
Президентът на САЩ Байдън не е поставил медал наобратно на ветеран от Виетнам
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 14 юли 2022 г. в 10:18
- Време за четене: 4 минути
- От: Katarina SUBAŠIĆ, AFP Белград
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Различни български уебсайтове (тук, тук, тук, и тук) публикуваха невярното твърдение, че Байдън е наградил ветеран от Виетнам като е поставил погрешно медал на гърба му, в статии със заглавие "Байдън с нов гаф: Закачи орден наобратно". Публикациите съдържат неясен 19-секунден откъс от церемонията по награждаването на ветерана, проведена на 5 юли 2022 г. Същият видеозапис и подобни твърдения са споделени и във Facebook (тук и тук). Общо над 7000 потребители са споделили тези линкове, а стотици хиляди са гледали видеото.
Антиамериканските настроения се използват от крайно десни и проруски политически движения от години. След като Русия нападна Украйна в края на февруари, имаше организирани протести както за запазване на неутралитет от страна на България (на които бяха издигнати руски знамена), така и в подкрепа на Украйна, като вторите бяха значително по-масови. Българското общество обаче изглежда разделено по тази тема.
Публикации със същите твърдения циркулират на различни езици като например сръбски, румънски и унгарски.
Но от видео с високо качество, показващо цялата церемония, излъчено на живо от американски телевизионни мрежи, ясно се вижда, че Байдън поставя медала по правилния начин, след като му е връчен.

Снимки от церемонията показват, че твърдението е невярно
Според Обществото за Медала на честта към Конгреса това е най-престижното военно отличие за американските въоръжени сили и се връчва на тези, които са се отличили с прояви на храброст в битка.
На 27 юни 2022 г. Белият дом обяви, че на 5 юли 2022 г. президентът Джо Байдън ще награди с Медал на честта четирима войници от американската армия, сражавали се във Виетнамската война, включително Дуайт У. Бърдуел - ветеранът, показан в неверните твърдения. В съобщението на Белия дом се описва как Бърдуел е преместил на безопасно място командир на танк, докато е бил под масиран обстрел близо край Сайгон през януари 1968 г., повел е малка група войници срещу атаката и е помогнал за евакуацията на ранените, въпреки че е бил поразен от "вражески огън" в лицето и тялото.
Церемонията по награждаването се провежда в Белия дом и е предавана на живо от няколко обществени национални телевизионни канала, включително C-SPAN и PBS. Тя е отразена и от различни американски медии, включително тук и тук. На излъчените кадри се вижда, че Бърдуел е представен като награден и че именно той е човекът, визиран от неверните публикации, споделяни във Facebook.
От кадрите, споделяни с неверните твърдения, е изрязана частта, която показва как Байдън взима медала, приближава се към Бърдуел, за да го окачи на врата му, така че да виси на гърдите му. В 29:04 от стрийминга на PBS, качено в YouTube, ясно се вижда, че президентът поставя медала по правилния начин:
Фотограф на AFP също отразява церемонията и улавя момента, в който Байдън поставя ордена на врата на Бърдуел:

Неверните публикации във Facebook показват кратък откъс от кадрите от церемонията по награждаването, на който се вижда как Байдън поставя медала зад врата на Бърдуел, потупва го по гърба и след това му подава ръка, докато Бърдуел се обръща с лице към камерата.
Тъй като видеото е с ниско качество, самият медал не се откроява ясно. Но при по-внимателно заглеждане в кадрите от неверните публикации се вижда, че медалът е на гърдите на Бърдуел, а не на гърба му, както се твърди. Скрийншот на оригиналното видео от PBS показва ясно, че медалът е обърнат на дясната страна. По-долу е представено сравнение на размитите редактирани кадри и снимката от PBS, като медалът е ограден от AFP:

Потребители в социалните мрежи често споделят неверни твърдения за Байдън в опит да го представят като некомпетентен. AFP вече развенча няколко такива твърдения, например тук, тук и тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас