Снимка, създадена на 7 януари 2025 г. във Вашингтон, окръг Колумбия, показва изображение на Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta, и изображение на логото на компанията.
( AFP / Drew ANGERER)

Решението на Meta да прекрати проверката на факти в САЩ предизвиква остри критики

  • Публикувано на 10 януари 2025 г. в 17:30
  • Време за четене: 4 минути
  • От: Anuj CHOPRA
  • Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Съобщението на технологичния гигант Meta, че ще прекрати програмата си за проверка на фактите в САЩ през януари 2025 г. предизвика остра критика от страна на експерти по дезинформация. Те предупредиха, че решението крие риск от отваряне на нова врата за невярна информация.

Марк Зукърбърг, основател, председател и главен изпълнителен директор на Meta, обяви на 7 януари 2025 г., че компанията иска да се "отърве" от независимите проверители на факти в САЩ. Тази широкообхватна промяна в политиката на компанията беше възприета от експертите като опит да се успокои новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.

"Това е голяма крачка назад за модерирането на съдържанието в момент, когато дезинформацията и вредното съдържание се развиват по-бързо от всякога", заяви Рос Бърли, съосновател на базирания в Лондон Centre for Information Resilience  (Център за информационна устойчивост).

Проверката на фактите и изследването на дезинформацията отдавна са гореща тема в силно поляризирания политически дебат в Съединените щати.

Консервативните граждани на САЩ твърдят, че проверката на фактите е инструмент за ограничаване на свободата на словото и цензуриране на съдържание, създавано и споделяно от потребители с десни виждания.

Републиканската партия на Тръмп и неговият съюзник, милиардерът Елон Мъск, собственик на платформата X, отдавна изразяват такива оплаквания.

"Въпреки че усилията за защита на свободата на словото са от съществено значение, премахването на проверката на фактите без надеждна алтернатива рискува да отвори вратата за вредни наративи", каза Бърли.

Като алтернатива Зукърбърг обяви, че платформите на Meta, Facebook и Instagram, ще използват "бележки на общността в Съединените щати, точно както в X".

"Бележките на общността" са инструмент за модериране, който X популяризира като начин потребителите да добавят контекст към публикациите. Експертите обаче неведнъж са поставяли под въпрос ефективността му в борбата с невярната информация.

"Избягване на социалната отговорност"

"За да поправите теч в тоалетната си, бихте се обадили на водопроводчик, а не на всеки... Но за да предотврати разпространението на дезинформация в платформите си, Meta вече не иска да разчита на проверители на факти, а просто оставя това на всеки", коментира за AFP Майкъл Вагнер от Факултета по журналистика и масова комуникация към Университета на Уисконсин-Медисън.

"Искайки от хората да следят безплатно неверните твърдения, публикувани в социалните медийни платформи на Meta, които струват милиарди долари, просто избягваш социалната си отговорност", добави той.

Съобщението на Meta е финансов удар за базираните в САЩ независими проверители на факти.

Image
Марк Зукърбърг обяви, че компанията иска да се "отърве" от външните си проверители на факти в САЩ. Скрийншот от 10 януари 2025 г.

Според проучване на Международната мрежа за проверка на фактите (IFCN), проведено през 2023 г. сред 137 организации в десетки държави, програмата Meta и външните грантове са "най-важните източници на приходи" за световните организации за проверка на факти.

Решението също така ще "навреди на потребителите на социалните медии, които търсят точна и надеждна информация, за да вземат решения за ежедневния си живот и взаимодействия", заяви директорът на IFCN Анджи Холан.

"Жалко е, че това решение е плод на външен политически натиск от страна на новото правителство и неговите поддръжници", добави Холан.

Съобщението на Meta беше приветствано от консервативните поддръжници на Тръмп. Те заявиха, че ходът "вероятно" е отговор на заплахите му срещу компанията и Зукърбърг.

Американският сенатор републиканец Марша Блекбърн написа в X, че ходът на Meta е "трик за заобикаляне на регулации". 

Политиканстване, а не политики

Аарон Шарокман, главен изпълнителен директор на американската организация за проверка на факти PolitiFact, отхвърли твърдението, че проверката на факти е инструмент за потискане на свободата на словото.

Ролята на американските проверители на факти е да "предоставят допълнителни твърдения и контекст към публикациите, които журналистите категоризират като дезинформация", а Meta решава какви последствия да понесат потребителите.

"Най-хубавото нещо на свободата на словото е, че хората могат да не са съгласни с всеки журналистически материал, който публикуваме", каза Шарокман.

"Ако Meta е разстроена, че е създала инструмент за цензура, трябва да се погледне в огледалото", добави той. 

PolitiFact е един от първите партньори, които започнаха работа с Facebook по програмата за проверка на факти в САЩ през 2016 г.

Понастоящем AFP работи с програмата на Meta за проверка на факти, като проверява съдържание на 26 езика. В нея участват близо 80 организации от цял свят, които следят за дезинформация във Facebook, WhatsApp и Instagram, като получават заплащане от Meta за проверките, които извършват.

Според програмата видимостта на съдържание, което е определено като "невярно", се намалява, така че то достига до по-малко потребители. Ако някой се опита да сподели маркирана публикация, той получава съобщение с линк към статията по проверка на фактите. 

"Програмата в никакъв случай не беше съвършена и няма съмнение, че проверяващите фактите са допускали грешки в някаква част от оценките си", каза Алексиос Манцарлис, директор на Инициативата за сигурност, доверие и безопасност (SETS) в Корнелския технически университет.

"Въпреки това трябва да сме наясно, че обещанието на Зукърбърг да премахне проверката на фактите от Meta беше въпрос на политиканстване, а не на политики", добави той.  

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас