Потребители споделят клип, създаден с изкуствен интелект, а не реални кадри от катастрофа на НЛО в Аризона

Видео, генерирано от изкуствен интелект, което показва катастрофа на НЛО, е споделяно в социалните мрежи с неверни твърдения, че изобразява истински инцидент в югозападния американски щат Аризона. Видеото е публикувано първоначално от профил, самоопределил се като визуален артист, в края на 2024 г., който посочва, че за създаването му е използван софтуер за генериране на изкуствен интелект. Визуалните улики в оригиналния видеоклип също показват, че видеото не е истинско.

"Свършило е горивото на НЛО и се приземява във Финикс Аризона", гласи публикация във Facebook, в която се споделя кратък reel (вертикален видеоформат на Facebook) показващ местопроизшествие - разбита летяща чиния. Виждат се още експерти в бели костюми, които събират доказателства, а зрители наблюдават застанали зад полицейската лента. Същият видеоклип е споделен от други потребители тук и на различни езици тук.

Но видеото, което вече е проверено от други организации за проверка на фактите тук или тук, не е истинско (архивни връзки тук и тук). То е създадено от визуален артист с помощта на инструмент за генериране на изкуствен интелект.

Image
Снимка от екран на подвеждаща публикация споделяща AI-генерирано видео. Направена на 13 януари 2025 г.

Видеоклип, публикуван от цифров артист

Image
Снимка от екран на Instagram профил. Направена на 13 януари 2025 г.

Същото видео от подвеждащите публикации в социалните мрежи, но в по-добро качество, е публикувано от този профил на 31 декември 2024 г. "Шокираща катастрофа на НЛО в Аризона!“, гласи надписът, последван от дълъг списък с хаштагове, сред които "aigenerated" (генерирано с изкуствен интелект) и "sora". Sora е онлайн инструмент, позволяващ създаването на видео по задание от потребителите и представен през декември 2024 г. от OpenAI - компанията, която управлява ChatGPT (архивна връзка):

Image
Снимка от екран от профил в Instagram. Ключовите думи са оградени в червено от AFP на 13 януари 2025 г.

Визуални несъответствия

При по-внимателно разглеждане на оригиналния видеозапис се виждат несъответствия, които потвърждават, че видеото не е автентично, като например изкривените лица на зрителите:

Image
Снимки от екран от оригиналното видео, на което се виждат размазани лица на "хората" в кадрите. Оградени в червено от AFP. Направено на 13 януари 2025 г.

Можем да забележим подобни изкривени детайли в ръката и лицата на хората в бели костюми и отново в тези на зрителите:

Image
Снимки от екран от оригиналното видео, на което се виждат размазани лица на "хората" в кадрите. Оградени в червено от AFP. Направено на 13 януари 2025 г.

AFP изпрати съобщение до страницата във Facebook, свързана със създателя, но не получи отговор до момента на публикуването на настоящата статия по проверка на фактите. 

Можете да намерите още разобличения на AFP за подвеждащо споделено съдържание, генерирано от изкуствен интелект, тук.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас