Това видео е от снимачна площадка в Латвия
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 28 април 2023 г. в 16:00
- Време за четене: 6 минути
- От: Eva WACKENREUTHER, AFP Австрия
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Потребителите споделят видеото с невярното твърдение във Facebook от началото на април 2023 г. Клипът заедно с твърдението, че показва инсценирани военни събития, се разпространява и на други езици като немски, руски, английски, холандски и румънски.
В споделения клип са навързани три сцени. Първо се вижда как няколко войници, заобиколени от снимачен екип, влизат в къща, последвани от два клипа с експлозии в къщата, заснети от оператор. "Украински Холивуд. Снимане на постановъчни видеоклипове за „ефективните действия“ на украински момчета, с цел поддържане на морала в редиците на въоръжените сили на Украйна", гласи текстът. Друг пост, споделящ същото видео започва: "Така се прави картината за гражданите на Украйна и Европа. "
Предполагаемата инсценировка на военни действия многократно е била в основата на дезинформацията. AFP вече опроверга подобни твърдения например тук и тук.
Режисьорът отрича да е "снимал фалшиви новини"
Търсенето по ключови думи отведе AFP до няколко проверки на фактите (тук, тук, тук), в които се споменава съответно филмът "Надежда" (в оригинал: Надія).
Според репортаж от края на март 2023 г. на латвийския телевизионен оператор LSM за заснемането на филма, късометражният филм "Надежда" разказва за украинска жена и нейните трудности заради войната в Украйна. Името Надя на главната героиня на филма e препратка към думата "надежда". Част от снимките на филма са осъществени в Сигулда, Латвия.
В интервю за украинската информационна агенция "Укринформ" режисьорът и сценарист Артьом Кочарян заяви в средата на март 2023 г., че сюжетът на филма е вдъхновен от историята на негов познат.
На 13 април Кочарян отговаря на въпросите на AFP : "Късометражният ми игрален филм се основава на истинската история на една жена. В първите дни на масираната агресия на Русия срещу Украйна тя губи родителите си при експлозия на ракета. Две седмици по-късно любимият й е взет в армията. Няколко седмици по-късно тя разбрала, че е бременна, и решила да му каже, но времето не стигнало. По време на телефонен разговор любимият ѝ е убит и тя остава съвсем сама".
Сцените, заснети в края на март 2023 г. от споделените постове, показват момента, в който съпругът на главната героиня умира, каза Кочарян пред AFP.
Кочарян потвърди пред AFP, че кадрите са от снимачната площадка на филма. Той също така е заявил пред Укринформ, че филмът не е документален, като добавя, че вече има достатъчно документални филми за войната в Украйна.
Преди това той е публикувал и трите клипа, които съставляват споделяния в момента видеоклип, в TikTok (тук, тук, тук). Там е описал всеки от тях като кадри от снимачната площадка и е поставил звук на два от клиповете, който може да се чуе и в споделените в момента клипове. Кочарян изпрати на AFP един от видеоклиповете с оригиналния звук и в по-дълга версия, за да покаже, че оригиналните клипове са от неговия сет. Той изпрати и друг видеоклип, показващ сета от различна гледна точка.
Кочарян сподели и няколко проверки на фактите по темата на страницата си във Facebook (тук, тук). Той отрече "заснемането на фалшиви новини" на страницата си във Facebook и призова хората да бъдат внимателни с информацията в интернет.
Действието на филма се развива в Латвия
Някои подробности от споменатия по-рано репортаж на LSM също потвърждават разказа на Кочарян. В него се виждат същите сцени като в споделените в момента публикации. LSM ги описва като снимки на късометражен филм, а не като новини от Украйна.
Сравнението по-долу между споделеното видео и репортажа на LSM показва, че кадрите са от стрелбата.
И в двата видеоклипа например се виждат сферичните бели лампи в коридора. Съвпадат и светлосините и тъмносините плочки с тъмна подова облицовка, които продължават до средата на стената.
На двата кадъра се вижда и оператор със сив панталон и шапка, който държи частично червена камера на дъска.
AFP откри и точното място на снимките, което потвърждава, че снимачната площадка е в Латвия, а не в Украйна. Актриса от филма сподели впечатления от кулисите във Facebook, като спомена "Полигон 1" като място на снимките. В профила на филма в Instagram също има клип от сцената, който също е споделен от "Полигон 1". "Полигон 1" е името на зона за игри и събития в Сигулда, Латвия.
На своя уебсайт "Полигон 1" показва снимки на същата сграда. На тях се виждат гореспоменатите сини плочки и кръглите бели лампи, които се появяват и във видеоклипа със снимките.
Снимките на района от Google Maps също съвпадат със споделеното видео. И на двете се вижда врата с дървени надлъжни подпори. Над вратата е монтирана кръгла лампа, а покрай стената на къщата минава кабел. Вижда се и малко стълбище, както и отрязано дърво.
AFP не откри доказателства, че кадрите са били използвани за отразяване на предполагаеми военни действия в Украйна.
Доказателства за война в Украйна
След нахлуването на руските войски в Украйна на 24 февруари 2022 г. в медиите се появиха редица публикации за войната в Украйна. Независимо един от друг, всички те съобщават за бомбардировки, открити тела на загинали и военни офанзиви, както и за тяхното въздействие върху украинското население. Журналистите на AFP също са на терен в Украйна, а този обзор, публикуван през февруари 2023 г., показва съществени сцени от първата година на войната.
Една година след началото на войната, над 8 млн. украинци са напуснали родината си. Тази бройка се запазва и към арпил 2023 г.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас