Неверни интерпретации на изследване за глобалното затопляне подклаждат дезинформация
- Публикувано на 23 октомври 2024 г. в 17:14
- Време за четене: 5 минути
- От: Manon JACOB, AFP САЩ
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV , AFP България
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"ОЩЕ ЕДНА ИЗМАМА ЛЪСНА С ДОКАЗАТЕЛСТВА", започва Facebook публикация от 22 октомври 2024 г. "Сензационни нови научни изследвания пропукаха твърденията на алармистите, че глобалните температури непрекъснато се повишават. Току-що публикуваните резултати от проучването в научното списание Nature показаха "ограничени доказателства" за затопляне", продължава публикацията в социалната мрежа, споделена 80 пъти.
След публикуването на проучването (архивирано тук) в научното списание Nature на 14 октомври, потребители на различни езици като френски, нидерландски, гръцки, италиански или немски, също споделиха неверните интерпретации
Но представянето на заключенията на статията като доказателство, че не е имало допълнително затопляне от 70-те години на миналия век насам, е крайно погрешно, потвърдиха учени, като отбелязаха, че моделите, използвани в изследването, установяват последователно увеличение на температурите.
Стабилно повишаване на температурите
"Нашето проучване потвърждава постоянно нарастващите температури на повърхността от 70-те години на миналия век насам“, заяви на 17 октомври пред AFP Клоди Болие, доцент в катедрата по океански науки в Калифорнийския университет в Санта Круз и водещ автор на статията (архивирана тук).
"Много е обезпокоително да научим, че нашата статия се използва от отричащите климатичните промени, за да се правят неверни твърдения", допълни още тя.
Изследването използва глобалната средна температура на повърхността - показател, обект на постоянни проучвания, за да се следи изменението на климата, като акцентира върху анализа на тенденциите на затопляне през последните 50 години. Поредицата от модели, които учените използват, се опитват да отговорят на въпроса дали има ускоряване или забавяне на темпа на затопляне и установяват, че след 70-те години на миналия век промяна не е статистически откриваема.
"Резултатите ни показват, че ако напоследък има ускоряване на глобалното затопляне, то размерът на това ускоряване е или твърде малък, или твърде скорошен, за да бъде надеждно засечен в глобално осреднените записи на температурата на повърхността", казва Болие.
Съавторът на изследването Колин Галахър, доцент в катедрата по математически науки в университета Clemson (архив тук), също заяви, че изследването показва продължаващо затопляне.
"Не открихме статистически доказателства за забавяне на глобалното затопляне, а по-скоро статистически потвърждаваме, че глобалното затопляне се случва с постоянни темпове от 1970 г. насам", каза той на 18 октомври.
Климатологът Зик Хаусфатър, от независимата организация с нестопанска цел за изследвания на климата Berkeley Earth (архивирано тук), коментира, че излседването в Nature "наистина не трябва да дава утеха на скептично настроените към предизвиканите от човека климатични промени".
Четирите набора от данни за глобалните температури, включени в изследването, ясно показват бързото нарастване на предизвиканите от човека емисии на CO2 и други парникови газове през годините, каза той.
Хаусфатър посочи, че с методите, приложени в проучването, не би могло да се открие нищо друго освен приблизително 55-процентно увеличение (или намаление) на темпа на затопляне - което авторите на проучването потвърдиха.
"Дебатът за това дали затоплянето се е ускорило е важен, но всъщност няма значение за по-широкото ни разбиране за ролята на човека в бързото затопляне, което Земята преживя през последните 50 години", заключи Хаусфатер.
"Недвусмислено" промените се дължат на човешката дейност
Концентрацията на CO2 - основният фактор за антропогенното затопляне - се е повишила до нива, които не са регистрирани на Земята през последните 14-16 милиона години (архивирани тук).
Шест набора от данни от образователни и правителствени агенции (архивирани тук) са проследили произтичащото от това повишаване на средната глобална температура (архивирани тук).
"Днес ние увеличаваме емисиите на CO2 с темпове, които може би са по-бързи от когато и да било в геоложките записи", заяви по-рано пред AFP Бърбел Хьониш, професор в Обсерваторията за Земята Ламонт-Дохърти към Колумбийския университет (архивирано тук). "Този CO2 допринася за парниковия ефект и затопля нашата планета", допълни той.
Междуправителствената експертна група на ООН по изменение на климата (IPCC) твърди, че е "недвусмислено, че човешкото влияние е довело до затопляне на атмосферата, океана и сушата" - и че CO2 е основният виновник за това (архивирани линкове тук и тук).
Стотици независими учени, които участват в докладите на IPCC за изследването на климата, са съгласни, че според настоящите прогнози за глобалните емисии на парникови газове за 2030 г. затоплянето вероятно ще надхвърли прага от 1,5 градуса по Целзий, определен по време на Парижкото споразумение за този век, и че това на свой ред ще затрудни ограничаването на затоплянето до под 2 градуса (архивирано тук).
Настоящите климатични модели предвиждат значителни последици от такова увеличение, което ще засегне температурите на сушата и океаните и ще доведе до екстремни топлинни условия в повечето населени региони (архивирано тук).
Повече от проверките на AFP по въпросите на климата можете да намерите тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас