Флакон с ивермектин, заснет в Центъра за изследвания на детските инфекциозни заболявания в Кали, Колумбия, на 21 юли 2020 г. (AFP / Luis ROBAYO)

Експерти отново предупреждават за лекарството ивермектин след вълна от дезинформация в Европа

Здравни експерти предупредиха отново, че антипаразитното лекарство ивермектин не може да лекува рак, както и други заболявания, след като в Европа широко се разпространиха неверни публикации, възхваляващи предполагаемите му ползи. Те заявиха пред Агенция Франс-Прес, че използването на лекарството извън одобрените му приложения е "крайно безотговорно" и "опасно", тъй като изследванията за алтернативни приложения все още продължават. Неверни и недоказани твърдения за ивермектин циркулират онлайн още от първата година на пандемията от Covid-19.

В средата на май 2025 г. бяха публикувани няколко поста във Facebook на български, съдържащи различни твърдения за антипаразитното лекарство ивермектин – тук, тук и тук. Само за седмица публикациите бяха споделени от хиляди потребители в социалната мрежа.

Според публикациите лекарството, което е достъпно на българския пазар за лечение на конкретни заболявания и се отпуска по лекарско предписание, лекува редица здравословни проблеми, включително рак, предпазва сърцето, укрепва мускулите и регулира нивата на инсулин и холестерол в организма.

Публикациите се споделят заедно със снимка на инжекция и флакон с надпис "Ивермектин инжекция за едър рогат добитък и свине" на английски език, което подтиква някои потребители да отправят подвеждащи препоръки лекарството да се купува от ветеринарна аптека и да се използва за самолечение. 

Image
Екранни снимки на Facebook публикации, разпространяващи невярна информация. Направени на 22 май 2025 г.

Публикациите имат белези на машинен превод и се разпространяват вирално и на други езици в Европа още от януари 2025 г. Във Facebook на испански език същото съдържание е споделено над 70 000 пъти, като същевременно се разпространява и на чешки, германски, унгарски, английски, френски, португалски, нидерландски, словашки, сръбски, хърватски и гръцки.

Публикациите започнаха да се появяват приблизително по същото време, когато американският актьор Мел Гибсън направи недоказани твърдения за предполагаемите противоракови свойства на ивермектин.

Неверни твърдения за лекарството се разпространяваха още по време на пандемията от Covid-19. Ивермектинът стана особено популярен сред хора, скептични към ваксините, и беше лъжливо представян като "чудодейно лекарство" (архивирана връзка). Екипите за проверка на фактите на AFP вече многократно са обяснили в свои текстове, че няма научни доказателства за ефективност на ивермектина за лечение на Covid-19.

Здравни експерти обаче отхвърлиха последните твърдения за ивермектин, като подчертаха, че предполагаемите му ползи – извън клинично доказаните приложения, са "необосновани спекулации" или "напълно измислени".

В съобщение на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) от 22 март 2021 г. се посочва, че "в ЕС таблетките с ивермектин са одобрени за лечение на някои паразитни инфекции от глисти, а кожните препарати с ивермектин са одобрени за лечение на кожни състояния като розацея" (архив). Ден по-късно съобщението беше публикувано от Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), а на 14 май 2025 г. ИАЛ препубликува препоръката. "Към момента употребата на ивермектин за предпазване или лечение на Covid-19 не може да бъде препоръчана извън контролирани клинични изпитвания", пише още в съобщението на ЕМА.

Активното вещество ивермектин се съдържа в четири лекарствени продукта, разрешени от ИАЛ за употреба при хората в България по лекарско предписание. Три от продуктите са таблетки, предназначени за лечение на: чревна стронгилоидоза (инфекция на червата), микрофиларемия (инфекция на кръвта) и краста (кожни акари). Един от тези три продукта се използва и за лечение на онхоцеркоза (речна слепота). Четвъртият лекарствен продукт е крем, който съдържа ивермектин и се използва за лечение на пъпки и петна, характерни за розацея (архиви тук и тук). 

"Необосновани спекулации"

Публикациите във Facebook подвеждащо твърдят, че лекарството лекува различни автоимунни заболявания и възпаления, укрепва мускулите, може да лекува болестта на Крон, алергии, предпазва сърцето, регенерира нервната система и регулира нивата на инсулина и холестерола.

Експертите обаче посочват, че ивермектинът не трябва да се използва при състояния, за които не е било тествано.

"Използването на ивермектин не е показано за гореспоменатите състояния", заяви д-р Маркус Цайтлингер – директор на Университетската клиника по клинична фармакология във Виена, пред AFP на 29 април 2025 г. (архивирано тук).

Д-р Акош Хайнеман – ръководител на изследователската дейност в Катедрата по фармакология на Медицинския университет в Грац, посочи пред AFP на 29 април 2025 г., че "ако ивермектин действително беше подходящ за лечение на споменатите от вас състояния, щяха да бъдат проведени съответните клинични проучвания и съответните препарати щяха да бъдат одобрени. Фармацевтичната индустрия със сигурност нямаше да изпусне подобна възможност" (архив).

"[…] клиничната ефективност на ивермектин е доказана само срещу определени паразитни инфекции и краста. Всичко останало представлява необоснована спекулация, основана на научно невалидни данни или е просто измислица. Предписването или приемането на ивермектин извън одобрените показания е крайно небрежно", добави Хайнеман.

Д-р Моника Редлбергер-Фриц – изследовател в Центъра по вирусология на Медицинския университет във Виена, също потвърди пред AFP на 29 април 2025 г., че "ивермектин трябва да се използва само съгласно одобрената му употреба; всички други приложения не са показани" (архивирана връзка).

Необходими са допълнителни клинични проучвания

Най-тревожно е, че публикацията невярно твърди, че ивермектинът убива ракови клетки и предотвратява разпространението на рака, без да представя каквито и да е доказателства в подкрепа на това твърдение.

Ефективността на ивермектин при лечение на рак в момента е обект на научни изследвания, но е далеч от това да бъде разглеждан като алтернатива на съществуващите терапии, както обясниха експерти пред AFP в тази публикация на френски език.

От средата на 90-те години насам in vitro и животински изследвания показват, че молекулата на ивермектин може да притежава противоракови свойства.

Жером Енфре – ръководител на отдела за научна информация във Френската лига за борба с рака (архивирана връзка), заяви пред AFP през март 2025 г.: "Учените са показали, че молекулата може да има антипролферативни свойства, тоест да забавя развитието на раковите клетки, както и антиметастатични свойства, които биха могли да предотвратят разпространението на рака в организма на животните, използвани в експеримента."

Въпреки това, подобни изследвания не могат да бъдат екстраполирани върху хора, като са необходими допълнителни изследвания и клинични проучвания. "В никакъв случай не можем да пренасяме данни от експериментален модел при мишки към лечение при хора", заяви Клод Линасие – онколог и директор на отдела за превенция, организация и лечебни пътеки в Националния институт по рак на Франция (архивирано тук). "Преди едно лекарство да може да се използва за лечение на рак, то трябва да премине през три вида клинични изпитвания."

"Да се твърди, че ивермектин е ефективен при лечение на рак, е със сигурност невярно или фантастично и не се основава на никакви научни данни. Това е особено опасно, защото тази невярна информация, разпространявана без разбиране, препоръчва необичайни и следователно потенциално токсични дози", предупреждава Линасие.

Възможни странични ефекти

Facebook публикациите също така твърдят, че ивермектинът "има само благоприятно въздействие", но в действителност той може да предизвика сериозни странични реакции (архивиран линк).

Европейската агенция по лекарствата (EMA) предупреждава, че "въпреки добрата поносимост на ивермектин при разрешените за употреба дози при други показания", при по-високи дози "прояви на токсичност ... не могат да бъдат изключени".

Приемането на ивермектин, предназначен за животни, може да бъде особено опасно, какъвто беше случаят с двама души в Словакия, които през 2021 г. предозираха с ивермектин и бяха хоспитализирани в критично състояние. Единият случай е описан подробно в тази научна статия (архивирано тук).

Между юли и август 2021 г. в САЩ беше отчетено рязко нарастване на случаите на предозиране с ивермектин след самолечение срещу Covid-19. Според Националната система за данни за отравяния сигналите са се увеличили с 245% само за един месец – от 133 на 459 случая (архив).

През април 2020 г. Българският ветеринарен съюз изрази сериозна загриженост поради множеството сигнали за масово търсене на ивермектин в клиники и складове за ветеринарни продукти (архив). От съюза посочиха, че ивермектинът е силно токсичен препарат, с който много лесно може да се предозира.

Ивермектинът не е получавал Нобелова награда

В края на публикацията на български език също подвеждащо се твърди, че ивермектинът е получил Нобелова награда за физиология или медицина през 2015 г. като доказателство за лечебните му свойства.

В действителност обаче Нобеловата награда за физиология или медицина за 2015 г. е присъдена на Уилям К. Кембъл и Сатоши Омура за откритието на авермектин – съединение, от което впоследствие е разработен ивермектинът, както се посочва в тази проверка на фактите на Reuters (архивиран линк).

Отличието не е присъдено за предполагаемите "чудотворни" свойства на веществото, а конкретно за откритията на Кембъл и Омура, "свързани с нова терапия срещу инфекции, причинени от паразити от кръгли червеи", както се уточнява в официалното прессъобщение на уебсайта на Нобеловата награда (архивиран линк).

Вреда от ваксините?

Виралните публикации също така невярно твърдят, че ивермектинът лекува "уврежданията, причинени от иРНК ваксините чрез шиповите протеини".

Това е повтарящо се невярно твърдение, според което шиповите протеини, произведени от организма след иРНК ваксинация, свободно се разпространяват в тялото и причиняват вреда или дори могат да "заразяват" други хора. AFP вече е опровергавала тези твърдения в множество проверки на факти, включително тази на български и тази на английски език. 

Както обяснява AFP в тази статия по проверка на фактите от май 2025 г., Европейската агенция по лекарствата счита иРНК ваксините за безопасни и ефективни въз основа на данни, събрани след прилагането на милиарди дози по целия свят.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас