Няма доказателства за ефикасността за промотираните от Мел Гибсън "лекарства за рак"
- Публикувано на 23 януари 2025 г. в 12:35
- Обновено: 23 януари 2025 г. в 14:03
- Време за четене: 8 минути
- От: Sofia BARRAGAN, AFP Аржентина, AFP Франция
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Мел Гибсън направи изявление, което може да застраши цялата индустрия за борба с рака", започва Facebook публикация от 12 януари 2025 г. , споделяща клип от подкаста на консервативния водещ Джо Роугън „The Joe Rogen Experience“, в който Гибсън е гост. В откъса звездата от "Смело сърце" разказва за "трима приятели", които са били с "рак в четвърти стадий" и са се излекували. "Запознат с алтернативните лечения на рака, Роугън споменава антипаразитните лекарства ивермектин и фенбендазол, което Гибсън потвърждава с кимване", пише в публикацията.
Популярният подкаст на Роугън често разпространява теории на конспирацията и неверни твърдения чрез самия Роугън или неговите гости. AFP вече е проверявала фактите за някои от тях, например тук и тук.
Кадри от същото предаване се споделят със сходни твърдения на български и от други потребители, например тук и тук. Могат да бъдат открити и на други езици като хърватски, френски, английски или испански.
Твърденията на актьора обаче не се основават на никакви научни аргументи и се опровергават от експерти, с които AFP се консултира.
Ивермектин
Ивермектинът е противопаразитно лекарство, което обикновено се използва при животните. При хората лекарството може да се прилага срещу паразити като краста или въшки.
Този препарат често е обект на неверни твърдения, представящи го като "чудодейно лекарство", особено срещу Covid-19. Включително и на български, след като властите одобриха употребата му от хора.
Ивермектинът бе тестван в началото на пандемията, за да се провери дали това лекарство може да има ефект срещу вируса. Получените резултати обаче така и не доказаха неговата ефективност.
В момента се провеждат няколко проучвания, за да се установи дали комбинацията на ивермектин с други лечения може да бъде ефикасна в борбата с някои видове рак - както вече беше обяснено през май 2023 г. в тази статия на AFP.
Изследванията все още продължават и включват тестване на ивермектин в комбинация с други лекарства, а не поотделно.
Ивермектинът "по никакъв начин не се използва за лечение на рак", няма научни доказателства за ефикасността му срещу това заболяване, заяви експертът по онкология Матиас Норте от отделението за онкологична хирургия в Hospital de Clínicas, Буенос Айрес.
"Смятаме, че той би могъл да достигне нивото на гликолизата, т.е. би предотвратил навлизането на глюкоза в раковата клетка, но това по никакъв начин не би довело до смъртта на раковата клетка", допълни специалистът.
Освен това Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) уточнява, че предозирането на ивермектин "може да причини гадене, повръщане, диария, хипотония (ниско кръвно налягане), алергични реакции (сърбеж и уртикария), замаяност, атаксия (проблеми с равновесието), гърчове, кома и дори смърт" (архивна връзка тук).
Фенбендазол
Фенбендазол е антихелминтик (противопаразитно средство), използван за лечение на паразити при животните.
Проучванията разглеждат това лекарство и други от същата категория като потенциални средства за лечение на рак, но не са открили достатъчно доказателства, че те могат да лекуват рак при хората (архивирани тук и тук).
"Многообещаващите резултати, получени от ракови клетки, са само началото", заяви през 2023 г. пред AFP Шийла Сингх, директор на Центъра за открития в областта на изследванията на рака към университета Макмастър.
"Но да се твърди, че това може да излекува рак, просто не е научно обосновано, тъй като няма данни в подкрепа на това твърдение", добави тя.
Някои от механизмите, които задвижват паразитите, са активни и в раковите клетки, което прави антипаразитите възможно лечение на рак, обясни Сингх. Пътят от предклиничните данни до доказано лечение обаче може да отнеме до 25 години, както AFP вече обясни в тази статия за проверка на фактите.
От своя страна Матиас Норте също отбелязва, че едно лекарство "не може да се обобщи за един, два или три случая; трябва да има статистически представителна извадка".
Метиленово синьо
Метиленовото синьо, или метилониум хлорид, е химическо съединение, което се използва главно за лечение на метхемоглобинемия - нарушение на кръвта, според информационния списък на Националния институт по здравеопазване (NIH). То се използва и в хирургията като багрило за оцветяване на определени части на тялото и притежава антисептични и лечебни свойства.
Извън медицината метиленовото синьо се използва в текстилната промишленост за оцветяване на тъкани и в химията като индикатор при окислително-редукционни реакции.
Запитана за употребата на метиленовото синьо във връзка с рака, клиничният онколог Виктория Костанцо обяснява пред AFP, че то се използва "понякога" в онкологичната хирургия, но и "в други области".
Матиас Норте предостави повече подробности: "Наскоро открихме, че от метиленовото синьо може да има ползи при лечението на глаукома, но нищо повече. В действителност той има повече токсичност, отколкото ползи."
Това химическо съединение може да причини замайване, изпотяване и промяна в цвета на кожата. Поради това то не трябва да се използва без лекарско наблюдение.
Няма научни доказателства в подкрепа на използването на метиленово синьо, фенбендазол, ивермектин или хлорен диоксид при лечението на рак, заявява Констанцо пред AFP.
"Засега това са експерименти или фантазии", каза тя.
"Не бих препоръчала на никого, а особено на пациенти, диагностицирани с рак, да употребява някое от тези лекарства без строг контрол от своя лекар", добави тя.
Хлорен диоксид
Хлорният диоксид е " жълт до червеникав газ или червено-кафява течност под 52 градуса F. (около 11 градуса по Целзий) с неприятна миризма, подобна на хлор ", както е обяснено в този токсикологичен лист от Националния институт по здравеопазване (NIH), в който се подчертава, че продуктът е „токсичен“ за хората.
Всъщност това е химическо съединение, получено от комбинацията на натриев хлорид и солна киселина, понякога произвеждано с подръчни средства.
Често се използва „за дезинфекция на питейна вода“, както е посочено тук от Агенцията на САЩ за токсични вещества и регистър на заболяванията (архивна връзка тук).
Но противно на твърденията на Гибсън, няма проучване, което да показва, че хлорният диоксид може да лекува рак, заяви Матиас Норте пред AFP.
"Той е антисептик, дезинфектант за повърхности. Ако поставите клетка или микроб върху повърхност и прекарате хлорен диоксид върху нея, разбира се, клетката ще умре. Но това не означава, че същото ще се случи и вътре в тялото", обяснява специалистът.
Няколко организации, като Националната администрация за лекарства, храни и медицински технологии на Аржентина (Anmat) и швейцарската агенция за лекарства Swissmedic, препоръчват хората да се въздържат от консумация на хлорен диоксид, известен още като MMS, което означава "чудодеен минерален разтвор", тъй като употребата му не е одобрена за лечебна цел.
Освен това поглъщането на хлорен диоксид може да причини здравословни проблеми, като болки в корема, гадене, повръщане, диария, дихателна недостатъчност и дори смърт.
Във Франция Националната агенция за безопасност на лекарствата и здравните продукти (ANSM) вече предупреди за тази опасност през 2010 г. след "случаи на отравяния, докладвани от центровете за контрол на отравянията и центровете за токсикологична бдителност".
"Този продукт, наречен „чудодеен минерален разтвор", продаван на различни уебсайтове, е представен като "откритие, което може да спаси живота ви“ и отговор на СПИН, хепатит А, В и С, малария, херпес, туберкулоза, повечето видове рак и много други сериозни заболявания“. Всъщност това е 28% разтвор на натриев хлорид, който според препоръчаната в интернет употреба трябва да се смеси с комплект за активиране (10% лимонена киселина), за да се получи хлорен диоксид. Именно този краен продукт се свързва с цитираните по-горе медицински твърдения“, пишат от Генералната дирекция по здравеопазване, Institut de Veille Sanitaire (сега Santé Publique France) и Френската агенция за безопасност на здравните продукти (сега ANSM).
"Хлорният диоксид обикновено се използва като биоцид за дезинфекция на чешмяна вода. Не е доказана никаква медицинска ефикасност на този продукт", се добавя в предупреждението към обществото.
Хора, препоръчващи този продукт за лечение, са били осъдени в някои държави като например в Съединените щати или Канада.
Това не е първият случай, в който хлорният диоксид е фалшиво представян като средство за лечение на редица заболявания. AFP вече опроверга няколко твърдения, че този продукт бил ефективен срещу Covid-19 и други заболявания.
Рак и дезинформация
През 2022 г. близо 10 милиона души по света са починали от рак (архивирано тук). Ракът е втората най-честа причина за смърт както в Европа, така и конкретно в България, като и в двата случая плътно изостава от болестите на кръвообращението (архивирано тук и тук).
Българското Онкологично Научно Дружество, цитира данни на ЕК, според които "България е сред страните с най-висока смъртност както от предотвратими, така и от лечими заболявания" и това се "дължи на липсата на ефективни програми за превенция и скрининг в страната" (архивна връзка).
AFP е публикувала множество статии, развенчаващи дезинформацията относно диагностицирането и лечението на рака, например тук, тук или тук.
Онколозите се опасяват, че разпространението на невярна информация за лечението на рака може да накара пациенти да се откажат от подходящи медицински грижи, както е обяснено в тази статия на AFP.
Американският актьор Мел Гибсън, който също е ирландец и е израснал в Австралия, е обвиняван в антисемитизъм, расизъм, хомофобия и домашно насилие (архивна връзка тук).
Заедно с колегите си актьори Силвестър Сталоун и Джон Войт, на 16 януари 2025 г. той символично бе обявен за "посланик" в Холивуд, за да бъде "очите и ушите" на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в преобладаващо продемократичната филмова индустрия, както е обяснено тук (архивна връзка тук).
Обновена с правилното изписване на фамилно име във втори и трети параграф23 януари 2025 г. Обновена с правилното изписване на фамилно име във втори и трети параграф
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас