Второкласниците в България учат, че 3 март е национален празник на страната

В учебната програмa, включително и тази за 2. клас, има урок за това, че националният празник на България е 3 март. В началото на февруари 2024 г. обаче потребители на социалните мрежи споделиха невярно твърдение, че няма такъв урок, показвайки видеоклип където остарял учебник за втори клас е избирателно представен. Агенция Франс-Прес (AFP) провери учебника и установи, че в него има отделен урок, посветен на националните символи и националния празник на България. Един от авторите на учебника и от издателството също потвърдиха, че урокът за националния празник 3 март е включен в учебника за втори клас. Това се вижда и от официалната учебна програма за второкласниците, качена на сайта на образователното министерство.

"Това е учебник за деца, които учат в чужбина. Българчета. В българско училище", казва женски глас на заден план, докато прелиства учебник със сини корици. На кадрите се виждат уроците "27. Официални празници" и "28. Календар на официалните празници", а фотографът показва различни дати.  "Някъде видяхте ли трети март?" - питаа жената.

Към началото на февруари 2024 г. публикацията с подвеждащото видео и други подобни е споделена над три хиляди пъти. Постът внушава, че има заговор България да се откаже да чества 3 март,  Ден на Освобождението на България от османско иго, като национален празник. Дата е посочена в чл. 154 от Кодекса на труда.

Този наратив е популярен сред прокремълски активисти в страната, а някои от тях дори се обединиха в инициирането на референдум за запазване на 3 март като национален празник в отговор на някои идеи за промяна в Конституцията и  замяната на 3 март като национален празник с 24 май - Деня на българската просвета и култура и на създаването на славянската писменост от светите братя Кирил и Методий през IX век. По-късно и двете инициативи бяха изоставени.

Проверка на AFP обаче показва, че урокът за националния празник е включен както в учебника от видеото, така и в учебната програма. 

Image
Скрийншот на публикация, споделяща невярна информация. Направен на 28 февруари 2024 г.

За да открие учебника от видеото, AFP използва информацията от корицата - пълното име на учебника е "Околен свят", издаден от "Просвета" и е за "2 клас". С търсене по ключови думи открихме различни онлайн книжарници, които предлагат същия учебник (тук, тук). Открихме го и в онлайн каталога на Националната библиотека "Кирил и Методий". Учебникът може да се заема свободно.

В подвеждащото видео потребителят показва уроците "27. Официални празници" и "28. Календар на официалните празници".

Според съдържанието обаче предишният урок в учебника -- номер 26 и наречен "Нашата родина" -- съдържа специален раздел, посветен на 3 март, националния празник на България. Този урок не е показан в подвеждащото видео във Facebook. 

Ето и скрийншот на съответния урок:

Image
Снимки на урок 26 от учебника по родинознание за 2 клас. Направени на 27 февруари 2024 г.

Ето корицата и съдържанието, от което е ясн. , че урок номер 26 е посветен на "Нашата родина":

Image
Снимки на корицата и съдържанието на учебника. Направени на 27 февруари 2024 г.

Издателят и авторът отричат

AFP потърси за коментар Людмила Зафирова, един от авторите на учебника. Д-р Зафирова, асистент в Педагогическия факултет на Софийския университет, отговори по електронна поща на 21 февруари 2024 г.: "Учебникът, който цитирате, вече не е в експлоатация", защото от август 2020 г. "наименованието на предмета е променено от околен свят на родинознание."

Въпреки това Людмила Зафирова заяви пред AFP, че и в стария, и в новия учебник съдържанието, свързано с 3 март като национален празник, присъства в темата "Нашата родина".

"Причината то да е обособено в отделна урочна единица е с цел от една страна да се покрие очакваният резултат "Свързва националния празник на България с историческото събитие, което го определя", а от друга - да се придаде нужната тежест на единствения в страната ни национален празник",  обясни още тя. 

"Националният ни празник 3 март е включен в урок № 26, озаглавен "Нашата родина“",  отговори представител на издателство "Просвета" на AFP в имейл, получен на 22 февруари 2024 г.  "Учебникът от няколко години насам не е актуален – децата сега учат родинознание", обясниха още от издателството. "В урока ясно е посочено: Националният празник на Република България е 3 март", допълват те.

На сайта на "Просвета" открихме онлайн версии на два от актуалните учебници по "Родинознание"  както се нарича предметът в момента. Този със синята корица, написан от Людмила Зафирова и нейните колеги и заменил този от неверните Facebook постове, включва урок за националния празник на България (архив). Такъв има и в другия учебник със зелена корица (архив).

Image
Снимка от екран, показваща стр. 56 от онлайн версията на учебник по Родинознание за 2 клас. Акцентите в червено са направени от AFP на 28 февруари 2024 г.

Учебните програми за всеки предмет и клас, включително за 2. клас, са достъпни на сайта на Министерството на образованието на България. Както обяснява авторът на учебника, до 2021 г. предметът се е наричал "Околен свят", а след това е преименуван на "Родинознание". И в двете учебни програми обаче четем, че второкласниците учат за националния празник на България (тук на стр. 6 и тук на стр. 7). 

Oт същата страница се вижда, че единствено програмите за обучение в чужбина по български език и литература (от 1. до 11. клас), история и цивилизации и география и икономика (5.-7. клас) са различни, но не и тези по родинознание. 

Децата в България учат за националните празници и дати на страната още в по-ранна възраст. Изучаването на 3 март като национален празник на България дори е залегнало в Наредба № 5 от 3 юни 2016 г. за предучилищното образование. Сред очакваните резултати в образователната сфера,  посочени в Приложение № 3 към чл. 28, ал. 2, т. 3: "Свързва конкретни празници и чествания със съответните личности и събития (3 март, 24 май, 18/19 февруари, 2 юни)". 

Неверните твърдения бяха опровергани в България от БНР (архив) и "Фактчек.бг" (архив).

AFP вече опроверга неверни твърдения за тестовете COVID-19 в българските училища, измислено интервю, в което се намеква, че кандидат-президентът иска да премахне употребата на "османското владичество" от българската история, или тези неверни твърдения за сексуалното образование в Италия.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас