Кадри показват традиционното прибиране на овце в Полша преди зимата, а не протест на овчари в България
- Публикувано на 18 декември 2024 г. в 17:31
- Обновено: 19 декември 2024 г. в 11:19
- Време за четене: 6 минути
- От: Rossen BOSSEV, Maja CZARNECKA, AFP България, AFP Полша
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Марш на Онеправданите ! Марш на Победата!", гласи надписът във видеото, оцветен в бяло, зелено и червено. Над него има българско знаме. От 17 декември 2024 г. насам постът е споделен над 2500 пъти. Той е публикуван от Атанас Мавродиев, бивш общински съветник в община Стамболийски.
"Браво! Точно така!", "Успех!", "Само напред", коментират потребители. От други коментари става ясно, че голяма част от потребителите виждат, че кадрите не са от България, но си мислят, че става дума за протест. "Ехее. Дано и в България някой ден!", пише коментиращ. "Ето един пример от Полша как да се стачкува!", oтговаря трети. Профилът, публикувал видеото, също се включва в дискусията, като коментира няколко пъти с едни и същи думи: "Време е Народе! Време ! Ставай !"
Видеото обаче няма нищо общо с България, чумната епидемия или протеста. То показва redyk - традиционното прибиране на стадата в Полша, когато животните слизат от планината преди зимата.
Нека обясним.
Оригинално видео и местоположение
С помощта на обратно търсене на изображения, AFP откри статия от 2022 г. в регионалната полска медия NowyTarg24.tv, показваща фотогалерия от redyk (архивна връзка), описан от PolskieRadio като вековна планинска традиция, при която "oвцете слизат от планинските пасища след летния сезон на паша".
Във фотогалерията от 2022 г. има снимка, на която се вижда мъж, който прилича на един от овчарите от видеоклипа, споделен със заблуждаващите твърдения:
Благодарение на тoзи детайл открихме мястото, където е заснет видеоклипът, а именно Нови Тарг, столицата на южния полски регион Подхале. Открихме мястото на Google Street View и сравнихме детайлите с тези от видеото:
Пътното платно в клипа, споделян с неверните твърдения обаче изглежда мокър, а небето - различно от фоторепортажа от 2022 г. Тъй като redyk е традиционно и регулярно събитие, опитахме да намерим кадри от различни години. Като използвахме разширено търсене по ключови думи, открихме публикация от 13 октомври 2024 г. на страницата на NowyTarg24.tv във Facebook, която показва условия, подобни на тези във видеоклипа, споделян в социалните мрежи с неверни твърдния.. "Тъй като е есен, трябва да има redyk. Стадо овце, водено от овчаря Юзеф Климовски, премина през Нови Тарг в неделя. Стотици животни преминаха през средата на пътя, за да стигнат до стопанството си в село Кованиец", гласи описанието (архивна връзка).
Агенция Франс-Прес (AFP) сравни скрийншот от видеоклипа на сайта NowyTarg24.tv с този, споделен с вирусните публикации, и откри съвпадащи детайли:
За допълнително потвърждение разгледахме друг видеоклип, споделен с тази публикация от 14 октомври 2024 г., озаглавен „Redyk w Nowym Targu“ (архивна връзка). На 00:21 от клипа, споделен с неверни твърдения, виждаме същата група хора на заден план и овчар, разположен по-близо до камерата, които успяхме да забележим в 00:05 от видеоклипа във Facebook от 14 октомври 2024 г:
Последната стъпка беше открием и оригиналното видео. Използвахме whopostedwhat.com - инструмент, който позволява персонализирано търсене във Facebook, например по точна дата. Направихме такова търсене за 13 октомври 2024 г. и redyk и намерихме оригиналното видео, публикувано като reel (кратък вертикален формат видеа) от профил, който според описанието му е базиран в Нови Тарг "Овцете вече са си у дома Nowy Targ Miasto Nowy Targ ", гласи надписът (архивирана версия):
AFP не откри публикации, споменаващи, че redyk от есента на 2024 г. е свързан с някакъв вид протест на овчарите. В Световната информационна система за здравето на животните (WAHIS), управлявана от базираната в Париж междуправителствена Световна организация за здравето на животните (WOAH), няма информация за случаи на чума по дребните преживни животни (peste de petits ruminants, PPR) в Полша.
Огнище на чума в България
На 25 ноември 2025 г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви, че е открит първи случай на чума по дребните преживни животни в пет свързани ферми, в които се отглеждат 1800 овце във Велинград, като съобщи, че засегнатите и контактните животни ще бъдат умъртвени.
PPR е силно заразно вирусно заболяване, което засяга овцете и козите. То не е опасно за хората.
Съобщението на БАБХ за откритата зараза предизвика протести, целящи да предотвратят евтаназията на животните. Протестиращи заявяват, че нямат доверие на властите и твърдят, че животните са здрави. Събитията получиха силен отзвук във Facebook като привлякоха десетки хиляди споделяния.
Допълнителни проби обаче потвърдиха инфекцията. Положителен резултат даде и изследване на проба в CIRAD - референтната лаборатория на ЕС за PPR в Монпелие, Франция.
През юни 2018 г. България съобщи за първите регистрирани случаи на PPR в ЕС, което предизвика вълна от дезинформация. През 2023 г. AFP опровергава твърдението, че съпругът на бившия вицепремиер Мария Габриел е бил главен изпълнителен директор на лабораторията CIRAD в Монпелие.
През годините БАБХ е била в епицентъра на корупционни скандали (като тук, тук или тук), но представители на висшото ѝ ръководство никога не са били осъждани за корупционни престъпления.
Статията е обновена, за да се добави името на още един автор.19 декември 2024 г. Статията е обновена, за да се добави името на още един автор.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас