Не, холандските училища не са включили червеи в менюто на учениците

Соята, различни бобови растения и дори насекомите се разглеждат като възможен алтернативен източник на протеини за намаляване на нарастващия натиск върху околната среда, причинен от производството на месо. На този фон потребители на социалните мрежи твърдят, споделяйки репортаж от 2022 г., че холандските училища са добавили насекоми в менютата на учениците. Това обаче е невярно. Видеото, добавено като доказателство, показва стар репортаж от семинар, на който децата могат да опитат различни протеини, включително червеи, а не показва включването на насекоми в училищата. Въпреки че се властите насърчават здравословното хранене, децата в Нидерландия са свободни да избират с какво да се хранят в училище, а насекомите не са част от училищното меню.

"В Холандия е въведено ново училищно меню. 100 учебни заведения са включили насекоми и червеи в диетата на децата. Властите наричат това "преход към нови видове храни",  гласи Facebook пост от 9 октомври 2024 г. Към публикацията има кратък видеоклип, в който деца опитват червеи.

Същите твърдения се споделяха на нидерландски,  немски или френски.

Но тези твърдения са неверни - холандските училища не са въвели насекоми в училищните си менюта. Видеорепортажът, част от който е споделен в социалните мрежи, разказва за работилница, в която децата са могли да експериментират с различни видове протеини, различни от месото. Сред тях има насекоми и бобови растения. 

Image
Скрийншот от публикация, споделяща невярна информация. Направена на 24 октомври 2024 г.

Семинар за храната за деца

В десния горен ъгъл на видеото, споделяно с публикациите, се вижда логото на холандската телевизия RTV Oost. При разширено търсене в интернет за "RTV Oost" и "насекоми" откриваме статия със заглавие "Хранителен червей в менюто по време на урок в 100 начални училища в Оверейсел"  с пълния видеорепортаж (архивирана тук). В статията се описва как учениците от начално училище "Октопод" в Цволе са могли да опитат червеи и други храни, за да научат повече здравословното и устойчиво хранене. Репортажът е заснет и публикуван през октомври 2022 г.

Работилницата е част от учебната програма, наречена „Smaaklessen“, съставена от Wageningen University & Research (WUR) за учениците от 7-ма и 8-ма група на началните училища. В работилниците с насекоми учениците научават повече за "приключенските протеини".

Фиеке Франкен, ръководител на екипа на проекта Smaaklessen, заяви пред Агенция Франс-Прес (AFP) на 21 октомври 2024 г., че работилницата е част от по-широка учебна програма, която училищата могат да използват, за да "дадат на децата повече знания и умения, така че по-късно те сами да могат да направят здравословен и устойчив избор". Други работни семинари, подготвени по проекта, са насочени например към здравословно хранене, производство на храни или потребителски умения.

Франкен подчерта, че те са "организация, която разработва класове за обучение по хранене в цялата страна и не предлагат обеди в училищата".

Потърсен от AFP на 21 октомври 2024 г. Ингеборг де Рютер, директор на начално училище "Октопод", потвърди, че видеорепортажът е заснет в училището. Той е направен по време на гостуващ урок в 7-а група като образователна еднократна дейност. Директорката обясни, че "децата могат да опитат насекоми и боб като начин да се хранят с (по-устойчиви) протеини". Родителите бяха предварително информирани за това упражнение.

Де Рютер добави, че "децата в Нидерландия и в училището, носят собствени закуски, обяд и напитки. [...] Родителите са отговорни за храненето на децата си." Като цяло се насърчават здравословните варианти като плодове и вода, но няма правила за консумация на месо или други алтернативи.

Училищата в Нидерландия невинаги предлагат безплатна храна, това зависи от самото училище. Само когато поне 30 % от учениците са от семейства с ниски доходи,  училището може да участва в програмата за хранене, субсидирана от държавата.

Дезинформация за насекомите като храна

Насекомите все повече се възприемани като потенциален устойчив алтернативен източник на протеини, вместо  месото. Въпреки че хранителната стойност на насекомите може да се сравни с тази на месото, отглеждането на насекоми изисква много по-малко фураж от този, необходим за традиционното изхранване на животни. Освен това емисиите на парникови газове са до 100 пъти по-ниски от тези при отглеждането на прасета или едър рогат добитък.

С нарастването на интереса към консумацията на насекоми като алтернативен източник на протеини се увеличава и дезинформацията по темата. В миналото AFP вече провери твърденията относно консумацията на насекоми. Хората изразяват загриженост относно безопасността на подобни храни или се страхуват, че насекомите ще бъдат преработени в храните им без тяхно знание.

През последните няколко години ЕС постепенно одобрява насекомите за европейския пазар (архив тук). Те обаче се пускат на пазара при строги условия (архивирано тук). Например, те трябва да бъдат ясно обозначени като насекоми и да се спазват строги изисквания при отглеждането им. Тъй като това са нови храни на пазара на ЕС, те могат да се използват само в определен вид продукти, като в зависимост от насекомото продуктите могат да варират от бисквити до заместители на месото.

Според доклада за безопасност на брашнените червеи, публикуван от Европейския орган за безопасност на храните, консумацията на брашнени червеи "не причинява никакъв хранителен недостиг" и "се счита за безопасна в рамките на предложените употреби". Докладите за скакалците и домашните щурци стигат до същото заключение. Единственото, което трябва да се има предвид, е, че насекомите могат да предизвикат реакции при хора, които са алергични към ракообразни и прахови акари.

Въпреки че консумацията на насекоми не е често срещана в Европа, тя не е нещо ново за света. Много култури са включвали насекоми в храненето си в продължение на хиляди години. По данни на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) около 2 милиарда души вече ядат насекоми, главно в Африка, Азия и Латинска Америка. Например в Мексико ларвите на мравките са популярен деликатес.

През последното десетилетие много компании успешно започнаха да отглеждат насекоми за консумация от хора и животни. В Холандия и Белгия, фермите за насекоми са придобили популярност (архив тук). 

В края на 2021 г. в България е създадена Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми. "Знаем, че търсенето на месо, само в Китай, през последните 20 години петкратно се е увеличило, а територията за отглеждане на едри животни си остава ограничена. Затова насекомите се явяват една прекрасна алтернатива на конвенционалната храна", заяви Кремена Дервенкова, председател на асоциацията, в интервю за БНР на 27 януари 2023 г.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас