Ядрените опити не са виновни за глобалното затопляне, то e резултат от човешката дейност
- Публикувано на 22 октомври 2024 г. в 16:27
- Време за четене: 10 минути
- От: Ede ZABORSZKY, Katharina ZWINS, Ivan FISCHER, AFP Унгария, AFP Австрия, AFP Хърватия
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV , AFP България
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
В научните среди преобладаващо се смята, че емисиите на парникови газове, причинени от човешката дейност, водят до глобално изменение на климата. Въпреки това, през октомври 2024 г., хиляди потребители на социални мрежи споделят постове на различни езици, сред които и български, внушавайки, че ядрените опити през XX век, а не парниковите газове са причина за глобалното затопляне. Но това сравнение е невярно и силно подвеждащо. Доказано е, че макар тези ядрени опити да са причинили огромни щети на околната среда, те не са оказали значим ефект върху климатичните промени. Учени обясниха пред Агенция Франс-Прес, че излишъкът от слънчева енергия, задържан в атмосферата заради повишеното количество парникови газове, се равнява на няколко експлозии в Хирошима всяка секунда. Да предизвикаш затопляне на Земята с ядрени бомби би било все едно "да се опиташ да затоплиш апартамент с пиратки", коментира един от тях пред AFP.
"Над 1000 термоядрени изпитания са проведени в атмосферата от 1945 г. насам. Разбира се, нито една от тях не причини глобалното затопляне, но печката ви на дърва е нещо друго!", иронизира Facebook публикация от 10 октомври 2024 г. Тя и други постове (тук или тук) с идентично съдържание, са споделени над 500 пъти от първата половина на месеца насам.
Постовете се опитват да омаловажат предизвиканото от човека изменение на климата, като сравняват индивидуалните енергийни емисии, например от печка, със силата на тестовете на ядрени бомби, извършен през XX век.
Но както обясняват множество експерти пред AFP, това е силно подвеждащо сравнение. Изменението на климата се причинява от емисиите на парникови газове като CO2, а не от прякото освобождаване на енергия при горене.
Излишната енергия, задържана от парниковите газове, може да се измери с мощността на няколко ядрени експлозии всяка секунда. От друга страна, ядрените експлозии не отделят парникови газове.
Най-драстичното изменение на климата се наблюдава след глобалната забрана на ядрените опити през 1996 г., което още веднъж доказва, че подобна аналогия е невярна.
Неверните твърдения се разпространяват на множество езици, включително немски, чешки, полски, хърватски и унгарски.
Ядрени опити през 20 век
През първите десетилетия на Студената война ядрените сили провеждат многобройни тестове с ядрени оръжия от двете страни на Желязната завеса.
По данни на ООН, между първия ядрен опит през 1945 г. и "откриването за подписване на Договора за пълна забрана на ядрените опити през 1996 г. са извършени над 2000 ядрени опита по целия свят" (архивирани връзки тук и тук). С този межуднароден договор са забранени всички ядрени взривове, независимо дали са за военни или за мирни цели. Оттогава насам са извършени 10 ядрени опита, повечето от които от Северна Корея.
Около 25 процента от всички тестове са извършени в атмосферата, 75 процента - под земята, а няколко теста са проведени под вода, е обяснено на сайта на ООН.
Атмосферните и подводните тестове са забранени с Договора за частична забрана на ядрените опити от 1963 г. (архивиран връзка тук), главно поради опасения от навлизане на радиоактивни частици в атмосферата и падането им обратно на повърхността (или т.нар. fallout).
Глобалното затопляне се дължи на парниковите газове, а не на отделената енергия
Изгарянето на различни видове горива, като например изкопаемите горива, причинява изменението на климата не пряко чрез отделената енергия, а чрез отделянето на парникови газове (архивирано тук).
В доклад на IPCC от 2021 г. (архивиран тук) подробно се описва как различните газове допринасят за процеса, при който слънчевата топлина, навлизаща в земната атмосфера е повече от тази, която излиза. Докладът установява "почти линейна връзка" между емисиите на CO2 и неотдавнашното глобално затопляне.
"Глобалното затопляне се причинява от емисиите на парникови газове като CO2, които задържат в земната атмосфера топлинното излъчване, отразено от земната повърхност, като не му позволяват да напусне атмосферата. Това няма нищо общо със самата енергия, отделяна от печките на дърва, а с парниковите газове, които се отделят по време на горенето", обясни д-р Малте Гьотше, професор по природни науки и изследване на мира в катедрата по физика на Техническия университет в Дармщат.
Ядрените взривове не отделят парникови газове
Ядрените експлозии имат вредно въздействие върху околната среда, но не причиняват глобално затопляне, твърдят учени.
"Многобройните изпитания на ядрени оръжия действително са довели до огромни щети върху околната среда. Някои места, като Маршаловите острови, все още са необитаеми поради радиоактивното замърсяване на околната среда.[...]Въпреки това, в резултат на тестовете не са отделяни парникови газове, които да имат отношение към климата", заяви още Гьотше за AFP в имейл на 14 октомври 2024 г.
Напротив, допълва експертът, ако "в бъдеща война бъдат използвани няколкостотин или повече ядрени оръжия и бъдат детонирани в близост до земната повърхност, ще възникнат големи пожари. В резултат на издигащите се сажди до повърхността на Земята би достигала по-малко слънчева светлина". Според експерта това би имало охлаждащ ефект с потенциално катастрофални последици.
Според Д-р Гералд Кирхнер, ръководител на отдела в Центъра за научни изследвания и мир "Карл Фридрих фон Вайцзекер", хронологията на събитията също доказва, че парниковите газове, а не ядрените опити, са причина за изменението на климата.
(AFP / Eléonore HUGHES, Jean-Michel CORNU, Simon MALFATTO, Jonathan WALTER)
"През 1958 г. и 1961 г. са проведени множество тестове. През 1963 г. между Съединените щати и Съветския съюз беше сключено споразумение за забрана на опитите с ядрени оръжия. Това означава, че тези тестове не могат да се обяснят огромното затопляне от 2000 и 2010 г. насам. Това е трябвало да бъде забелязано през 70-те години на ХХ век. Така че е абсолютно ясно: тези две неща не са свързани“, коментира експертът пред AFP на 15 октомври 2024 г.
Ядреният физик Тончи Тадич, старши изследовател в хърватския институт "Руджер Бошкович", също потвърди, че ядрените експлозии не водят до глобално затопляне.
Той се съгласи с германските експерти, че дори една ядрена война би имала обратен ефект.
"Ефектът е подобен на този при вулканичните изригвания, когато се изхвърля прах в стратосферата. По този начин тотална ядрена война би предизвикала "ядрена зима" - обясни Тадич на 15 октомври 2024 г. в съобщение до AFP.
Енергията, свързана с изменението на климата и атомните бомби - различни мащаби
Диана Урге-Ворсац, изследовател на климата и заместник-председател на IPCC, също коментира, че емисиите на парникови газове причиняват изменението на климата, а не самата енергия директно.
"Не самото горене затопля климата, а газовете, отделяни при горенето, като въглероден диоксид, които задържат слънчевата енергия", каза експертът пред AFP по телефона на 15 октомври 2024 г.
Климатологът изтъкна, че излишъкът от енергия, уловен в атмосферата от парниковите газове, идващи от човешката дейност, е "стотици хиляди пъти по-голям от количеството, освободено по време на ядрените опити" през XX век.
Тя посочи данни, според които поради нарастващото количество парникови газове, всяка секунда се улавя многократно повече енергия (топлина) от мощността на атомната бомба в Хирошима.
В своя публикация (архивирана тук) Университетът на Нов Южен Уелс изчислява, че "ефектът от емисиите на парникови газове на човечеството през този 50-годишен период до 2020 г. е около 25 милиарда пъти по-голям от енергията, отделена от ядрената бомба в Хирошима".
Джон Кук, старши научен сътрудник в Центъра за промяна на поведението в Мелбърн, е поставил брояч на своя уебсайт, посветен на повишаване на осведомеността за климата (архивиран тук), показващ топлината, която атмосферата е акумулирала от 1998 г. насам, в еквиваленти на ядрената бомба в Хирошима. Понастоящем броят им е над 3,4 милиарда.
Ядреният физик Тончи Тадич също изтъкна разликата в мащаба, като отбеляза, че да се опитаме да затоплим Земята с ядрени бомби би било все едно "да се опитаме да затоплим апартамент с пиратки“.
Изгарянето на дърва е проблем за здравето, а не за климата
Подвеждащите публикации във Facebook свързват печките на дърва с изменението на климата, но това също е неточно.
Дървата за огрев попадат в категорията на т.нар. биоенергия (архивирано тук) заедно с много други неща, като например течни биогорива или органични компоненти на твърди битови отпадъци. Много от тях могат да се използват за производство на енергия (топлина, електричество) и се считат за възобновяеми.
Урге-Ворсац обясни, че биомасата (включително дървата за огрев) по същество няма въглероден отпечатък, тъй като при изгарянето се отделя количество въглероден диоксид, колкото се абсорбира от растението през целия му живот. Ако все пак има емисии, те са предимно от свързаните с тях процеси, като например транспорта.
Това обаче не означава, че изгарянето на биомаса е безвредно. "Като цяло биомасата може да се счита за въглеродно неутрална. Изгарянето е изключително вредно, но не по отношение на изменението на климата, а по отношение на замърсяването на въздуха. За съжаление, в момента замърсяването на въздуха е много сериозен проблем в Европа, а в Централна Европа положението е още по-лошо."
Според експерта една от причините за замърсяването на въздуха е изгарянето на биомаса. Тя добави, че аерозолните частици (като сажди), които се отделят в атмосферата, отразяват част от слънчевата радиация, така че се улавя по-малко енергия, но този ефект е незначителен в сравнение с цялостното изменение на климата.
България също има проблеми с чистота на въздуха (архивирана връзка), а в края на 2023 г. Европейската комисия призова няколко държави-членки, сред които и България, да спазват законодателството на ЕС, по отношение на замърсяването на въздуха (архивирана връзка).
Според Европейската агенция по околна среда "замърсяването на въздуха е основен проблем за здравето на европейците", като се добавя, че "излагането на концентрации на фини прахови частици над препоръчителното ниво на Световната здравна организация за 2021 г. е довело до 238 000 случая на преждевременна смърт в ЕС-27" (архив тук).
Въпреки че това замърсяване се дължи на различни източници, като например двигатели с вътрешно горене, според доклад на СЗО от 2015 г. "жилищното отопление с дърва и въглища е важен източник на замърсяване на атмосферния (външния) въздух".
Влиянието на вулканите и кравите
В някои подвеждащи публикации се прави паралел между емисиите на парникови газове, причинени от животновъдството, и вулканичната дейност. „Да не забравяме кравите, които пукат метан - големи замърсители ! [...] p.s. и да добавим вулканите ?!“, завършват много фалшиви публикации в социалните мрежи. AFP вече опроверга подобни подвеждащи паралели във френска публикация за проверка на фактите. Както обяснихме, емисиите на CO2, отделяни всяка година от вулканите (спящи и изригващи) , са средно между 0,28 и 0,36 гигатона годишно, според данни на Deep Carbon Observatory (архивна връзка). Човешките дейности (транспорт, промишленост, селско стопанство, отопление и т.н.) са изхвърлили 40,6 гигатона CO2 през 2022 г., според Глобалния въглероден проект (архивирана връзка тук) - над 100 пъти повече от емисиите, свързани с вулканите.
В статия по проверка на фактите на английски от 2022 г. AFP обясни ролята на кравите с глобалното затопляне. Основните емисии са метан, мощен парников газ. Проучванията и данните показват, че тези емисии допринасят за изменението на климата, но без да иместват тези, генерирани от използването на изкопаеми горива. Данните, събрани от Climate Watch, платформа, управлявана от World Resources Institute, сочат, че около 17% от световните емисии на парникови газове се състоят от метан. Около 40 % от антропогенните емисии на метан идват от селското стопанство.
Можете да намерите още проверки на факти, свързани с климата, тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас