Изфабрикувани "доказателства" от неавтентичен проруски уебсайт не доказват, че Олена Зеленска си е купила Bugatti

Докато войната в Украйна, започнала с пълномащабната руска инвазия, продължава повече от 28 месеца, а някои държави продължават да изпращат финансова и военна помощ на Украйна, президентът Володимир Зеленски и неговите роднини са обект на дезинформация и внушения, че се облагодетелстват лично от конфликта. В началото на юли контролираните от руската държава медии и акаунти в социалните мрежи в различни страни споделиха видеоклип с мъж и снимка на фалшива фактура, за които се твърди, че доказват, че съпругата на Зеленски, Олена Зеленска, току-що е купила последния модел на луксозната марка автомобили Bugatti при пътуване във Франция. Търговецът на автомобили потвърди, че твърдението е невярно, а фактурата - която не прилича на валидна френска фактура - е изфабрикувана. Слухът е пуснат от подозрителен уебсайт на френски език, който използва изкуствен интелект за писане на статии и разпространява проруска пропаганда.

"Френска медия: Олена Зеленска стана първият собственик на изцяло новото Bugatti Turbillon за 4.5 млн. евро. ФАКТУРА, ВИДЕО", гласи скрийншот, споделен във Facebook. "Олена Зеленска обича лукса и всички ние се грижим тя да го има. Това разбира се ТРЯБВА да бъде прието за пропаганда на Кремъл. Само дето от Bugatti са се похвалили с видео. И развалиха опорната точка на либералите. Много кофти",  гласи текстът на публикацията в социалните мрежи. Линк към публикацията  се явява като коментар. Въпросната интернет страница е била опровергавана от AFP за разпространението на невярна информация в миналото (тук, тук, тук).

Въпросната публикация цитира неназовано френско издание и показва предполагаемото доказателство за твърдението: видеоклип на френскоговорящ мъж, който седи зад волана и твърди, че първият собственик на последния модел Bugatti е първата дама на Украйна, както и фалшива фактура. В текста се уточнява, че фактурата "може да е фалшива, тъй като номерът ѝ е скрит",  но публикацията не поставя под съмнение видеото. Компанията заявява, че мъжът във видеото не работи за Bugatti.

Видеоклипът и "фактурата" бяха споделени в канал в Telegram, чиито публикации са многократно опровергавани от AFP (тук, тук, туктук, тук, тук). Въпросният канал носи името на организацията "Български войнски съюз Васил Левски", чието закриване беше поискано от прокуратурата през май 2024 г. с мотива, че извършва противоконституционна дейност. В публикацията, която е прегледана над 2200 пъти, се цитира френското издание "Veritecachee" (става дума за слято изписване на Vérité Cachée, бел.ред.)

Подобни публикации има и на други езици, като английски, гръцки, хърватски,португалски и полски. На сръбски и руски език твърденията бяха споделени и от руската държавна медия Sputnik.

На френски език твърденията бяха разпространени и в един от уебсайтовете на "Правда", който според френската организация за борба с чуждестранната цифрова намеса Viginum всъщност е руска дезинформационна мрежа, насочена към европейските държави.

Image
Снимки от екран на публикации, споделящи невярна информация. Направени на 11 юли 2024 г.

Това твърдение е актуален пример за дезинформационния наратив, внушаващ, че Зеленски и семейството му лично се облагодетелстват от войната с Русия. AFP вече е проверявала няколко подобни неверни твърдения, насочени срещу Зеленски и неговите роднини в миналото. Например, опровергахме твърдението, че според  билборд в Ню Йорк  Зеленски е изкарал повече пари от филма "Барби".

Володимир Зеленски, който изгради имиджа си върху борбата с корупцията, обаче беше цитиран в разкритията Pandora Papers - световно разследване на Международния консорциум на разследващите журналисти през 2021 г., основано на над 11 милиона документа от 14 компании за финансови услуги (архив тук).

Според разследването Зеленски е създал мрежа от офшорни компании от 2012 г., които е трябвало да бъдат използвани за закупуването на три разкошни имота в Лондон. Тогава украинското президентство оправда този ход, като заяви, че Зеленски и неговите сътрудници се опитват да се "защитят" от "агресивните действия" на проруския бивш украински президент Виктор Янукович.

Дилърът на Bugatti отрича и заяви, че фактурата е фалшива

Френският автомобилен производител Bugatti представи на 20 юни 2024 г. първия си модел на хибриден "хиперкар" -- могъщ спортен автомобил -- "Tourbillon" ("вихър"), който може да развие скорост до 445 км/ч и се продава за 3,8 млн. евро без допълнителни опции (линкът е архивиран тук).

Основното доказателство, за което се твърди, че доказва твърдението, е снимка на фактура с логото на Bugatti. Според този документ Олена Зеленска трябва да получи луксозния автомобил през 2026 г., оборудван с няколко опции. В него също така се посочва, че общата цена е 4 462 400, но не се посочва в каква валута.

Компанията Car Lovers, която е собственик на дилърството на Bugatti в Париж, осъжда "фалшивата новина" в съобщение за пресата на 2 юли 2024 г. Компанията определя информацията от "предполагаемия продавач" като невярна (архивирано тук).

"Групата на любителите на автомобили категорично отрича както осъществяването на тази сделка, така и, следователно, съществуването на тази фактура. Във фактурата не само не фигурират задължителните правни реквизити, но и цената на автомобила е грешна, цената на опциите и тяхното описание са неточни и непоследователни, визуалната корпоративна идентичност е остаряла и Car Lovers group никога не би позволила издаването на такъв документ", заявява компанията.

Много детайли във фактурата потвърждават опровержението на компанията: адресът на дилърството е написан погрешно ("в "Neuilly-sur-Seine" липсва "l"), валутата не фигурира, задължителната информация като приложимия ДДС не е посочена, а в документа се споменава номер BSB, който се използва в австралийската банкова система, но не и във Франция.

Image
Екранна снимка на фалшивата фактура, направена на 3 юли 2024 г. AFP е подчертала в червено някои от грешните елементи

Car Lovers обяви, че на 2 юли 2024 г. е подала жалба във Франция за "фалшифициране и използване на фалшификат, кражба на самоличност, клевета и разпространение на фалшиви новини". AFP успя да се запознае с жалбата.

Car Lovers  отрича също твърденията на "предполагаем продавач" във видеоклип, споделен в социалните мрежи, който казва, че Олена Зеленска е купила най-новото Bugatti, докато президентската двойка е била във Франция през юни за честванията на Десанта в Нормандия (архив). В жалбата си до властите дилърът на луксозни автомобили съобщава за акаунта в Instagram, приписван на фалшивия продавач с предполагаемото име Жак Бертин. Във вече изтрития акаунт мъжът твърди, че работи за групата Шумахер, която също е собственост на Car Lovers. В акаунта е имало само четири снимки, включително две на новия Bugatti Tourbillon, всички споделени в края на юни.

Image
Екранна снимка от Instagram, направена на 2 юли 2024 г.

Проруски уебсайт, задвижван от изкуствен интелект

Повечето статии и публикации в социалните мрежи цитират статия, публикувана на уебсайта "Vérité Cachée France" (Скритата истина Франция) и съдържаща фалшивата фактура и видеозаписа на предполагаемия продавач.

Според предполагаемия автор "Рене Плер" Олена Зеленска е станала "собственик на първия от 250-те" Bugatti Tourbillon, обявени за продажба, като се добавя, че "журналистите са успели да получат копие от фактурата за новия автомобил на съпругата на украинския президент. Цената, с включени всички опции, възлиза на близо 4,5 млн. евро. Новият собственик ще може да го получи през 2026 г."

Въпросната страница, идентифицирана като част от руска пропагандна мрежа, съдържа подозрителни детайли.

Image
Екранна снимка от уебсайта Vérité Cachée, направена на 4 юли 2024 г.

Домейнът на уебсайта е регистриран на 22 юни 2024 г., по-малко от десет дни преди вълната от публикации, насочени срещу Олена Зеленска (връзката е архивирана тук).

Image
Екранна снимка на данните, налични в Who.is за уебсайта "Véritée cachée", направена на 3 юли 2024 г.

Според Insikt Group, американска компания, специализирана в анализирането на киберзаплахи, уебсайтът е създаден от CopyCop, която те описват като "мрежа за влияние, най-вероятно свързана с руското правителство, използваща изкуствен интелект и неавтентични уебсайтове (създадени изкуствено, бел. ред.), за да разпространява политическо съдържание" (връзката е архивирана тук).

Същата мрежа беше посочена от Insikt за публикуването на страница, която имитира официалния уебсайт на френската управляваща коалиция за парламентарните избори и обещава 100 евро на гласоподавателите. AFP разобличи сайта тук на френски език.

На уебсайта Vérité Cachée, освен широко цитираната статия за Олена Зеленска, откриваме множество статии, отразяващи актуални френски и международни събития, като първия тур на парламентарните избори и пробива на крайната десница, или дори Евро 2024 във футбола. Част от съдържанието е копи-пейст от истински френски медии, като Le Parisien или La Croix. Други са насочени срещу Украйна или защитават по-скоро проруски наратив.

Изглежда сайтът масово използва изкуствен интелект, за да генерира статии, които не копира от други източници.

Например много заглавия започват с "ето кратко заглавие за статията:" или "кратко заглавие може да бъде:". Такива фрази насочват към отговори, дадени от генеративна програма с изкуствен интелект, натоварена със задачата да генерира заглавие, и отговорът е публикуван без проверка или разбиране.

Image
Екранна снимка от уебсайта Vérité Cachée, направена на 3 юли 2024 г.

В няколко от статиите в публикуваната версия са останали и указания за това как да звучи статията.  В една от тях например, посветена на войната в Украйна, все още се вижда изречението "Моля, напишете тази статия отново, но като заемете консервативна позиция срещу либералната политика на Макрон спрямо френските граждани и работническата класа".  "Ето някои елементи, които трябва да се имат предвид за контекста. Републиканците, Тръмп и Русия са добри,  докато демократите, Байдън, войната в Украйна, големите компании и фармацевтичната индустрия са лоши".

Image
Екранна снимка от уебсайта Vérité Cachée, направена на 3 юли 2024 г.

Тези инструкции са типични за проруската пропаганда, която редовно критикува западните демокрации и популяризира крайно консервативни наративи и личности. Те приличат и на заданията, давани на инструменти за изкуствен интелект като ChatGPT за генериране на текстове.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас