
Toва е изображение, генерирано от изкуствен интелект, а не снимка на "последния гигант" през 1901 г.
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 16 Май 2023 г. в 11:14
- Обновено: 26 април 2024 г. в 14:57
- Време за четене: 4 минути
- От: Marin LEFEVRE, AFP Франция, AFP Bulgaria
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Огромен мъж стърчи няколко метра над главите на заобиколилите го минувачи. Дългата му гъста брада скрива лицето му и само очите гледат към обектива. Застанал в средата на калдъръмена улица, той се извисява дори над покривите на околните сгради.
"Тази снимка е направена около 1901 г. и показва последния жив гигант (от Холандия)", гласи Facebook публикация на български, споделяща изображението. Въпреки че публикацията е споделена над 4000 пъти от 9 май 2023 г. насам, повечето коментари на различни езици посочват, че снимката е "фалшива" или "генерирана от изкуствен интелект".
Същото изображение е разпространено с идентични или подобни твърдения и във Facebook на руски и в TikTok на английски, като е събрало няколко милиона гледания.

Това изображение не е автентично. То е генерирано от Midjourney, програма за създаване на изображения с изкуствен интелект. Подобно на много други изкуствени интелекти, като DALL-E, Craiyon или Stable Diffusion, този инструмент е в състояние да генерира безкраен брой снимки от задание с няколко описателни ключови думи (prompt на английски) и/или изображение..
Фалшива архивна снимка
Обратно търсене на изображения в Google позволява да се намери тази снимка на този сайт, препубликувала пост oт акаунта @HoaxEye в социалната мрежа Mastodon (архив).
Този акаунт за визуална проверка, цитиран преди това от AFP, уверява, че снимката не е автентична. "Много хора изглежда вярват, че някога на Земята е имало гиганти. Тази снимка е създадена от изкуствения интелект Midjourney", отбелязва @HoaxEye, посочвайки вероятния източник - рускоезичен Telegram канал , посветен на изображения, създадени от изкуствен интелект.
Снимката изглежда е публикувана за първи път в интернет на 26 април в канала (архив), посветен на изображения, създадени от Midjourney, в социалната мрежа Reddit, както отбелязва информационна агенция Ройтерс .

При увеличаване на изображението с висока резолюция, намерено в Reddit, се забелязват няколко несъответствия и недостатъци, които сочат изкуствено генерирано изображение - улики, описани от AFP по-рано в ръководство за откриване на съдържание, създадено от изкуствен интелект.
Дясната ръка на "гиганта" изглежда има само четири пръста, включително напълно непропорционален показалец. Няколко лица в тълпата също са изкривени.

Рекордът за най-висок човек в света се държи от Робърт Уадлоу, американец, роден през 1918 г. и починал през 1940 г., според Книгата на рекордите на Гинес (архив). Той е далеч от размера от около пет метра на "гиганта" от вирусната снимка. Според Книгата на рекордите на Гинес най-високият жив човек в света сега е Султан Кьосен, турчин, роден през 1982 г., с ръст 2,47 м.


В интернет често се появяват твърдения за историческото съществуване на гиганти. Неотдавна AFP опроверга (на сръбски ) твърденията, че Смитсоновият институт във Вашингтон е признал съществуването на документи за унищожаване на десетки хиляди човешки скелети с височина между 6 и 12 метра.
(Пре)написване на историята с помощта на изкуствен интелект
Освен този пример, от няколко месеца в социалните мрежи се разпространяват исторически манипулации, основани уж на снимки или архивни документи, които в действителност са генерирани от изкуствен интелект.
Например снимки от последствия от земетресение и цунами бяха генерирани с Midjourney и представени в социалните мрежи като архивни снимки на измислено бедствие, опустошило тихоокеанското крайбрежие на Канада и САЩ през 2001г.
Историческият консултант и основател на акаунта в Twitter @FakeHistoryHunter, който е специализиран в проверката на дезинформация, свързана с история - Джо Хедвиг Тиуис е на мнение, че тези фалшиви архивни снимки са се появили масово в тези платформи през 2022 г. "Но фактът, че хората все по-често се хващат на тях, е по-актуална тенденция", отбелязва специалистът в интервю за AFP на 10 май.
Статията е обновена, за да се добави таг "Изкуствен интелект"26 април 2024 г. Статията е обновена, за да се добави таг "Изкуствен интелект"
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас