Това е хумористичен видеоклип от Ирак, а не "инсценирана атака" срещу режима на Асад в Сирия

На 8 декември 2024 г. мълниеносна офанзива на алианс от бунтовници, воден от радикалната ислямистка групировка Хаят Тахрир аш Шам (HTS), сложи край на управлението на президента Башар Асад. Между разкриването на злоупотребите на клана Асад и въпросите за намеренията на новото правителство, в социалните мрежи се разпространяват множество неверни или извадени от контекста публикации. Една от тях, споделяна широко на различни езици, сред които и български, твърди, че показва мъж, който симулира травми, за да накара хората да повярват, че е бил ранен от властите на Асад. Но въпросното видео всъщност показва иракчани, които снимат комедиен сериал в Багдад.

Бунтовниците, ръководени от радикалната ислямистка групировка Хаят Тахрир аш Шам (HTS), завзеха властта на 8 декември, като свалиха от власт бившия президент Башар Асад, чието семейство управляваше Сирия с твърда ръка повече от пет десетилетия.

Оттогава насам в медиите и социалните мрежи се разпространяват множество снимки на измъчвани затворници и разкази за репресиите, упражнявани от бившите лидери на страната.

Някои потребители обаче поставят под съмнение достоверността на част от тези свидетелства. Такъв е примерът с кратко видео, споделено с твърдението, че показва човек, който симулира травми, за да внуши, че е пострадал от режима на Башар Асад.

Image
Снимки от екран, показващи публикации в социалните мрежи, споделящи неверни твърдения. Направени на 19 декември 2024 г.

"Жертва на „кървавия режим“ на Асад забрави с кой крак да куца пред телевизионните камери. Трябваше да се напомни с плесник по китката. Сега видеото може да бъде изпратено до телевизионни канали като доказателство за съществуването на тайни центрове за мъчения в Сирия. Което те вече направиха, въпреки че видеото е шега", гласи публикация в Telegram. 

Същото видео се споделя със сходни твърдения и във Facebook. 

В десетсекундния видеоклип мъж излиза от такси. Десният му крак е гипсиран, но той стъпва на него. След което друг мъж, който му помага, го плясва зад врата, за да му покаже, че трябва да стъпва на "здравия" крак.

Същият откъс беше споделен и на други езици, включително френски, английски,испански, китайски и италиански.

Но противно на твърденията на някои интернет потребители, тези кадри не показват инсценировка, целяща да докаже зверствата в Сирия.

Хумористично видео

За да открием къде е заснето това кратко видео, извършихме обратно търсене на изображения със стопкадри от  видеото. Така открихме версия с високо качество, на която можем да разчетем телефонен номер и „x_Hayder_r“, изписани на прозореца на таксито. Търсене в Google въз основа на тази информация, направено на 8 декември 2024 г.,  ни отведе до профила в Instagram, който първоначално е споделил видеоклипа (архивирана връзка). 

Image
Скрийншот от профила в Instagram на x_hayder_r, направен на 16 декември 2024 г.

В описанието на профила този интернет потребител споменава, че притежава магазин в квартал Ал Кадимия в Багдад, близо до пожарна. На фона на видеото можем да различим и имена на ресторанти на арабски език. Приложението Google Lens на нашия телефон ни помага да преведем думата "falafеl" на една от витрините на магазина.

Image
Екранна снимка, направена от Google Lens на 16 декември 2024 г.

Търсенето в Google Earth Pro на ресторанти за фалафели в квартал Ал Кадимия в Багдад разкрива точното местоположение, което можем да открием и на Google Maps (aрхивирана връзка). Така потвърдихме,  че видеото е заснето в Багдад.

Image
Сателитна снимка вляво, екранна снимка на изображение от Google Maps вдясно с добавени цветни акценти от AFP

Повтаряща се дезинформация

Това не е първият път, в който видеото се споделя с неверни твърдения. "Още един Паливуд! Актьор от Газа се преструва на "жертва", но случайно използва грешен крак, като куца с уж счупено стъпало. На това му казват „геноцид", пише един от потребителите на X на 13 декември.

Авторът на оригиналното видео разпространи опровержение, като посочи, че то е заснето в Багдад с хумористични цели и не е свързано със събития в други държави.

"Този видеоклип е заснет в Ирак, в Багдад, по-точно в квартал Ал Кадимия", казва потребителят x_Hayder_r в Instagram на арабски език на 14 декември 2024 г. "Видеото е гледано 25 милиона пъти. Хумористичен видеоклип, който приписвате на млади палестинци и който представяте като създаден в Газа. Какво общо има това с Газа, кажете ми?", добавя той (архивирана връзка).

От началото на войната между Израел и Хамас на 7 октомври видеоклипове и снимки се изваждат от контекста и се представят невярно като пропаганда, целяща да разбуни общественото мнение. В социалните мрежи някои интернет потребители твърдят, че осъждат предполагаеми инсценировки на палестинци, които се опитват да преувеличат човешките си загуби - обвинение, често придружено от термина "Паливуд", съкращение от Палестина и Холивуд.

Още статии по проверката на факти по темата може да видите на английски тук и френски тук

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас