Тези документи не доказват, че Украйна е дала земя на чужди компании, за да заравя химически отпадъци

Публикация от подозрителен акаунт в социалната мрежа X, представящ се за френски журналист, включва подвеждащи документи, които внушават, че международни компании са получили концесии за земя в Украйна, където да съхраняват химически отпадъци. Предполагаемата сделка за земята била сключена с посредничеството на Александър Сорос и ръководителя на канцеларията на украинския президент. Твърдението беше разпространено от руски медии и от проправителствена унгарска информационна агенция и беше публикувано и от някои български информационни издания. Разследване на Агенция Франс-Прес (AFP) поставя под съмнение автентичността на предполагаемия журналист и "разследването" му. Освен това президентските укази, цитирани във въпросното разследване нямат нищо общо с прехвърлянето на земя.

"Зеленски предоставил на Сорос 400 кв. км украинска земя за съхранение на химически отпадъци", гласи заглавието на статия от 3 декември 2023 г. Материалът, илюстриран със снимки на Зеленски и Джордж Сорос, е оформен като половината от десетки други публикации (тук или тук), от началото декември, разпространени в социалните мрежи от стотици потребители.

Статиите се отнасят до предполагаемо "разследване", публикувано под формата на видео на 28 ноември в акаунт в Twitter, представящ се като принадлежащ на френски журналист на свободна практика на име "Jules Vincent" (Жул Венсан). Някои потребители (тук ) представиха документа, показан във видеоклипа на Венсан, като доказателство за сделката.

Image
Снимки от екран на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 19 декември 2023 г.

Същите твърдения циркулират и на английски, френски във X (предиTwitter), Telegram и Facebook, а също и на испански , немски или полски.

AFP и по-рано е опровергавала сходни твърдения за украинската земя, например че Зеленски е продал огромни площи на чуждестранни компании. Подобни твърдения се разпространяват в контекста на инвазията на войските на Путин Украйна, започнала през февруари 2022 г.

Семейството на филантропа Джордж Сорос също е популярна мишена на дезинформация, вече опровергана от AFP (тук и тук).

Двете руски държавни информационни агенции ТАСС и РИА Новости разпространиха твърдението, както и няколко руски новинарски сайта (тук, тук, тук). Това направи и известен руски служител чрез платформата "ВКонтакте". Проправителствената унгарска новинарска агенция V4NA също разпространи твърдението, макар да признава в материала си, че не може да провери точността на информацията.

Подозрителен акаунт в X

Анализирахме X акаунта, стоящ зад така нареченото разследване. Той е с потребителско име @VincentVinxent1 и посочва името на потребителя като "Jules Vincent". По-нататък в биографията се казва, че е "журналист на свободна практика", който пише по теми като "планета, екология, климат, вода, международна солидарност, общество". Твърди, че е член на "Profession: pigiste", национална асоциация на френските журналисти на свободна практика.

Няколко аспекта на акаунта и поведението му будят съмнения относно надеждността му като източник.

На първо място, акаунтът е създаден през септември 2018 г., но като превъртяхме надолу, видяхме, че потребителят е активен едва от средата на ноември 2023 г., няколко дни преди публикуването на "разследването". Докато истинските журналисти на свободна практика обикновено използват акаунтите в социалните си мрежи, за да споделят работата си, хронологията на Венсан е съставена предимно от препубликуване на публикации, свързани най-вече с екологични кампании, и не съдържа информация за публикации, на които да е автор.

Обратното търсене на профилната снимка на акаунта, не дава резултат.

Елементи от текста и видеото от разследването също пораждат съмнения дали авторът наистина е френски журналист. В началото на видеоклипа той изглежда бърка собственото си име и се представя като "Венсан Жул". Във френския език не е обичайно да се представяш първо с фамилното си име.

Видеоклипът е публикуван и в YouTube на 27 ноември от акаунт, който се нарича "Vincent Jules". Този акаунт е създаден през ноември 2022 г., но е публикувал публично само този видеоклип, което също повдига въпроси относно неговата автентичност.

Освен това в него има няколко езикови грешки и случаи на неестествени фрази. Например той казва "aura de conséquences" вместо "aura des conséquences" и се позовава на "intégrité de l'enquête" ("почтенността на разследването"), а вероятно има предвид "integralité de l'enquête" ("цялото разследване") .

Търсенето на журналист на свободна практика на име "Жул Венсан" все пак доведе до няколко статии, написани от човек с това име през 2019 г. във френския вестник Liberation (тук, тук) и кратка биография със снимка на страницата на блог, наречен Horizons Stratégiques (HS) (архив). Тук открихме и данни за контакт и акаунт в Twitter, който е различен от този, разпространил твърдението за Украйна.

Потърсен от AFP, авторът на статиите в Liberation Жул Венсан обясни по телефона на 6 декември, че те са написани по време на двумесечния му студентски стаж във вестника през 2019 г., и заяви, че не е свързан с предполагаемото "разследване" за Украйна.

"Нямам нищо общо с този потребител, както и с това разследване за Украйна. Този акаунт не е мой. Аз не съм човекът от снимката. Това е чисто съвпадение" - заяви той. Той е направил подобно изказване и в публикация в X.

Сравнихме неговата снимка (вдясно от Horizons Stratégiques, със снимката от подозрителния акаунт в X (вляво). Ясно виждаме, че това не е един и същи човек:

Image
Скрийншот от X (вляво) и скрийншот от horizonsstrategiques.com. Сравнението е направено от AFP на 13 декември 2023 г. Зачеркването в червено е на AFP

Сдружението на журналистите на свободна практика Profession:pigiste също коментира акаунта, в който се разпространяват претенции за украинска земя. В публикация в X на 4 декември те написаха: "Акаунтът @VincentVinxent1 е фалшив, това лице не е член на Profession: Pigiste и е присвоило самоличността на бивш служител на свободна практика."

Публикувани укази, които не са свързани със земята

Твърденията за предполагаемото предоставяне на украинска земя на големи международни компании започнаха да се разпространяват, след като Александър Сорос, председател на фондация "Отворено общество" и син на Джордж Сорос, посети Киев на 7 ноември. Той наистина се срещна с ръководителя на канцеларията на президента на Украйна Андрий Ермак, за да обсъдят "възстановяването на инфраструктурата и инвестициите в украинската икономика".

Във видеото, публикувано от предполагаемия френски журналист, има запис на предполагаем анонимен източник от украинското министерство на околната среда, който говори за споразумение, постигнато между Сорос и Ермак, за да се улесни прехвърлянето на 400 кв. км плодородна земеделска земя "на чуждестранни компании за безсрочно и безвъзмездно използване за обезвреждане на химически отпадъци". Във видеото не се казва, че земята ще бъде продадена.

"Жул Венсан" казва, че източникът от министерството му е изпратил документи в подкрепа на твърдението си. Те обаче съдържат редица неточности и не потвърждават направените твърдения.

Първият представен документ е под формата на президентски указ от Зеленски от 13 ноември 2023 г. с номер 603/2023.

Image
Скрийншот от публикация, споделяща невярна информация. Направен на 19 декември 2023 г.

Вторият документ е наречен меморандум, за който се предполага, че е подписан от Ермак и Александър Сорос. Той е с дата 7 ноември 2023 г. и в него се споменава друг президентски указ с номер 107/2023:

Image
Скрийншот от публикация, споделяща невярна информация. Направен на 19 декември 2023 г.

Въпреки че номерата на двата указа могат да бъдат намерени на официалния сайт, където са публикувани, нито един от тях не е свързан с придобиването или продажбата на земя.

Указ 603/2023 е публикуван на 28 септември 2023 г., а не на 13 ноември 2023 г., както се твърди във видеото. Истинският указ се отнася до списък на гражданите, които са получили държавни отличия (архивна връзка).

Единственият указ, публикуван на 13 ноември, е с номер 749/2023 г. и също се отнася до присъждането на държавно отличие (архив) .

Указ 107/2023 е от 23 февруари 2023 г. (архив). Той отново е за присъждането на почетно звание (в този случай посмъртно) и няма нищо общо с прехвърлянето на земя.

Придобиване на земя от чужденци в Украйна

В първия предполагаем указ във видеото пише, че земята се прехвърля от кабинета на Зеленски на няколко големи международни компании като "безсрочна... концесионна собственост".

Въпросът за чуждестранното участие в собствеността на земята в Украйна е сложен и политически противоречив.

"Не ми е известно да има закон, който да дава на президента преки правомощия да предоставя земя на която и да е компания", казва Фредерик Мусо, директор по политиките в мозъчния тръст Oakland Institute, в имейл до AFP на 11 декември. Институтът е публикувал няколко доклада за поземлената реформа в Украйна и eфектът на руската инвазия (архивни линкове тук и тук).

Правителството на Зеленски либерализира украинското поземлено право, като през 2020 г. беше приет закон, който сложи край на дългогодишния мораториум върху продажбата на земя на чужденци. Въпреки това "дългогодишната забрана за закупуване на земя от чуждестранни физически лица и компании в Украйна ще продължи да действа, въпреки че те запазват възможността да наемат земя", посочи Мусо.

"Корпорациите, местни или чуждестранни, обикновено не купуват земята, която използват, а я наемат", добави той, като посочи, че "дружествата, регистрирани в Украйна, могат да имат чуждестранни акционери или финансисти". Правилата за отдаване на земя под наем са определени в Поземления кодекс на страната.

Според Игор Лисецки, координатор на поземления комитет към Украинския клуб на агробизнеса, компаниите, основани от чужденци, могат да получат друг вид прехвърляне на земя, наречен концесия, при условие че в структурата на собствеността на компанията присъства жител на Украйна.

Правилата за прехвърляне на земя под формата на концесия са определени в Закона за концесиите.

В доклада на Oakland Institute по темата от февруари 2023 г. се казва, че въпросът "кой точно контролира украинската земя отдавна убягва на изследователите, тъй като офшорните данъчни убежища и непрозрачната система за поземлена собственост затрудняват разкриването ѝ", като се добавя, че "изследванията му показват, че голяма част от земите в страната се контролират от украински олигарси и чуждестранни агробизнесмени".

Сорос и Ермак отричат предполагаемата сделка

Говорител на фондация "Отворено общество" заяви пред AFP в имейл, изпратен на 6 декември, че твърденията, разпространявани онлайн, са "напълно неверни".

"Някой е фалшифицирал документи в услуга на пълна и тотална измислица", допълва говорителят.

Дария Заривна, прессекретар на Андрий Ермак, заяви в съобщение, изпратено на 11 декември до AFP , че твърденията са "неверни" и "смешни".

"Това е руска пропаганда и то доста примитивна", каза Заривна.

Снимката с промишлени отпадъци е поне от 2022 г.

На 06:07 мин от видеото, публикувано на X, виждаме снимка със стотици чували, разхвърляни по земята, докато "Жул Венсан" говори за "гробище за химически отпадъци", което може да остави у зрителя впечатлението, че изображението е от Украйна.

Проведохме обратно търсене на изображение в Яндекс на снимката и видяхме, че тя датира поне от януари 2022 г. Тя е публикувана на руски уебсайт, за да илюстрира площадка за промишлени отпадъци близо до град Новоуралск в Централна Русия.

Image
Екранна снимка от X (вляво). Скрийншот от news.rambler.ru (вдясно) Сравнението е направено от AFP на 13 декември 2023 г. Червеният кръст е добавен от AFP

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас