Фалшива снимка внушава, че Джей Ди Ванс е призовавал украински протестиращи да се присъединят към армията на Украйна

Откакто Русия започна войната в Украйна преди три години, САЩ бяха най-големият доставчик на военна помощ за Киев. В началото на втория си мандат обаче американският президент Доналд Тръмп направи изненадващ обрат в политиката, като обяви спирането на военната помощ за Киев. Това решение дойде след публичен сблъсък с украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет във Вашингтон в края на февруари 2025 г. По време на тази среща вицепрезидентът на Тръмп – Джей Ди Ванс, също отправи остри критики към Зеленски. Впоследствие в социалните мрежи се разпространиха твърдения, че Ванс се е сблъскал с проукраински протестиращи на предполагаем митинг във Вашингтон и им е казал да се запишат в украинската армия и да се бият на фронтовата линия. Агенция Франс-Прес обаче не откри доказателства, че е имало такъв сблъсък. Освен това експерти установиха за AFP, че въпросната снимка, която показва предполагаемия митинг, е фалшификат, създаден с помощта на изкуствен интелект. 

"Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс се обръща към украинските протестиращи, които се противопоставят на подписването на мирното споразумение, и ги приканва да се присъединят към украинската армия." Така започва Facebook публикация от 2 март 2025 г., която е споделена от 240 потребители на социалната мрежа. Постът продължава: "НИКОЙ не се съгласи да напусне сигурността на Америка и да отиде да се бие в Украйна. Лесно проливат чужда кръв!" Публикацията съдържа изображение, което привидно показва вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, говорещ от подиум, с надпис: "Присъединете се към украинската армия." На заден план се виждат хора, развяващи украински знамена, а в далечината се вижда Капитолия във Вашингтон.

Постът е качен Facebook страницата Novini.cc, която има над 30 хиляди последователи в социалната мрежа. Страницата редовно разпространява дезинформация, като публикувани на нея твърдения вече са били разобличавани от AFP – тук, тук и тук.

Същото изображение с твърдението, че Джей Ди Ванс е призовал протестиращи украинци във Вашингтон да се запишат в украинската армия и да се бият на фронтовата линия, се разпространява и от профили във Facebook – тук, тук, тук и тук – чиито постове са били споделени общо стотици пъти. 

Image
Екранна снимка на Facebook публикация, разпространяваща невярна информация. Направена на 19 март 2025 г.

Въпреки че някои потребители на социалните мрежи са се усъмнили в разпространеното твърдение и посочват, че изображението може да е изфабрикувано, голямата част от коментарите под постовете свидетелстват, че съдържанието се приема сериозно: "Украинците в Украйна! Да се бият, а не да протестират"; "Вместо да се върнат в Родината си да воюват, те правят протести по света на вятъра"; "След като застават зад Зеля, незабавно екстрадиране към Украйна, за да се влеят под знамената на Украйна !!!!"

На фона на рязката промяна в политиката на САЩ към Украйна от страна на Доналд Тръмп и нарастващия дебат относно гаранциите за мир в Украйна, неверни твърдения продължават да се разпространяват масово онлайн в България особено от проруски и националистически кръгове, целящи да подкопаят западната подкрепа за Киев – тук, тук, тук и тук. Междувременно войната в Украйна остава един от основните източници на разделение както в обществото, така и сред управляващите (архив).

След срещата между Тръмп и Зеленски във Вашингтон правителството на премиера Росен Желязков изрази подкрепа за Украйна, докато президентът Румен Радев заяви, че подобна подкрепа би поставила България на губещата страна (архиви тук и тук). 

На извънредна среща на 6 март 2025 г. европейските лидери се съгласиха значително да увеличат разходите за отбрана, за да осигурят сигурността на Европа, и изразиха почти единодушна подкрепа за Украйна (архив). Въпреки това Радев беше по-скептичен. "Винаги съм настоявал за по-отговорно отношение на Европа и България към сигурността, но и не бързам да се присъединявам към фанфарите към европейския план за превъоръжаване", заяви президентът (архив). 

Обратно на това, на последваща виртуална среща на съюзниците на Украйна, организирана от британския премиер Киър Стармър на 15 март 2025 г., българският премиер Росен Желязков напълно подкрепи европейските планове и заяви, че София е готова да увеличи разходите си за отбрана в сътрудничество със своите европейски партньори (архив).

Проследяване на източника на изображението

Използвайки инструментите Google за проверка на фактите – Google Fact Check Tools, AFP установи, че въпросното изображение, което показва предполагаемото изказване на Ванс към протестиращи, е публикувано за първи път в интернет на 2 март 2025 г. в акаунта "Rostyslav Media" в социалната мрежа X, управляван от Ростислав Шапошников. Четири минути по-късно същото изображение е публикувано и във Facebook профила на Шапошников. Ростислав Шапошников е бивш украински журналист и кандидат за народен представител в украинската Върховна рада. Той емигрира в САЩ през 2015 г., откъдето води блогове и публикува постове на украински език, които често са насочени срещу Володимир Зеленски и настоящото украинско правителство.

Два часа по-късно въпросното изображение на Ванс е споделено и от блоговете на руския държавен медиен сайт Pravda на германски и руски език. Според Viginum – френска организация за борба с чуждестранната цифрова намеса, Pravda е част от координирана мрежа, разпространяваща руска пропаганда в Европа и САЩ (архив).

Предполагаемото изображение със същото твърдение беше споделено и в социалните мрежи на други езици, включително словашки, чешки, английски, полски и тайландски.

Между срещата на Тръмп, Ванс и Зеленски в Белия дом на 28 февруари 2025 и 2 март 2025, когато започва да се разпространява въпросното изображение с невярното твърдение, нито една медиа не е отразила подобно взаимодействие между Джей Ди Ванс и протестиращи хора. Журналистите на AFP във Вашингтон също не разполагат с такава информация и нямат никакви данни за подобен сблъсък. Освен това AFP не успя да намери и никакви други снимки или видеозаписи от подобна среща в социалните мрежи, включително и в личните профили на Ванс. Липсата на такива кадри прави изключително малко вероятно такова събитие да се е случило в действителност.

Ванс не е влизал в сблъсък с протестиращи

По време на срещата между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет атаката срещу украинския президент беше водена именно от Джей Ди Ванс, както се вижда от нашумелите записи. Тогава Ванс обвини Зеленски, че не желае да постигне мир с Русия. Той заяви, че украинският лидер е неуважителен и трябва да бъде по-благодарен на Тръмп за усилията му да сложи край на конфликта. Друг от аргументите на Ванс беше, че Украйна "насилствено изпраща наборници на фронтовата линия". Публикациите със съмнителното изображение на Ванс, в които той противоречиво призовава украинците да се запишат в украинската армия, се появяват само два дни след срещата.

Публикациите в социалните мрежи не посочват къде и кога точно се е случил предполагаемият сблъсък между Ванс и украински протестиращи. На заден план на изображението се вижда фасадата на Капитолия във Вашингтон. Ванс напусна Вашингтон на 1 март 2025 г., ден след сблъсъка в Овалния кабинет, за да замине със семейството си на ски ваканция във Върмонт. По време на пътуването Ванс наистина попадна на мирен проукраински протест (архив). Но според негов пост в социалната мрежа X той "почти не е забелязал" протестиращите.

Въпреки това вицепрезидентът и семейството му бяха преместени на "неразкрито местоположение" заради протестиращите.

На 8 март 2025 г., около седмица по-късно, Ванс заяви в публикация в X, че отново се е натъкнал на група проукраински протестиращи, докато се е разхождал с дъщеря си. Но и този път той описа краткия разговор като "предимно уважителен", без да разкрива подробности за казаното. 

На 22 февруари 2025 г. във Вашингтон, окръг Колумбия, се проведе митинг в подкрепа на Украйна, с който се отбеляза третата годишнина от началото на пълномащабната руска инвазия в страната. На 4 март 2025 г. – два дни след публикуването на въпросния пост, демонстрации в подкрепа на Украйна се проведоха и по повод обръщението на Тръмп към Конгреса (архив). Според американските медии по това време протести в подкрепа на Украйна са се провели още в Ню Йорк и Бостън.

Информацията, че вицепрезидентът на САЩ е участвал в някои от тези протести или директно е предизвикал украински граждани да се присъединят към армията, не беше потвърдена нито чрез разширено търсене в Google, нито при търсене в акаунтите в социалната мрежа X на Джей Ди Ванс и Офиса на вицепрезидента на САЩ.

"Очевидни фалшификати": експерти

Същият профил, който разпространи първоначално въпросната снимка на Ванс в мрежата X, публикува и два колажа със снимки на предполагаеми протести на украинци във Вашингтон по повод годишнината от избухването на войната, съответно на 22 февруари и 23 февруари 2025 г. На втория колаж, където сочи стрелката по-долу, се чете надпис: "Gro". Това подсказва, че колажите вероятно са създадени с помощта на инструмента за изкуствен интелект Grok на платформата X. Изображенията съдържат множество несъответствия (артефакти), които са отбелязани от AFP с червени кръгове.

Image
Скрийншоти на публикации от 22 и 23 февруари, направени от същия потребител, който първоначално разпространява изображението с Джей Ди Ванс. Стрелката и маркиращите цветни елементи са добавени от AFP.

AFP помоли няколко експерти по изкуствен интелект да анализират изображенията, споделени в публикациите. Хани Фарид, експерт по медийна криминалистика в Калифорнийския университет в Бъркли и съосновател на GetReal Labs – лаборатория, специализирана в проверка за автентичност и разпознаване на дийпфейкове и други видове манипулирано съдържание, заяви, че е очевидно, че снимките на Ванс пред Капитолия са създадени с помощта на изкуствен интелект.

"Всички те са очевидни (и не особено добри) фалшификати с явни артефакти навсякъде", коментира той пред AFP на 10 март 2025 г., посочвайки като пример масата, до която стои Ванс.

Бранислав Шмидт, ръководител на transformio.ai, се съгласи с казаното от Фарид. "Има много голяма вероятност това да е изображение, генерирано от изкуствен интелект", заяви той пред AFP на 10 март 2025 г. "Комбинацията от различни визуални елементи, които изглеждат необичайно хармонично, и в същото време детайли, които не съвпадат логично, подсказва използването на генеративни модели."

Якуб Шимек от Института за интелигентни технологии "Кемпелен" в Словакия посочи като примери фона на изображението и обектите, които изглеждат "замъглени или композиционно нереалистични", като например масите, до които Ванс е заснет да стои.

Image
Примери за несъответствия, които доказват, че изображението е създадено от изкуствен интелект. Изтъкнатите елементи са маркирани от AFP на 10 март 2025 г.

Сиуей Лю, директор на Лабораторията за медийна криминалистика в Университета в Бъфало, също заяви, че изображението е създадено с помощта на изкуствен интелект. "Няколко нередности сочат цифрова манипулация", каза той пред AFP на 11 март 2025 г., като изтъкна като примери "неестествени форми на джобовете, неправилно разстояние между обектите, несъответстващ на естественото осветление и перспектива изкривен текст, както и неправилни форми на елементи от облеклото като например катарамата на сакото".

Дени Тесу, ръководител на иновациите за проектите InVID и WeVerify, посочи, че замъглените фонове, избледняващите лица и несъответстващите очи често са признак за това, че дадени изображения са генерирани чрез изкуствен интелект.

AFP направи тест, като въведе следната заявка в генератора за изображения на Grok: "Генерирай изображение на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, заснет отпред, стоящ пред бюро с табела "Join the Ukrainian Army" ["Присъединете се към украинската армия" - бел.ред]. Като фон се вижда тълпа от украински протестиращи с украински знамена. В далечината се вижда Капитолия."

В първите две изображения отдолу (вляво) се забелязва силна прилика с изображението от публикациите, разпространяващи невярна информация (вдясно).

Image
Вляво: две изображения, създадени от AFP с инструмента Grok. Вдясно: изображение от публикации в социалните мрежи, разпространяващи невярна информация.

Още статии по проверка на фактите от AFP, свързани с войнатa в Украйна, може да видите тук. Проверки, свързани с политиката на САЩ, може да видите тук

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас