Стар и неточен списък се споделя с неверните твърдения, че български НПО са получили 431 млн. долара от САЩ

Заповедта на президента на САЩ Доналд Тръмп за спиране на повечето чуждестранни помощи, разпределяни от USAID, доведе до разпространението на подвеждащ списък с чуждестранно финансиране, което САЩ уж са предоставили на почти 20 държави. Агенция Франс-Прес установи, че посочените суми в публикациите не съответстват на официалните бази данни. В България потребители споделяха списъка с твърдението, че доказва как 431 млн. долара са били предоставени за "последните четири години" на неправителствени организации в страната. В действителност обаче това е приблизителната обща сума на американската външна помощ за България за периода 2020-2023 г., а не само от USAID.По-голямата част от това финансиране е била свързана с военни дейности, а не с неправителствени организации, както се твърди в публикациите.

Подвеждащите публикции споделят снимка на президента на САЩ Доналд Тръмп заедно със списък на 19 държави, сред които и  България. Срещу всяка от тях е записана и предполагаемата чуждестранна помощ, която са получили от САЩ "през последните четири години". 

"431 милиона долара в България само за последните 4 години. Усвоени от една шепа пъргави и негнусливи НПО-та, инфлуенсъри, носители на експертиза, журналисти и политически анализатори", гласи онлайн статия, включваща един от постовете във Facebook, който вече не се вижда.

Подобни твърдения бяха споделени и от други медии, както и в Телеграм.

На 5 февруари 2025 г. Костадин Костадинов, лидер на крайнодясната партия "Възраждане", показа същия списък по време на парламентарен дебат по предложения за пореден път от партията му проект на Закон за чуждестранните агенти, като заяви: "Eто, може да видите списъка на парите, които са давани в чужбина, и то това е само по линия на USAID". 

Същият списък се разпространява в интернет поне от август 2024 г., за да се появи отново след като Тръмп обяви плановете си да закрие USAID.

Агенцията управлява бюджет от 42,8 млрд. долара, насочени за около 120 държави и представлява 42% от хуманитарната помощ, отпускана в световен мащаб.

Тръмп, чийто втори мандат започна миналия месец, заедно с Елон Мъск, негов основен донор и съюзник, започна да съкращава или закрива части от американската изпълнителна власт, а USAID се превърна в основна цел (архивирана връзка). 

AFP обаче установи, че стойностите в публикациите не съответстват напълно на официалните данни на правителството на САЩ.

Image
Екранна снимка на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 12 февруари 2025 г.

Неточни данни в списъка

Използвайки наборите от данни на специализирания сайт за информация за външната помощ на американското правителство, ние проверихме информацията в неверните публикации (архивирана връзка).

За някои държави като например Румъния и Чехия – стойностите бяха близки до тези в списъка.

За други държави обаче данните се различаваха значително от посоченото в списъка, споделен в социалните мрежи. Например, според наличните данни за периода 2020-2023 г. помощта от САЩ за Мексико е била 1,044 млрд. долара, а не 295 млн. долара, както се твърди.

За Пакистан сумата е 1,133 млрд. долара – значително повече от посочените в списъка 536 млн. долара.

Базата данни предоставя подробна информация за отделните държави с различни филтри, включително по година и агенция, отговорна за изпълнението на помощта

AFP анализира данните за България за 2023 г., 2022 г., 2021 г. и 2020 г. и установи, че общият размер на изплатените средства като американска външна помощ за България е 428 млн. долара, което близо до твърдяното в подвеждащите публикации.

В тази сума обаче влизат всички проекти, не само тези, които минават през USAID, както твърдяха някои потребители.

"Тези числа (в публикациите в социалните мрежи, в глобален мащаб бел.ред.) изглеждат в рамките на вероятността за цялата помощ на САЩ, а не само за USAID - (тя) отговаря за малко по-малко от две трети от помощта на САЩ", коментира пред AFP Джордж Инграм, старши сътрудник във вашингтонския мозъчен тръст Brookings Institution, в имейл, получен на 9 февруари 2025 г.

Използвайки филтъра на foreignassistance.gov, установихме, че делът на плащанията, за които USAID е посочена като изпълнителна агенция, е 1,314 млн. долара за 2023 г., 0,695 млн. долара за 2022 г., 0,189 млн. долара за 2021 г. и 0 долара за 2020 г., общо 2,199 млн. долара.

Image
Екранна снимка от foreignassistance.gov, показваща справка за плащанията през 2023 г., по които страна е USAID. Направена на 12 февруари 2025 г.

Финансиране на проекти, свързани с отбраната в България

За да проверим твърдението, че САЩ са предоставили 431 млн. долара на български неправителствени организации, използвахме функцията  за изготвяне на заявки по конкретни данни в сайта foreignassistance.gov, така че да генерираме резултати за България в периода 2023-2020 г. и категорията "НПО":

Image
Екранна снимка от foreignassistance.gov, показваща генерирана справка за 2023-2020, само за НПО. Направена на 11 февруари 2025 г.

Резултатите показват девет проекта с общо изплатена сума от 2,976 млн. долара – по-малко от 1% от общата сума от 428 млн. долара за този период, което опровергава твърденията в подвеждащите публикации в социалните мрежи.

Тези проекти включват 1,119 млн. долара за Международната федерация на дружествата на Червения кръст и полумесец (МФЧК).

Според същия набор от данни за 2020 г. и 2021 г. не е имало финансиране за НПО.

Но какво знаем за останалата част от чуждестранната помощ? "По-голямата част от финансирането идва от Държавния департамент за военна помощ, варираща от 6 млн. долара до 275 млн. долара в зависимост от годината", каза Инграм от Brookings за AFP в имейл на 11 февруари 2025 г.

Уебсайтът foreignassistance.gov показва 49 дейности в България за периода 2020-2023 г., като общият размер на изплатените средства е 428 млн. долара. Двадесет и пет от тези дейности са категоризирани като "мир и сигурност".

Те са иницирани от институции, сред които Министерството на отбраната на САЩ, Военноморските сили и Сухопътните войски на САЩ и са на обща стойност 421 млн. евро или 98% от цялата чуждестранна помощ на САЩ за България. 

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас