Снимка от 2006 г. се споделя с неверните твърдения, че показва ковчези с британски военни, загинали в Украйна
- Публикувано на 25 ноември 2024 г. в 13:49
- Време за четене: 5 минути
- От: Maja CZARNECKA, AFP Полша, AFP България
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Същото изображение и твърдението, че в Украйна са били убити британски войници, се споделя на различни езици като английски, френски, чешки, словашки, испански или китайски.
"18 британски войници от специалните части, загинали във войната с Русия се завръщат "с радост" в родината си. Дойдоха във Одеса да се бият с руснаците, дойде време да се приберат", пише потребител на български на 2 ноември 2024 г., споделяйки изображението в групата "Българите обичат Русия".
На 3 ноември 2024 г. твърдението е публикувано на руски език, заедно с видео, съдържащо снимката, в молдовската версия на сайт от групата Pravda. Според Viginum, френска организация за борба с чуждестранната цифрова намеса (архив тук), Pravda е част от координирана мрежа, разпространяваща руска пропаганда в Европа и САЩ.
Снимката без изкуствено добавения украински флаг, използвана за неверни твърдения за войната в Украйна, е опровергана през януари 2024 г. от украинската организация по проверка на фактите StopFaке.
Снимката е направена през 2006 г. и не е свързана с войната в Украйна, започнала през 2022 г.
Инцидент с RAF през 2006 г.
Обратното търсене на изображения и последвалите търсения по ключови думи в Google и Yandex установиха, че споделеното с неверните твърдения изображение може да бъде открито на страницата на британската информационна агенция PA Media. Там е посочено, че "кадърът е предоставен от британското Министерство на отбраната (МО)“ през септември 2006 г. (архивирана връзка).
Според текста към снимката на нея се виждат ковчезите на 14-те военнослужещи, загинали при въздушна катастрофа на транспортьор C-17 на RAF, който се е връщал от Афганистан. Кадърът е заснет от сержант Рос Тили, фотограф на Кралските военновъздушни сили (RAF) (архивна връзка).
Снимката се появява и в репортаж на Би Би Си, озаглавен "RAF bodies return home to Kinloss" ("Телата на RAF се завръщат у дома в Кинлос"), публикуван на 12 септември 2006 г. (архивна връзка).
Ето сравнение на скрийншот на изображението, споделяно с неверните твърдения в публикации в социалните мрежи (вляво) и на снимката, предоставена от британското министерството на отбраната, която открихме в базата данни на PA Media (вдясно):
На снимката, архивирана от PA Media, в транспортера се виждат две знамена с цветовете на Обединеното кралство и знаме на Кралските военновъздушни сили в средата, докато на снимката, разпространена в социалните мрежи, едно от знамената е променено с цветовете на Украйна.
По-долу е представено сравнение на скрийншот на фалшиво споделеното изображение (вляво) и оригиналното изображение (вдясно), като разликите са подчертани от AFP:
На 2 септември 2006 г. 37-годишният самолет Nimrod MR2 се взривява над Кандахар в Южен Афганистан по време на мисия на НАТО малко след зареждане с гориво във въздуха, когато гориво попада върху тръбата за горещ въздух.
В изявление, публикувано от МО на 3 септември 2006 г., министерството съобщава имената на 14 военни, загинали при катастрофата на 2 септември 2006 г. (архивна връзка).
През декември 2007 г. тогавашният министър на отбраната на Великобритания Дес Браун се извини, след като доклад установи причините за фаталната катастрофа като остарели компоненти на самолета, и определи случая като "трагичен инцидент" (архивна връзка).
Чужденци могат да се сражават в украинските въоръжени сили
За разлика от операцията в Афганистан, към момента в Украйна не са изпращани многонационални военни сили. Макар че западните държави подкрепят Киев финансово и доставят оръжия, никоя от тях поотделно не е решила официално да изпрати свои войници директно на бойното поле.
Британската армия, която също подкрепя Украйна чрез организираното досега в Обединеното кралство обучение на украински войници, в момента обмисля възможността да изпрати военни инструктори в Украйна за обучение на място, което би решило много логистични трудности (необходимостта от изпращане на украински войници в бази в Обединеното кралство) и би спестило повече средства (архивирана връзка).
Ръководителят на полското външно министерство Радослав Сикорски , заяви в Киев през март тази година, че „войските на НАТО вече са в Украйна“ (архивна връзка). Думите му бяха в контекста на изявленията на президента Еманюел Макрон относно възможността за изпращане на западни войски в Украйна (архивна връзка).
От началото на руската инвазия в Украйна в състава на украинските въоръжени сили се сражават и чуждестранни доброволци. Неотдавнашните изменения на украинското законодателство позволяват на чужденците да служат като офицери. До приемането на поправката в края на октомври 2024 г. чуждестранните доброволци можеха да се бият само като редници или сержанти, включително в Международния легион за защита на Украйна, който беше сформиран в първите дни след инвазията.
Неотдавна украинските и международните медии съобщиха за смъртта на британец в Украйна. 22-годишният Калъм Тиндал-Драпър се е сражавал в състава на този легион (архивни линкове тук и тук).
След руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. AFP опроверга много невярно съдържание за конфликта. Нашите проверки са достъпни на български тук и на английски език тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас