Публикации внушават подвеждащо, че Камала Харис е спечелила само в щати, в които няма проверка на самоличността при гласуване
- Публикувано на 20 ноември 2024 г. в 17:51
- Време за четене: 7 минути
- От: Johanna LEHN, AFP Германия, AFP САЩ, AFP България
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Камала победи в щатите, дето не искат документ за самоличност за гласуване", гласи публикация от 6 ноември, 2024 г. "Камала Харис е спечелила САМО в щати, където не се изисква документ за самоличност при гласуване", пише друг потребител на 10 ноември. В публикациите се споделят карти, показващи победителя в съответните щати, и други - дали в даден щат се изисква документ за самоличност със снимка, без снимка или изобщо без документ за самоличност, за да се гласува.
Фактът, че в някои щати в избирателната секция не се изисква лична карта или документ за самоличност със снимка, не означава, че всеки може да гласува. Гласоподавателите трябва да се регистрират и да се идентифицират по подходящ начин. Регистрираните случаи на хора, които гласуват, без да имат право на глас, са незначителни, дори според консервативната фондация "Херитидж", мозъчен тръст, който подкрепя Доналд Тръмп.
Графиката, разпространявана онлайн
Направихме обратно търсене на изображения, използвайки снимката на картата с информация за щатите, за които се изискват документи за самоличност. Така открихме публикация (архивирана връзка)на уебсайта Ballotpedia, предоставящ информация за изборите в САЩ. Картата е идентична с тази, споделена в подвеждащите публикации.
Според цветовото кодиране на картата в синьо са обозначени щатите, в които се изисква документ за самоличност със снимка, в жълто - без снимка, а в сиво - не се извършва подобна идентификация.
При разглеждане на интерактивната карта става ясно, че това е само широк преглед на изборните правила. На картата е отбелязано например, че в Минесота гласоподавателите, които не са гласували от четири години, трябва да покажат документ за самоличност, а в Пенсилвания - важен щат в битката - всички потребители, които гласуват за първи път, трябва да покажат документ за самоличност.. И двата щата са отбелязани в сиво на картата.
Подвеждащите публикации внушават, че липсата на идентификация е позволила на демократите да спечелят. Но в Колорадо, Вирджиния, Делауеър, Кънектикът, Роуд Айлънд и Ню Хемпшир, щати, в които Харис спечели, идентификацията е задължителна. Въпреки че някои документи са валидни и без снимка, те трябва да са официални документи, а не както се твърди в някои от публикациите.
В Невада - където Тръмп спечели - не се изисква идентификация в избирателните секции.
Харис спечели в 14 щата и окръга, където не се изисква документ за самоличност за гласуване: Вашингтон, Орегон, Калифорния, Ню Мексико, Минесота, Илинойс, Ню Йорк, Върмонт, Мейн, Масачузетс, Ню Джърси, Мериленд, Хаваи и Вашингтон, окръг Колумбия. Тъй като изборите във Вашингтон са предимно гласуване по пощата, регламентът засяга само няколко избиратели.
Но фактът, че не се нуждаят от документ за самоличност ри гласуване, не означава, че хората в тези щати могат лесно да гласуват, без да доказват правото си на глас.
Доказателство за самоличност се изисква в повечето щати
Всеки щат решава сам дали избирателите трябва да докажат самоличността си, когато отиват да гласуват в избирателната секция, обяснява правителствената администрация на САЩ ( General Services Administration - GSA) (архивиран линк). В повечето щати се изисква удостоверяване на самоличността. В някои щати това може да бъде документ за самоличност със снимка, като например шофьорска книжка или лична карта, докато в други е достатъчен акт за раждане или карта за социално осигуряване без снимка.
Националната конференция на щатските законодателни органи посочва съотвените разпоредби в щатите, в които не се изисква документ за самоличност (архивиран линк). В някои такива щати избирателите трябва да подпишат "клетвена декларация, с която заявяват, че имат право да гласуват, и/или да са наясно, че невярното заявяване на право е престъпление".
В други щати, когато има съмнение относно правото на дадено лице да гласува, се използва временна бюлетина, която се отчита след проверка на самоличността, обяснява GSA.
Избирателите трябва да се регистрират, за да гласуват, независимо дали техният щат изисква доказване на самоличността при гласуване или не.
Регистрация на избирателите: Изисква се американско гражданство
Както е обяснено в USAGov, "официалното ръководство за правителствена информация и услуги в САЩ", хората имат право да гласуват на федерални избори само ако са граждани на САЩ, имат навършени 18 години в деня на изборите и отговарят на изискването за местожителство в щата (архив тук).
Северна Дакота е единственият щат в САЩ, в който няма официален процес на регистрация на избирателите - избирателите в този щат трябва да предоставят валидна лична карта, която след това се сверява с данни, събрани от други органи, като например от щатския съдебен администратор (архивирано тук).
Националния закон за регистрация на гласоподавателите от 1993 г. (архивиран линк) изисква всички щати да използват единен регистрационен формуляр, в койтопр федерални избори потенциалните гласоподаватели трябва да потвърдят под заплаха от санкции при лъжесвидетелстване, че са граждани на САЩ. За тази регистрация се изисква доказателство за самоличност, например шофьорска книжка или лична карта, издадена от съответния щат, обяснява правителствената агенция GSA (архивирана връзка). Всеки щат сам решава кои документи се приемат като доказателство за самоличност.
Във видеоклип в YouTube, публикуван на 13 май 2024 г., Дейвид Бекер, изпълнителен директор и основател на Центъра за изборни иновации и изследвания, също заявява "Гражданите на други държави нямат право да гласуват на федерални избори" (архивирана връзка). Той се позовава на федералния закон, Кодекса на Съединените щати, според който гласуването без американско гражданство е престъпление (архивирана връзка).
Изключения се прилагат само на местно ниво: някои общини в Калифорния, Мериленд и Върмонт, както и окръг Колумбия, са приели закони, които позволяват на лица без американско гражданство да участват в местните избори, но не и в националните (архивирано тук).
Незаконното гласуване е рядкост
"Има доста строги наказания, ако твърдиш, че си гражданин на САЩ и имаш право да гласуваш, когато не си", казва Марта Кропф, професор по политически науки и публична администрация в Университета на Северна Каролина-Шарлот, пред Агенция Франс-Прес на 9 април 2024 г. за статия за проверка на фактите.
Гласуващите без право на глас са заплашени от глоба и затвор, както и от депортиране, ако се регистрират или гласуват незаконно. Данни на консервативната фондация „Херитидж“ и проучване наЦентъра за правосъдие Бренан показват, че броят на незаконно гласувалите е нищожно малък (архивирани връзки тук и тук). Например анализът на Фондация "Херитидж" за съдебните дела, свързани с избори, разкрива само 24 случая на гласуване на граждани на други държави в периода 2003-2023 г.
Това не е първият случай, в който се твърди, че и неамерикански граждани са гласували на избори в САЩ. Това е често срещано твърдение на фона на президентските избори, което AFP вече многократно развенча по отношение на различни държави през последните няколко месеца .
Регистриран да гласува в два щата след преместването си
Гражданите на САЩ, които са се преместили, обаче могат да бъдат регистрирани да гласуват в два щата. Регистрацията им като избиратели в щата на предишното им местоживеене се анулира само няколко години след като са престанали да гласуват там, обяснява Центърът за изследване на икономическата политика (архивирана връзка).
Щатите третират този факт по различен начин: Според Националната конференция на щатските законодателни органи гласуването в няколко щата е забранено в 19 щата, в осем щата избирателите нямат право да гласуват два пъти за една и съща длъжност, а 35 щата забраняват да се гласува два пъти на едни и същи избори (архивирано тук).
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас