
Публикации в социалните мрежи пропускат престъпленията на режима на Сталин
- Публикувано на 12 Май 2025 г. в 17:52
- Време за четене: 6 минути
- От: Rossen BOSSEV, AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Сталин ли уби 300 000 човека с ядрено оръжие в Япония? Не, бяха САЩ", започва дълъг пост, следван от дълъг списък, включващ Холокоста, жестокостите в Конго, френското завоевание на Алжир, войните във Виетнам, Корея и Ирак, Газа и др., в който многократно се задава въпроса дали Сталин е виновен за жертвите.
"И така, какви са престъпленията на Сталин? Той превърна Русия от полуфеодална земеделска държава в индустриална и селскостопанска сила за няколко години, разви науката и технологиите в съветската страна, премахна неграмотността, победи Хитлер, изгони нацистите от средата на Европа, сложи червения флаг в Берлин и прокара създаването на ядрени оръжия [...] П. С. : Сталин ли е освободил затворници от нацистки концентрационни лагери в Източна Европа, включително Треблинка и Аушвиц?", завършва дългият пост в социалните медии.
Широко споделяните публикации включват и снимка на Йосиф Сталин, изрязана от известна снимка с него, Рузвелт и Чърчил в портика на руското посолство в Техеран по време на конференцията през 1943 г. (архивиран линк).
От началото на май 2025 г. публикацията и други, споделящи същия текст, са били споделени над 5000 пъти на български език.
Твърденията циркулират и на други езици, като италиански или словашки.
Макар да е вярно, че СССР на Сталин изиграва ключова роля в победата над нацистка Германия по време на Втората световна война, пропускането на информация за терора, извършен при режима му, прави тези публикации силно подвеждащи.

Режимът на Сталин
"Изкривяването [в публикациите в социалните мрежи, бел. ред.] се дължи на факта, че практически всички тези въпроси са за неща, които Сталин НЕ е извършил, и в резултат от това отговорите са правилни", заяви Елена Осокина, професор по история в Катедрата по история на Университета в Южна Каролина и експерт по социалната и икономическата история на сталинския период, в имейл до AFP на 8 май 2025 г.
"Въпросът, който трябва да се зададе, е: "Какво НАПРАВИ Сталин? Липсват колективизацията, декулакизацията, масовият глад от 1932-1933 г., големият терор", добави тя.
Съветският съюз е създаден на 30 декември 1922 г. след победата на болшевиките в Руската гражданска война. Тази победа идва след падането на цар Николай II и Октомврийската революция през 1917 г., която довежда Ленин, Троцки и Сталин на власт, както се обяснява в тази статия на AFP (архивирана тук).
След смъртта на Ленин през 1924 г., Сталин консолидира властта си до началото на 30-те години, след като отстранява съперниците си, включително чрез серия от показни или непублични процеси, известни като Големия терор (архивиранa връзка).
Принудителната колективизация на земеделието води до смъртта на милиони хора (архивиран линк), като умишлено предизвикания глад в Украйна, известен като Голодомор (1932–1933) (архивиран линк), но също и чрез екзекуции. Освен това, по време на управлението си Сталин инициира депортирането на цели народи (архивиран линк).
Лица, смятани за "врагове на народа", са били затваряни в ГУЛАГ – трудови лагери с изключително сурови условия, описани подробно от Александър Солженицин в "Един ден от живота на Иван Денисович" и "Архипелаг ГУЛАГ" (архивиран линк).
Жертви на сталинския режим
Оценките за броя на жертвите на сталинския режим се различават. "Точните цифри може би никога няма да бъдат известни с пълна сигурност, но общият брой на смъртните случаи, причинени от целия спектър на терора на съветския режим, едва ли е по-нисък от около петнадесет милиона", пише британският историк Робърт Конкуест в изданието от 2007 г. на "Големият терор", цитирано в тази статия по темата от американския мозъчен тръст CATO (архивиран линк).
"Сталин е отговорен, заедно с Ленин, за около 20 милиона смъртни случая", оценява Стивън Коткин, професор по история в Принстън и автор на изследвания за Сталин.
Според оценки на "Мемориал", правозащитна организация, основана през 1989 г. в Москва с цел да проучва и изследва терора на Сталин, "през 20-те и 50-те години на миналия век милиони граждани стават жертви на политически репресии" (архивиран линк).
"Заставам зад изчерпателната си статистическа оценка, че Сталин е причинил не по-малко от 14 милиона извънредни смъртни случая, като най-вероятната оценка е 20 милиона", заяви Стив Роузфийлд, професор по икономика в Университета на Северна Каролина, Чапъл Хил, и автор на "Червеният холокост", в имейл, получен от AFP на 8 май 2025 г.
"Повечето от престъпленията, изброени в списъка, който ми изпратихте, са престъпления срещу хора в други държави", заяви Стивън Уиткрофт, почетен професор в Школата по исторически и философски науки на Университета в Мелбърн и специалист по съветска икономическа и демографска история, в имейл, получен от AFP на 9 май 2025 г. "В Съветския съюз основните престъпления бяха извършени срещу собствения му народ (аристократи, земевладелци, селяни, номадски пастири и др.)", добави той.
Режимът на Сталин наложи индустриализация на страната. "Индустриализираният Съветски съюз изигра ключова роля в победата над нацистка Германия по време на Втората световна война и, като една от двете суперсили по време на Студената война, преобрази следвоенния свят", както се обяснява в тази статия, публикувана от европейския център за икономически политически изследвания Centre for Economic Policy Research (архивирани линкове тук и тук). Учените обаче посочват, че "индустриализацията на Сталин не трябва да се разглежда като успешна история за развитието на икономиката, а като пример за брутално преразпределение, довело до по-ниска производителност и по-ниско обществено благосъстояние".
През 1956 г., три години след смъртта на Сталин, Никита Хрушчов започва процес на "десталинизация", осъждайки масовия терор на Сталин в т.нар. "тайна реч" (архивиран линк).
Сталин става популярен в Русия
Популярността на Сталин в Русия нараства през последните години, като проучване от 2023 г. показва, че 54% от руснаците са в голяма степен съгласни с твърдението, че той е бил велик лидер (архивирани линкове тук и тук). В тази статия от 2024 г. статия на руското независимо издание Novaya Vkladka, препубликувана на английски от Meduza, местен историк посочва "целенасочена държавна политика, насочена към формиране на положителен образ на Сталин като "ефективен мениджър", архитект на победата и велик държавник" (архивиран линк).
В същото време през последната година руските паметници на жертвите на Сталин изчезват, както съобщават медиите (архивиран линк). През декември 2021 г. организацията "Мемориал" беше закрита от руската съдебна система. На следващата година организацията получи Нобеловата награда за мир за 2022 г.
През април 2025 г. руският президент Владимир Путин преименува летището на Волоград на Международно летище "Сталинград" (архивиран линк), за да почете кървавата битка от Втората световна война. Волоград се е наричал Сталинград от 1925 до 1961 г. На 8 май 2025 г. Комунистическата партия на Русия откри паметник на съветския диктатор Йосиф Сталин в окупирания от Русия Мелитопол в Украйна.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас