Това видео не показва "пазар за роби" в Сирия през 2024 г., а протест в Лондон през 2014 г.

Изоставен от съюзниците си, сирийският президент Башар Асад беше свален от власт в началото на декември 2024 г. след светкавична офанзива на коалиция от бунтовници, водени от радикалната ислямистка групировка Хаят Тахрир ал Шам (HTS). Между разкритията за злоупотребите, извършени от клана Асад, и въпросите за намеренията на новото правителство, сирийците са изправени пред редица неясноти, които подхранват дезинформацията в социалните мрежи. На този фон някои интернет потребители публикуваха видео, за което твърдяха, че показва пазар за роби в Сирия през декември 2024 г. Това твърдение обаче е невярно: кадрите са от 2014 г. и всъщност показват протест на кюрдски активисти пред парламента в Лондон.

"В Сирия  се появи пазар за роби! На кадрите "продавачът" се обръща към екстремистите, показвайки жени, оковани във вериги - езиди, кюрди и християни, станали плячка на екстремистите след убийството на съпрузите им", гласи Facebook публикация от 22 декември 2024 г. 

Публикацията споделя кратък клип, показващ жени, чието лице е покрито с никаб. Те са вързани с вериги, държани от мъже. Един от тях, с шал на главата и мегафон в ръка, обявява: "Имаме жени езиди, имаме кюрдски жени и имаме християни", сякаш призовава минувачите да ги купят като на пазар.

Същото видео се споделя със сходни твърдения и от други потребители в Telegram. 

Image
Снимки от екран на публикации в социалните мрежи, споделящи невярна информация. Направени на 7 януари 2025 г.

Това твърдение, придружено от същите кадри, беше разпространено и на други езици като френски, испански, гръцки или италиански.

Кадрите са публикувани и от френската версия на Pravda - мрежа от сайтове на различни езици, която според Viginum, френската организация, бореща се срещу чуждестранна цифрова намеса, включва близо 193 сайта, разпространяващи прокремълска реторика под формата на неверни твърдения (архивирани линкове тук и тук).

Но това твърдение е невярно: видеото е инсценировка, организирана от кюрдски активисти по време на демонстрация в Лондон през 2014 г., както показва анализ на кадрите, направен от Агенция Франс-Прес (AFP). 

Видеоклип от 2014 г.

Разширеното търсене в Google на думите, които се чуват във видеото - "кюрдски", "християнски", "жени", "секс" и "роб", ни отведе до статия от американската медия Newsweek, публикувана на 15 октомври 2014 г. (архивирана връзка).

На една от снимките, илюстриращи статията, могат да се видят няколко прилики с изображенията, споделяни в социалните мрежи с неверни твърдения. Например - откриваме същия мъж, облечен в зелено яке, сив шал на главата и червено-бял мегафон пред устата му. На заден план разпознаваме и мъжа с белия шал и кафявото яке, както и жените с черни никаби.

Освен това архитектурните елементи съвпадат с тези, идентифицирани във видеоклипа.

Image
Сравнение между видеоматериала и снимката на Newsweek, направена на 27 декември 2024 г. Сходните елементи са оградени в различни цветове от AFP.

Според описанието към снимката в Newsweek, кадърът е направен на 14 октомври 2014 г. пред сградата на парламента в Лондон, която се помещава в Уестминстърския дворец.

На този ден кюрдски активисти са организирали "пазар на роби" в центъра на Лондон, за да "привлекат вниманието" към "робските практики" на Ислямска държава, пише още Newsweek.

Разширеното търсене на английски език за тази демонстрация ни дава възможност да намерим и други статии по темата на уебсайтовете на BBC и англоезичната версия на Huffpost, публикувани през октомври 2014 г. (архивирани връзки тук, тук).

Всички те разказват една и съща история, като съобщават за организирането на протест, имитиращ пазар на роби, от кюрдски протестиращи в центъра на британската столица. Според Би Би Си тези активисти принадлежат към група, наречена "Състрадание за Кюрдистан" (Compassion 4 Kurdistan).

От различните статии научаваме също, че групата е повторила постановката пред няколко разпознаваеми лондонски забележителности, включително пред Уестминстърския дворец.

Ако разгледате британския парламент в Лондон чрез Google Street View,  можете да видите същите архитектурни елементи, идентифицирани по-рано (архивирана връзка):

AFP не успя да потвърди точното място, показано във видеото, тъй като дизайнът на парапетите и колоните се повтаря в цялата сграда.

Въпреки това многото съвпадения (по отношение на облеклото и архитектурата) означават, че видеото не е заснето наскоро в Сирия, а в Лондон, близо до Уестминстърския дворец, по време на този протест през 2014 г.

Това не е първият път, в който тези изображения се споделят, извадени от контекста. През 2021 г. екипът на AFP, базиран в Съединените щати, публикува статия за проверка на тези изображения, когато те бяха погрешно представени като показващи талибани в Афганистан.

Малцинствата в Сирия - жертви на трафик на хора

Въпреки че тези изображения не показват търг за роби в Сирия, трафикът на хора е реален проблем, засягащ някои от етническите и религиозните малцинства в страната, като много жени от тези общности се превръщат в сексуални робини.

През 2016 г. в доклад на ООН, озаглавен "Те дойдоха да унищожат: престъпленията на Ислямска държава в Ирак и Сирия срещу езидите", тези действия се посочват като вероятно равностойни на "геноцид" (архивна връзка тук).

Същата година в Националната антитерористична прокуратура във Франция започва така нареченото "структурно" предварително разследване за "геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления", извършени в Сирия и Ирак от 2012 г. насам срещу "етнически и религиозни малцинства“.

Тези разследвания се фокусират по-специално върху престъпленията, от които са пострадали "членовете на общността на езидите и християните“ и "членовете на племето шейтати". "Целта е да се документират тези престъпления и да се идентифицират френските извършители, принадлежащи към организацията "Ислямска държава", обясни прокурорът пред AFP през април 2024 г. (линкът е архивиран тук).

Според Агенцията на ООН за миграцията (МОМ) вече има данни, че членове на религиозни малцинства са избягали от страната поради страх от "потенциални заплахи". Специалният пратеник на ООН за Сирия Гейр Педерсен отбеляза необходимостта от конкретни стъпки към приобщаващ политически преход (архивирани линкове тук, тук и тук).

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас