Изфабрикуван видеорепортаж твърди, че холивудски звезди са получили пари от USAID за посещенията си в Украйна
- Публикувано на 12 февруари 2025 г. в 11:23
- Обновено: 12 февруари 2025 г. в 15:08
- Време за четене: 10 минути
- От: Bill MCCARTHY, AFP САЩ
- Превод и адаптация: AFP Bulgaria , Bozhidar ANGUELOFF
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
След като американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще закрие Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID), започна да се разпространява изфабрикувано видео, което невярно твърди, че агенцията е платила на няколко холивудски актьори милиони долари, за да посетят разкъсваната от война Украйна в опит да повишат популярността на президента Володимир Зеленски. Клипът е представен като новинарски репортаж на E! News, но той не е автентичен. Това заяви говорител на развлекателния новинарски канал пред AFP. Бен Стилър също публично отхвърли твърденията като неверни.
"Визитите на холивудските звезди в Украйна били спонсорирани от USAID (видео). По-рано подобни посещения на артисти се представяха като пориви на добра воля", гласи публикация във Facebook от 6 февруари. Постът включва 36-секундно видео, представено като репортаж от американската развлекателна новинарска платформа E! News, което твърди, че холивудските звезди Анджелина Джоли, Орландо Блум, Шон Пен, Бен Стилър и Жан-Клод Ван Дам са получили милиони долари от американската хуманитарна агенция USAID, за да посетят Украйна. Предполагаемата цел на тези посещения била да повишат популярността на президента Зеленски, улеснявайки координацията на финансови програми за Украйна по време на конфликта.
Невярното твърдение се разпространява и в други публикации, съдържащи екранни снимки от изфабрикуваното видео и други визуални елементи – тук, тук и тук, както и в български онлайн медии тук, тук и тук.
Публикации в социалните мрежи, разпространяващи същото лъжливо твърдение, циркулират също на английски, нидерландски, полски, словашки, чешки, унгарски, френски и гръцки език.
Но различни детайли показват, че видеото не е автентично, а някои от споменатите звезди също опровергаха твърденията.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/3f179bbd6f8aca236cfd572a67920c4f.jpeg?itok=eJJD5fQR)
36-секундният клип е направен така, че да изглежда като видеорепортаж на E! News, като логото на развлекателната новинарска платформа е видимо през цялото време. Видеото твърди, че USAID е платила 20 милиона долара на Анджелина Джоли, 5 милиона на Шон Пен, 8 милиона на Орландо Блум, 4 милиона на Бен Стилър и 1,5 милиона на Жан-Клод Ван Дам – чието име е сгрешено във видеото.
Виралните публикации събраха милиони реакции в X и други платформи на английски език. Това стана, докато Мъск обявяваше решението на новата администрация да закрие USAID – огромна агенция, която от десетилетия финансира здравни и хуманитарни програми, както и инициативи за насърчаване на демократичните процеси в около 120 държави, включително най-бедните региони в света (архив).
По-рано уебсайтът на агенцията беше свален, а нейният персонал – пуснат в отпуск, което предизвика опасения относно легитимността на действията на Мъск и евентуалните последици върху хората по света, които се възползват от програмите, свързани с USAID (архив тук, тук, тук и тук). Русия приветства атаката срещу агенцията, която отдавна критикува (архив). На 7 февруари федерален съдия разпореди спиране на плана на администрацията да изпрати 2 200 служители на USAID в платен отпуск до края на деня (архив).
Видеото и историята в него обаче "не са автентични и не произхождат от E! News", заяви говорител на медиата пред AFP в имейл на 5 февруари.
Въпреки че всички актьори, споменати в клипа, наистина са посещавали Украйна, няма доказателства, че USAID им е предоставяла средства за това.
Лъжи, идващи от руските медии
Джоли, виден дарител за хуманитарни каузи по света, посети Украйна през 2022 г. (архиви тук, тук, тук и тук). По това време тя беше специален пратеник на Агенцията на ООН за бежанците, но според публикации, цитиращи говорител на ООН, пътуването ѝ е било в лично качество (архиви тук и тук).
Пен пътува до Украйна през 2022 г., докато снимаше документален филм за войната и Зеленски (архиви тук и тук). Стилър се срещна с украинския лидер същата година, по време на посещение в страната като посланик на добра воля на Агенцията на ООН за бежанците, а Блум се срещна с него през 2023 г. като посланик на добра воля на УНИЦЕФ (архиви тук, тук, тук, тук и тук). Ван Дам също посети страната през 2022 г. "за да предаде послание за надежда и мир", както е посочено в неговия канал в YouTube (архиви тук и тук).
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/c69d50dc757bb55d36a2b8dfb021079f.jpeg?itok=BOp1fMbm)
Стилър реагира на изфабрикуваното видео на 5 февруари в акаунта си в X, като заяви, че той е платил за посещението си в Украйна през 2022 г., без каквото и да е финансиране от USAID и "със сигурност без лични плащания" (архиви тук и тук).
"Това са лъжи, идващи от руските медии", заяви Стилър в първия от двата си поста в социалната мрежа. "Напълно самофинансирах хуманитарното си пътуване до Украйна. Нямаше никакво финансиране от USAID и със сигурност никакво плащане от какъвто и да е вид. 100 процента невярно."
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/8873392ee27f263f10cc05af29f63d9a.jpeg?itok=aISpBGds)
Агенцията на ООН за бежанците заяви в изявление от 6 февруари, че Стилър "не получава възнаграждение за работата си с ВКБООН и сам финансира своите пътувания" (архив).
Насоките на ООН за определяне на пратеници на мира и посланици на добра воля гласят: "Пратениците на мира и посланиците на добра воля не получават заплата, въпреки че може да им бъде предоставено символично възнаграждение от 1 долар годишно или еквивалент" (архиви тук и тук).
Адвокатът на Шон Пен - Матю Розенгарт, също заяви пред AFP, че твърденията във видеото за това, че USAID е плащала на актьора, са "напълно неверни и е опасно и безотговорно някой да преповтаря тази пропаганда и тези лъжи".
"Средства на USAID никога не са били използвани за финансиране на пътуването на Шон Пен до Украйна; г-н Пен сам е финансирал своето пътуване", посочи Розенгарт в изявление от 6 февруари.
"Ако тези неверни, безразсъдни и клеветнически твърдения продължат, г-н Пен ще предприеме всички необходими правни действия."
AFP не откри доказателства за плащания от USAID към която и да е от споменатите знаменитости в usaspending.gov – официален източник за отворени данни, който събира информация за федералните разходи.
Дарън Линвил, съдиректор на Центъра за медийна криминалистика (Media Forensics Hub) към Клемсънския университет, заяви в X на 5 февруари, че предполагаемият репортаж на E! News "има всички признаци на руско изфабрикувано видео, което е разпространено чрез познати методи" (архиви тук и тук).
Линвил посочи, че някои от първите акаунти, които са споделили клипа в X, често разпространяват дезинформация, произхождаща от руска пропагандна група, която изследователите са нарекли Storm-1516 (архив).
AFP не откри същото или подобно видео на сайта на E! News, в социалните канали на медиата или чрез търсене по ключови думи в Google.
Към 11 февруари 2025 г. Украйна не е споменавана в съдържанието на сайта за период от 1 месец назад. Последното споменаване на страната в акаунта на E! News в X датира от 18 ноември 2022 г. Търсене в страницата на медиата във Facebook също не дава относими към изфабрикуваното видео резултати.
Проверка в сайта на E! News за "USAID" дава резултати, свързани единствено със спортиста Юсейн Болт, както констатира и платформата за проверка на фактите Lead Stories, член на Международната мрежа за проверка на факти и Европейската мрежа за стандарти за проверка на фактите (архив). При търсене в акаунта на E! News в X не се откриват резултати, свързани с USAID, а в страницата на медиата във Facebook също не се появяват релевантни резултати.
В изфабрикуваното видео, освен логото на E! News, на екрана се появяват няколко текстови полета, които имитират визуалния стил на медиата. Междувременно фалшивият новинарски репортаж е озвучен, като текстът в полетата се чете от женски глас. В оригиналните видеа и рийлове на E! News обаче обикновено се появява само по едно текстово поле на видео и видеата не са озвучени – медиата използва различни фонови мелодии или автентично аудио (примери тук, тук, тук и тук). Въпросните текстови полета не се появяват във всяко видео или рийл, а когато присъстват, те обикновено съдържат надписи или кратки анонси.
Пътят на изфабрикувания репортаж
Изфабрикуваното видео започна да се разпространява масово в социалната мрежа X, след като акаунтът "I Meme Therefore I Am" го споделя на 5 февруари. Това е добре познат консервативен акаунт, който и преди това е разпространявал дезинформация, включително за украинския лидер – тук и тук.
Милиардерът Илон Мъск, на когото президентът на САЩ Доналд Тръмп възложи задачата да реформира федералното правителство, също сподели видеото със своите над 216 милиона последователи в платформата, която притежава.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/a670b932708affa14570db6eaa8d7289.jpeg?itok=eFJBfogk)
Най-големият син на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши, както и Сидни Пауъл – бившата адвокатка на Тръмп, която изигра ключова роля в опитите му да оспори резултатите от изборите през 2020 г., също разпространиха фалшивия репортаж (тук и тук).
AFP установи също така, че видеото се разпространява в руски канали в Telegram, както и в Pravda - руски държавен медиен сайт.
По време на войната се разпространяваха и други фалшиви видеа, подвеждащо маркирани например с логото на британската медиа BBC News.
Андрий Ермак, ръководител на кабинета на президента на Украйна, посочи в публикация в X, че клипът, според който USAID плаща на знаменитости, е "пълна глупост" (архив).
AFP потърси за коментар представители на Джоли, Блум и Ван Дам, но не получи отговор.
AFP е разобличавала и друга дезинформация, свързана с руската инвазия в Украйна - тук.
Обновява заглавното изображение12 февруари 2025 г. Обновява заглавното изображение
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас