Това е хумористичен видеоклип от Ирак, а не "инсценирана атака" срещу режима на Асад в Сирия
- Публикувано на 20 декември 2024 г. в 11:37
- Време за четене: 7 минути
- От: Dounia MAHIEDDINE, AFP Франция, AFP България
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Бунтовниците, ръководени от радикалната ислямистка групировка Хаят Тахрир аш Шам (HTS), завзеха властта на 8 декември, като свалиха от власт бившия президент Башар Асад, чието семейство управляваше Сирия с твърда ръка повече от пет десетилетия.
Оттогава насам в медиите и социалните мрежи се разпространяват множество снимки на измъчвани затворници и разкази за репресиите, упражнявани от бившите лидери на страната.
Някои потребители обаче поставят под съмнение достоверността на част от тези свидетелства. Такъв е примерът с кратко видео, споделено с твърдението, че показва човек, който симулира травми, за да внуши, че е пострадал от режима на Башар Асад.
"Жертва на „кървавия режим“ на Асад забрави с кой крак да куца пред телевизионните камери. Трябваше да се напомни с плесник по китката. Сега видеото може да бъде изпратено до телевизионни канали като доказателство за съществуването на тайни центрове за мъчения в Сирия. Което те вече направиха, въпреки че видеото е шега", гласи публикация в Telegram.
Същото видео се споделя със сходни твърдения и във Facebook.
В десетсекундния видеоклип мъж излиза от такси. Десният му крак е гипсиран, но той стъпва на него. След което друг мъж, който му помага, го плясва зад врата, за да му покаже, че трябва да стъпва на "здравия" крак.
Същият откъс беше споделен и на други езици, включително френски, английски,испански, китайски и италиански.
Но противно на твърденията на някои интернет потребители, тези кадри не показват инсценировка, целяща да докаже зверствата в Сирия.
Хумористично видео
За да открием къде е заснето това кратко видео, извършихме обратно търсене на изображения със стопкадри от видеото. Така открихме версия с високо качество, на която можем да разчетем телефонен номер и „x_Hayder_r“, изписани на прозореца на таксито. Търсене в Google въз основа на тази информация, направено на 8 декември 2024 г., ни отведе до профила в Instagram, който първоначално е споделил видеоклипа (архивирана връзка).
В описанието на профила този интернет потребител споменава, че притежава магазин в квартал Ал Кадимия в Багдад, близо до пожарна. На фона на видеото можем да различим и имена на ресторанти на арабски език. Приложението Google Lens на нашия телефон ни помага да преведем думата "falafеl" на една от витрините на магазина.
Търсенето в Google Earth Pro на ресторанти за фалафели в квартал Ал Кадимия в Багдад разкрива точното местоположение, което можем да открием и на Google Maps (aрхивирана връзка). Така потвърдихме, че видеото е заснето в Багдад.
Повтаряща се дезинформация
Това не е първият път, в който видеото се споделя с неверни твърдения. "Още един Паливуд! Актьор от Газа се преструва на "жертва", но случайно използва грешен крак, като куца с уж счупено стъпало. На това му казват „геноцид", пише един от потребителите на X на 13 декември.
Авторът на оригиналното видео разпространи опровержение, като посочи, че то е заснето в Багдад с хумористични цели и не е свързано със събития в други държави.
"Този видеоклип е заснет в Ирак, в Багдад, по-точно в квартал Ал Кадимия", казва потребителят x_Hayder_r в Instagram на арабски език на 14 декември 2024 г. "Видеото е гледано 25 милиона пъти. Хумористичен видеоклип, който приписвате на млади палестинци и който представяте като създаден в Газа. Какво общо има това с Газа, кажете ми?", добавя той (архивирана връзка).
От началото на войната между Израел и Хамас на 7 октомври видеоклипове и снимки се изваждат от контекста и се представят невярно като пропаганда, целяща да разбуни общественото мнение. В социалните мрежи някои интернет потребители твърдят, че осъждат предполагаеми инсценировки на палестинци, които се опитват да преувеличат човешките си загуби - обвинение, често придружено от термина "Паливуд", съкращение от Палестина и Холивуд.
Още статии по проверката на факти по темата може да видите на английски тук и френски тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас