За момента ЕС не е разрешил продажбата на месо, култивирано от животински клетки

Култивираното месо, отгледано в лаборатории от животински клетки, понастоящем не е разрешено в ЕС. Въпреки това наскоро в социалните мрежи се появиха публикации на различни езици, сред които и български, съдържащи невярно твърдение, че компания доставя на германски ресторанти пържоли, отгледани от животински клетки и произведени с помощта на 3D принтери. Продуктите на тази компания обаче се произвеждат изключително от съставки на растителна основа, както фирмата и експерт коментираха пред Агенция Франс-Прес (AFP).

"Добре дошли в бъдещето. Фабрика в Холандия 3D отпечатва 500 тона пържоли на месец. Компанията Redefine Meat ще доставя немски ресторанти с отпечатани филета. Приблизително 110 немски ресторанта вече купуват „месо“ от Redefine Meat", гласи публикацията на български, споделена над 1 200 пъти във Facebook от средата на януари 2024 г. насам. 

Публикациите дават и "детайли" за производствения процес: "За да започнат процеса на 3D отпечатване на месо, учените правят биопсия на партида от животински стволови клетки в зависимост от желания вид месо – говеждо, свинско, птиче или дори риба."

Освен на български, твърденията се споделят и на други езици като немски, унгарски, английски или чешки

Image
Скрийншот на публикация, споделяща заблуждаваща информация. Направен на 23 февруари 2024 г.

Както AFP съобщава, през последните няколко години консумацията на месо в Германия намалява, като някои хора се насочват към негови заместители (архив). Безмесните заместители често съдържат растителни протеини от соя, нахут, леща и т.н. Понякога в процеса се включва и 3D принтиране.

Култивираното или лабораторното месо е нещо друго: месо, отгледано от животински клетки, които могат да бъдат взети, без да се убива животното (архив). В този случай може да се използва и 3D принтиране, за да се придаде форма на продукта.

Но компанията, спомената в публикацията в социалната мрежа, понастоящем произвежда и продава само алтернатива на месото на растителна основа, а не култивирано месо, отгледано от животински клетки. Последното в момента дори не е разрешено в Европейския съюз.

Компанията потвърждава, че не произвежда лабораторно отгледано месо

Широко споделяните твърдения визират израелската компания Redefine Meat, която според публикациите уж доставя продукцията си - месо, произведено с помощта на животински клетки - на "110 германски ресторанта". 

Въпреки това компанията заявява на своя уебсайт, че нейните продукти се произвеждат само от съставки на растителна основа и не съдържат съставки от животински произход. Това беше потвърдено и от Redefine Meat на 12 февруари 2024 г. В отговор на запитване от AFP от компанията заявиха, че твърденията, споделени в социалните медии, са "невярна информация".

Redefine Meat "не използва нито животински стволови клетки, нито съставки от животински произход", заявиха от фирмата  за AFP. Така наречените продукти "New Meat" се произвеждат във фабриката на компанията в Нидерландия.

В репортаж в германското списание Wirtschaftswoche през януари 2023 г. основателят на Redefine Meat Ешар Бен-Шитрит обяснява, че 3D принтерите в една от фабриките на компанията в Нидерландия могат да произвеждат на месец до 500 тона заместител на месото, произведен от растителни съставки. Количествата в споделените публикации най-вероятно могат да бъдат проследени до това или подобно изявление.

От компанията заявиха пред AFP, че техният продукт "New Meat" първоначално е въведен в кетъринг индустрията и се предлага в 4 000 ресторанта по целия свят. В Германия има около 700 заведения за кетъринг с тези продукти, които се предлагат и в магазините, добавиха те. Ресторанти предлагат алтернативата на месото и в Австрия.

Лабораторно месо, произведено от животински клетки, което все още не е разрешено в ЕС

Експертът по храните Анет Райнке от Центъра за съвети на потребителите в Бранденбург коментира на 12 февруари 2024 г. за AFP, че Redefine Meat е производител на заместители на месото, като например бургери или заместители на наденици, които се продават в Германия предимно чрез ресторанти - включително в Берлин и Бранденбург. 

Рейнке обясни още, че продуктите на компанията "се произвеждат от обичайните съставки на растителна основа, като грах, соя, пшеница, ориз или кокос".

От друга страна, т.нар. култивирано или лабораторно отгледано месо, което Redefine Meat не произвежда, се прави с помощта на животински клетки. Според експерта става въпрос за "реплики на месо, които са създадени от животински клетки и хранителни разтвори". 

Но такова лабораторно отгледано месо от животински клетки засега не е одобрено в ЕС.

В ЕС такива имитации на месо, създадени от животински клетки, попадат в обхвата на т.нар. регламент за новите храни (архив). Ако някой иска да продава такива продукти, те ще трябва да преминат през оценка за ефекта върху здравето, преди да бъдат пуснати на пазара, заяви Анет Рейнке пред AFP.

"По принцип клетъчните и тъканните култури могат да произхождат от животни, растения, микроорганизми, гъбички или водорасли. Поради това култивираните месо и риба от лабораторията се считат за нови храни и трябва да преминат през редица критични тестове и оценки, преди да бъдат разрешени за пускане на пазара", обясни още експертът.

Когато се подаде заявление за издаване на разрешение, Европейският орган за безопасност на храните проверява дали новите продукти са безопасни. Те могат да бъдат пуснати на пазара само след изрично разрешение и след това се включват в списъка на EС на новите храни.

Условията за употреба, специфичните изисквания за етикетиране или информацията за алергии също се уточняват, според Рейнке: "Само новите храни, които са разрешени и включени в списъка, могат да бъдат пуснати на пазара в съответствие с условията, посочени в списъка. Понастоящем няма такива разрешения за лабораторно месо. Лабораторното месо вече е разрешено в Сингапур, а Израел също е в челните редици."

Търсене по ключови думи, което AFP направи, не откри никакви медийни публикации за това ЕС да е издавал разрешение за пускане на пазара на култивирано месо.

На 13 февруари 2024 г. Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) заяви пред AFP, че такива продукти трябва да бъдат разрешени в съответствие с разпоредбите на Регламента за новите храни, преди да могат да се продават на пазара на ЕС: "От почти 300-те заявления за нови храни, които получихме за оценка на безопасността от въвеждането на регламента през 2018 г., все още не сме получили нито едно заявление за оценка на риска на храни от животински произход, получени от клетъчни култури."

Медиите съобщават само, че дъщерно дружество на германска компания за храни е започнало първоначални дискусии с EFSA за производство на лабораторно месо. Въпреки това в EFSA все още не е постъпило официално заявление от компанията, заявиха от институцията на 13 февруари 2024 г.: "Компанията може би е на път да подаде заявление, защото ни помоли за общ съвет преди подаването му."

Image
Вегански бурге на събитие в Лас Вегас, Невада, през януари 2019 г. (AFP / Robyn BECK)

През ноември 2023 г. италианското правителство забрани отглеждането на месо в лаборатория (архив). 

В края на януари 2024 г. изданието Euractiv предаде, че Aвстрия, Франция и Италия, заедно с още девет държави от ЕС, са се обърнали до Съвета на ЕС, за да изтъкнат, че месото, отгледано в лаборатория, е заплаха за "традиционните методи за производство на храни".

Внушенията и невярната информация, поставящи под съмнение качеството и безопасността на храните често става обект на дезинформация, която често се прицелва и към функционирането на ЕС. AFP вече е опровергавала такива твърдения тук, тук или тук

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас