Фалшив списък със "странични ефекти" от ваксината на Pfizer срещу Covid-19 се разпространява в социалните мрежи

Ваксината срещу Covid-19 на Pfizer се счита от здравните власти за безопасна и ефективна, като това се подкрепя от данни, събрани след прилагането на милиарди дози по света. В началото на 2025 г. хиляди потребители във Facebook на няколко езика, включително български, започнаха да споделят списък с предполагаеми опасни странични ефекти с твърдението, че списъкът е публикуван наскоро от Pfizer. Въпросният списък обаче е много различен от най-новия официален списък с противопоказания и възможни странични ефекти, изготвен от регулаторите. Европейската агенция по лекарствата (EMA) заяви пред AFP, че безопасността на ваксината се наблюдава непрекъснато и информацията се актуализира редовно въз основа на експертни заключения.

"Pfizer публикува списък със странични ефекти на своята ковид ваксина, експериментът за човешки увреждания и смърт!" Така започва публикация във Facebook от 21 април 2025 г. В поста потребителят изброява 46 предполагаеми странични ефекти от ваксините на Pfizer-BioNTech срещу Covid-19, като списъкът включва редица животозастрашаващи състояния и заболявания.

"Това не са "измислици" или "антиваксърски теории". Това са документирани случаи – част от официална документация, която доскоро беше недостъпна за широката общественост", пише в друга публикация от 19 април 2025 г., в която са изброени част от предполагаемите странични ефекти. Трети пост пък споделя списъка, рекламирайки руска хранителна добавка. Тези публикации и други, съдържащи същите списъци, са споделени от близо 10 000 потребители в социалната мрежа.

Същият списък се разпространява и на други езици като английски, френски, немски, хърватски, гръцки, финландски и бирмански

Твърдението, че Pfizer е разпространила въпросния списък обаче е невярно. Няма доказателства, че компанията е публикувала публично такъв списък със странични ефекти. Въпросният списък също така не съответства на официалните списъци със странични ефекти, изготвени от здравните власти по света. Представители на Европейската агенция по лекарствата (EMA) потвърдиха пред AFP, че публично достъпният списък със странични ефекти е актуален и че в него не са правени промени от месец ноември 2024 г. насам.

Image
Екранни снимки на Facebook публикации, разпространяващи невярна информация. Направени на 12 май 2025 г.

Известни странични ефекти 

Използвайки разширено търсене в интернет с ключовите думи "Pfizer публикува странични ефекти от ваксината" на английски език, AFP не успя да открие никакво официално изявление или публикация от Pfizer със списък, изброяващ предполагаемите странични ефекти.

Ограничаването на търсенето в интернет само до уебсайта на Pfizer доведе до прессъобщение от август 2024 г., в което се посочва, че Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) е издала разрешение за използване на ваксина, адаптирана към варианта Omicron KP.2 (архив тук). Въпреки че в публикациите, разпространяващи списъка на български в социалните мрежи, този документ не се споменава пряко, той е посочен като източник на списъка в някои от неверните публикации на френски език, като например тази. Най-скорошното прессъобщение на уебсайта на Pfizer, в което се споменава ваксината срещу Covid-19 Comirnaty, е публикувано на 20 септември 2024 г. В него се съобщава, че Комитетът за лекарствени продукти за хуманна употреба (CHMP) към EMA е дал положително становище за адаптираната към варианта Omicron KP.2 ваксина срещу Covid-19 в ЕС (архивирана връзка).

Последният списък с известни странични ефекти, публикуван на уебсайта на Европейската агенция по лекарствата (EMA) (архив), се различава значително от списъка, представен в публикациите във Facebook. Единствените три странични ефекта, които се срещат и в двата списъка, са лицева парализа – посочена от EMA като "рядка", миокардит и перикардит – посочени като "много редки" странични ефекти.

Списъкът, който се разпространява в социалните мрежи, включва редица фатални и сериозни странични ефекти, сред които внезапна смърт, сърдечен арест, неонатална смърт, инсулт, диабет и епилептична психоза – нито един от които не е потвърден от регулаторните органи.

Image
Екранна снимка с информация за страничните ефекти на ваксината Comirnaty на Pfizer/BioNTech от Европейския публичен оценъчен доклад (EPAR) на EMA. Направена на 25 април 2025 г.

Хърватската агенция по лекарствата и медицинските изделия (HALMED) и Националната агенция по лекарствата на Гърция (EOF) потвърдиха пред AFP чрез имейл съответно на 21 февруари и 6 март 2025 г., че посоченият списък с известни странични ефекти от ваксината Comirnaty, публикуван на сайта на EMA, е актуален. Към края на април 2025 г. списъкът не е бил променян. AFP потърси за коментар и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), но към момента на публикуване не получи отговор.

Хърватската и гръцката агенции също така посочиха, че производителите на лекарства по принцип не публикуват "списък със странични ефекти", а само разрешението за употреба и неговите приложения, като при наличие на нова информация, свързана с одобрените лекарства, те са задължени да информират компетентните органи.

"Притежателите на разрешение за употреба имат законово задължение да наблюдават непрекъснато профила на безопасност на дадено лекарство, включително ваксини, докато лекарството или ваксината е на пазара", заяви говорител на HALMED пред AFP. "Съответно те са задължени да подават цялата нова информация и установени данни, свързани с безопасността на лекарството, до компетентните регулаторни органи за преглед и оценка. Освен това регулаторните органи получават сигнали за предполагаеми странични ефекти директно от пациенти и медицински специалисти."

Представителят на HALMED посочи, че производителите на лекарства имат задължение периодично да предоставят всички събрани данни относно безопасността на лекарствата и ваксините в т.нар. Периодичен отчет за безопасност (Periodic Safety Update Report - PSUR). 

Най-актуалният Периодичен отчет за безопасност за ваксината Comirnaty обхваща втората половина на 2023 г. (архивиран линк). Процедурата по преглед е започнала през март 2024 г., а самият отчет е публикуван на сайта на ЕМА в края на септември 2024 г. (архив). Следващата процедура по преглед на PSUR се очаква да започне 12 месеца след предходната, т.е. през март 2025 г.

Image
Верка, на 91 години, получава доза от ваксината срещу Covid-19 на AstraZeneca/Oxford в болница "Пирогов" в София на 24 февруари 2021 г. (AFP / Nikolay DOYCHINOV)

Пресслужбата на Европейската агенция по лекарствата съобщи в имейл до AFP на 19 февруари 2025 г., че най-скорошната актуализация на информацията за безопасност на продукта е извършена през ноември 2024 г., за да бъде включена допълнителна информация относно безопасността на ваксините при кърмачета, родени от ваксинирани по време на бременността лица, както и при имуносупресирани участници (архив тук). При актуализацията са добавени данни от три научни изследвания, които не са установили нови рискове или странични ефекти. 

EMA също така отбеляза, че агенцията, заедно с националните здравни власти и производителите, е отговорна за откриването и управлението на сигнали за безопасност, които включват всякаква информация за възможни странични ефекти, изискваща допълнително проучване (архив).

След като сигнал бъде разследван, Комитетът за оценка на риска в областта на фармакологичната бдителност (PRAC) издава препоръка какви действия да се предприемат, ако се подозира, че става въпрос за страничен ефект (архиви тук и тук). Всички сигнали са публично достъпни, а процесът на разпознаване на нови странични ефекти, какъвто беше случаят с миокардита и перикардита, може да бъде проследен в таблицата (архивирана връзка).

Според EMA и както е видно от наличните данни, най-скорошният сигнал за безопасност, който е бил разгледан, е свързан с "постменопаузално кървене". Сигналът е разгледан през март 2024 г., но PRAC не е открил достатъчно доказателства за връзка с ваксината (архив). 

Най-актуалната информация за безопасността на ваксините срещу Covid-19, включително ваксината Comirnaty на Pfizer/BioNTech, посочва, че всички ваксини, разрешени за употреба в ЕС, са безопасни и ефективни (архив). EMA отбелязва на своя уебсайт, че ваксините продължават да предпазват хората от тежко протичане на заболяването и смърт, причинени от Covid-19, като според оценките благодарение на тях са спасени милиони животи.

"От декември 2020 г. насам хората в ЕС и ЕИП са получили почти 1 милиард дози ваксини срещу Covid-19, което e най-голямата програма за ваксинация в историята", пише EMA на своя уебсайт. "Регулаторите разполагат с безпрецедентно количество данни, които потвърждават безопасността и ефективността на ваксините срещу Covid-19."

Говорител на Pfizer също посочи в имейл до AFP на 17 февруари 2025 г., че актуалната информация за безопасността на ваксината на компанията може да бъде намерена на уебсайта на EMA. "Pfizer разполага със стабилни процеси за изпълнение на своите регулаторни задължения, като внимателно наблюдава, докладва и анализира всички нежелани събития и събира съответната информация за оценка на всички нови потенциални рискове за безопасността, които може да са свързани с ваксината срещу Covid-19", заявиха от компанията.

"С милиарди приложени дози от ваксината по целия свят, профилът на безопасност на ваксината продължава да се оценява като надежден за всички одобрени групи."

Източникът на твърдението

Освен че се твърди, че "Pfizer публикува списък със сериозни странични ефекти", във Facebook публикациите на български език не се посочва източникът, от който произхожда въпросният списък с предполагаемите "странични ефекти" от ваксината. Най-виралната публикация на български език има над 370 коментара. Сред тях множество потребители питат автора откъде произхождат данните и го призовават да сподели източници или официални документи. Авторът обаче не е отговорил на нито един от коментарите. На подобен въпрос друг потребител отговаря лаконично: "Прекопирах го, защото е истина." Междувременно попитан в коментарите, авторът на най-виралната публикация в социалната мрежа на хърватски език отговаря: "наистина ли ви трябва източник?" 

AFP не успя да открие достоверни източници, които да подкрепят разпространявания списък. Проверихме и няколко възможни източника, които биха могли да са погрешно интерпретирани – например списък със сигнали за безопасност. Въпреки това съдържанието на списъка с разследваните сигнали не съвпада с този, който циркулира в публикациите във Facebook.

Предполагаемите странични ефекти, изброени във Facebook, всъщност фигурират в приложение към документ на Pfizer от 2021 г. (архив тук), който вече е бил погрешно интерпретиран и съответно проверяван от AFP в тази проверка на фактите на сръбски език. Този списък съдържа "нежелани събития от особен интерес" (adverse events of special interest – AESIs), като включва всички ефекти, изброени във Facebook публикациите, както и много други. 

Т. нар. нежелани събития от особен интерес обаче се различават от нежеланите реакции, тъй като, за разлика от тях, при AESI не е установена връзка с ваксината. "Това са събития, наблюдавани при други ваксини, за които експертите са повдигнали хипотези – като възможни случаи на лицева парализа, кръвни или неврологични нарушения – които трябва да се имат предвид предварително и да се наблюдават специално при ваксините срещу Covid-19", обясни през 2022 г. пред AFP Франческо Салво, доцент в Университета в Бордо и координатор на мониторинга на безопасността на ваксините на Pfizer във Франция. 

Както той посочва, този списък с AESIs, който е с дължина от 9 страници, съдържа "всички релевантни термини от речника MedDRA, използван за кодиране на нежелани събития във фармакологичната бдителност." 

AFP неведнъж е обяснявала, че ако дадено събитие е настъпило след ваксинация, не означава непременно, че то е причинено от самата ваксинация.

"Информацията за съобщения за предполагаеми странични ефекти не означава, че лекарството или активното вещество причинява наблюдавания ефект или че е опасно за употреба", посочват още от HALMED в имейл до AFP. "Само задълбочен преглед и научна оценка на всички налични данни позволяват да се направят заключения относно ползите и рисковете на едно лекарство."

Повече публикации по проверка на фактите на AFP, свързани с ваксините, може да намерите тук. Други проверки, свързани конкретно с Covid-19, може да прочетете тук

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас