявления, които да потвърдят казаното.
Проверката на AFP по ключови думи на няколко езика не откри никаква следа в статия на "The Sun" или в който и да е друг достоверен източник, която да потвърждава, че подобна продажба се е осъществила.
Не открихме и никаква публикация, свързана с предполагаемата сделка, в официалните сайтове или профили в социалните мрежи на британския таблоид. Едни от последните случаи, в които "The Sun" споменава роклята в свои статии, е съответно през 2021 и 2024 г. Към момента на публикуване на настоящата статия медиата не е отговорила на запитването на AFP. Елизабет Мортън – ръководител комуникации в The Sun, обаче потвърди пред платформата за проверка на фактите Lead Stories, че видеото е изфабрикувано (архивирана връзка).
Освен това Ричард Фицуилямс – специалист по въпроси, свързани с кралското семейство, който е цитиран във видеото като източник, официално отрече пред AFP на 28 април да има каквото и да е било общо с твърденията, които той определи като "отвратителна измама".
Фицуилямс твърди, че откъсът, в който той се появява, е "взет от интервю от 2022 година за GB News". Както установи Lead Stories, оригиналното интервю може да бъде видяно тук (архив).
Според него изфабрикуваното видео "трябва да бъде премахнато". Специалистът допълва: "Подобен злонамерен тип съдържание твърде често се приема насериозно. Всеки, който провери информацията, лесно може да установи, че това е сбор от глупости и чиста клевета."
През юни 1997 г., няколко месеца преди смъртта си, принцеса Даяна организира благотворителен търг за продажбата на 79 от най-известните си рокли, с цел да събере средства за фонда за борба с рака на болницата "Роял Марсдън" и за фондацията "AIDS Crisis Trust".
"Роклята на отмъщението" е закупена от шотландска колекционерска двойка за 74 000 долара (архив тук). През 2017 г., по повод 20-годишнината от смъртта на Даяна, роклята е била изложена публично (архив).
Няма съобщения за скорошна препродажба на роклята нито от страна на колекционерите, нито от музеите, които са участвали в изложбите.
Слух, произхождащ от проруска дезинформационна кампания
Според информация на колектива Antibot4Navalny, който проследява операции за влияние, свързани с Русия, слухът произхожда от Telegram канал, свързан с проруска мрежа.
Този канал е известен с разпространението на невярна информация чрез злоупотреба с визуалната идентичност на добре познати западни медии, особено по теми, свързани с Украйна.
В тази публикация на френски език е описана т. нар. операция "Doppelgänger" (Двойник) – дезинформационна кампания, при която се разпространяват фалшиви новини срещу Украйна чрез визуални материали, имитиращи стила и външния вид на западни медии. Според френските разузнавателни служби тази кампания е ясно свързана с Русия.
От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна в социалните мрежи в България активно се разпространява прокремълска дезинформация, целяща да дискредитира Зеленски и да подкопае западната подкрепа за Украйна. Разпространяващите се в България наративи също често се представят като подправени новинарски репортажи за предполагаемото богатство на Зеленски, като такива твърдения вече са били разобличавани от AFP – тук, тук и тук. Олена Зеленска също е ставала обект на неверни твърдения – в тази проверка на фактите AFP опровергава твърденията, че тя е купила последния модел на луксозната марка автомобили Bugatti при пътуване във Франция.
Слухът около "роклята на отмъщението" илюстрира добре познат похват, използван в дезинформационните кампании: свързването на силен емоционален символ – в случая една от най-известните рокли на принцеса Даяна, със сериозно обвинение, с цел да се засили недоверието.
AFP е разобличавала многократно и такъв тип манипулации. Такива са примерите с неверните твърдения, че Володимир Зеленски е купил вилата на Хитлер "Орлово гнездо" – тук, или мерцедеса на Хитлер – тук.
Още статии на AFP по проверка на фактите, свързани с войната в Украйна, може да намерите тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас