Българските актьори Кремена Славчева (вляво), Ненчо Костов и Ева Тепавичарова (р.) по време на генералната репетиция на пиесата "Оръжията и човекът", 6 ноември 2024 г. ( AFP / Nikolay DOYCHINOV)

Не, тези документи не доказват, че Народният театър е платил милиони за пиесата на Малкович

Премиерата на пиесата "Оръжията и човекът", поставена на сцена от американския актьор Джон Малкович в Народния театър в началото на ноември 2024 г., предизвика полемика и протести. Според недоволните тя унижавала България и се подигравала с паметта на българските войници, сражавали се в Сръбско-българската война преди повече от 120 години. На този фон в социалните мрежи започнаха да се споделят счетоводни документи с твърденията, че показват, че разходите на Народния театър са се покачили до 7 млн. лв. през юли и август поради високите разходи за поставянето на пиесата на Малкович. Тези твърдения обаче са подвеждащи. Въпросните отчети могат да бъдат намерени на уебсайта на театъра, а месечните цифри всъщност представляват натрупаните разходи за заплати от началото на годината, заявиха от театъра пред Агенция Франс-Прес. Министерството на финансите и независим експерт потвърдиха счетоводния метод. Според Народния театър за "Оръжията и човекът" са изразходвани 234 000 лв.

"Обърнете внимание на публикуваните официални отчети на Народния театър "Иван Вазов"! Разходите за възнаграждения през юли и август скачат драматично, с милиони. Точно това е периода, в който започват репетициите за халтурата на Малкович и най-вероятно именно тогава е получил хонорара си. Пак повтарям става въпрос за над 10 милиона", пише на 14 ноември 2024 г. във Facebook профил на името на Страхил Ангелов, бивш депутат от БСП. 

Към публикацията са споделени четири снимки на финансови отчети за месеците януари, февруари, юли и август 2024 г. 

Друг профил споделя същите снимки. "Всеки от вас може да си направи заключение, че разходите за възнаграждения на персонала през първото полугодие се увеличават експоненциално, с най-голям ръст между февруари и юли", пише потребителят. 

"Писах преди време,че трябва Прокуратурата да се самосезира по случая…", коментира потребител. "Потресена съм! Няма пари за култура, а милиони се мятат за халтура!", пише друг. 

В коментарите се включва и доц. Тодор Ялъмов, зам.-декан на Стопанския факултет на Софийския университет, който опровергава заключенията на потребителите:  "Всеки, който познава бюджетните организации, а и всеки, който не е политически заслепен да атакува "продажният" и "антинароден" "Народен театър" ще съобрази, че отчетите за касово изпълнение са с натрупване", пише той.

Споделените документи по никакъв начин не показват каквото и да е било нарастване на разходите на театъра. Разликата между стойностите през февруари и юли се дължи на това, че въпросните отчети се попълват с натрупване, т.е. отчетът за февруари съдържа стойностите за заплати за два месеца -  януари и февруари, а този за юли за седеммесечен период - от януари до юли.

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща подвеждаща информация. Направена на 28 ноември 2024 г.

Нека обясним. 

За да потвърдим автентичността на документите, споделяни в интернет, ги потърсихме на страницата на Народния театър.  В рубриката Инфо Център могат да се открият месечните отчети за касово изпълнение на бюджета на Народния театър от 2022 г. насам, включително и за месеците от януари до октомври 2024 г. (архивирана връзка).

Снимките, които се споделят в заблуждавщаите публикации в социалните  мрежи действително показват отчетите за януари, февруари, юли и август, като акцентът е върху реда "Разходи и възнаграждения и персонал" като твърденията са, че ако през февруари те са били 1,670 млн. лв, то през август тяхната стойност е 

За да придобием по-ясна картина обаче ние разгледахме тези данни за всичките налични месеци, т.е.и за март, април, май и юни, а също така и за септември и октомври. Извадихме стойностите за "Разходи и възнаграждения и персонал" в графика. От нея се вижда, че те нарастват с равни стъпки - от около 823 323 лв всеки месец:

Image

Отчетите се попълват по указания на МФ

"В изложените данни в отчета за касовото изпълнение на бюджета на Народен театър "Иван Вазов" към 31.07.2024 г. се съдържат данни за възнагражденията на персонала с натрупване от 01.01.2024 г до 31.07.2024 г. Средномесечните възнаграждения на персонала с включени осигурителни вноски са в размер на 1 156 881 лева", отговориха от пресцентъра на театъра в имейл до AFP, получен на 25 ноември 2024 г., уточнявайки, че въпросните отчети се изготвят "от началото на бюджетната година (01.01.2024 г.) до съответния отчетен период".

"Отчета за касовото изпълнение на бюджета на Народен театър "Иван Вазов" всяка година се изготвя на формата предоставена от Министерство на културата с натрупване и при спазването на указанията на Министерство на културата и Министерство на финансите", посочиха още от театъра. 

Според чл. 133 от Закона за публичните финанси “първостепенните разпоредители с бюджет представят в Министерството на финансите ежемесечно и на тримесечие отчети за изпълнението на бюджетите, включително за сметките за средства от Европейския съюз, както и друга допълнителна информация", а "Министърът на финансите дава указания за формата, съдържанието и сроковете за съставянето и представянето на отчетите по този член". 

Запитахме Министерство на финансите по принцип как се изготвят тези отчети. В имейл до AFP от 27 ноември 2024 г.  от пресцентъра на министерството отговориха, че това става с "натрупване от началото на годината" и дадоха пример -  "с други думи, отчетът за септември 2024 г. (например) представлява отчет, обхващащ периода от 01.01.2024 до 30.09.2024 г."

"Указанията за изготвяне на отчетите за касово изпълнение на бюджетите, на сметките за средства от Европейския съюз и на сметките за чужди средства се намират на сайта на МФ", заявиха от пресцентъра, посочвайки тази връзка (архивиран линк). В II.6 от Указанията, приети на 30 януари 2024 г. и действащи към момента е посочено, че "Месечните отчети за касовото изпълнение на бюджета, на сметките за средства от Европейския съюз и на сметките за чужди средства се изготвят в левове (без стотинки) с натрупване от началото на годината."

Експерт: Oтчетите за касово изпълнение са с натрупване, а не месец-за-месец

AFP потърси и доц. Тодор Ялъмов, който се е включил с коментар под заблуждаващите публикации. Той е сред авторите на изследването “Мониторинг на сценичните изкуства в България през 2022 г.” (архивирана връзка), базиран на анализ на официални документи, статистически данни и интервюта с представители на сценичните изкуства в страната. 

"Отчетите показват, че идеологията заслепява експертите. Средното възнаграждение за първите 7 месеца е 2807.44  лв. при средно за София 3093 лв. Всички знаем, че театралите взимат по-малко", коментира той в съобщение от 28 ноември 2024 г., потвърждавайки, че “отчетите за касово изпълнение са с натрупване, а не месец-за-месец". Ялъмов определи твърденията като "типична fake news кампания, която разчита, че няма да помислиш сам какво показват отчетите".

Народния театър: Средствата за “Оръжията и човекът” от бюджета са 234 хил. лв.

"Средствата изразходвани за постановката "Оръжията и човекът" от бюджета на Народен театър "Иван Вазов" са в размер на 234 000 лева", отговориха от пресцентъра на институцията. Оттам отказаха да посочат стойността на възнаграждението на Джон Малкович защото сумата е на "договорни отношения, които са защитени с клаузи за конфиденциалност на информацията".

Image
Джон Малкович по време на генералната репетиция на пиесата "Оръжията и човекът", 6 ноември 2024 г. (AFP / Nikolay DOYCHINOV)

"Народният театър е имал и по-скъпи спектакли в миналото. Чужди режисьори са канени и от театри извън София. Има нужда от дебат за финансирането на културата, но не по този манипулативен начин", коментира Тодор Ялъмов, уточнявайки, че "Най-скъпите десетина чужди звездни постановки преди две години бяха между 100 и 270 хил лв. с разходите за сценография. "Оръжията и човекът" не е най-скъпата. Но е важно и да се види колко ще бъде гледана една пиеса и какви приходи ще генерира".

Постановка от края на 19 век, събудила страстите през 2024 г.

Пиесата "Оръжията и човекът" е романтична комедия от ирландския драматург Бърнард Шоу, написана през 1894 г. и поставена четири години по-късно. Сюжетът е в контекста на Сръбско-Българската война (архивен линк).  

Първата вълна от възмущение срещу постановката се появи след като през април 2024 г. театърът съобщи, че Джон Малкович провежда кастинг за постановката. Възмутените разказваха за протестите на български студенти при поставянето на пиесата в началото на 20 век в европейски държави, за които в подробности разказва тази публикация в бюлетина "Плънка" на подкаста "Говори Интернет" (архивинирана връзка). 

Постановката е била поставяна през 1995 и 2000 г. в България без да предизвиква протести. "В момента обстановката е много по-напрегната, страстите се разпалват и се разпалва омраза към всичко западно и американско", казва пред AFP Николай Поляков, който е поставял пиесата в миналото.

Image
Полицаи охраняват входа на Народния театър „Иван Вазов“ преди премиерата на „Оръжие и човек“ на режисьора Джон Малкович, докато протестиращи националисти организират протест срещу пиесата, която смятат за обидна за България, в София на 7 ноември 2024 г. (AFP / DIMITAR KYOSEMARLIEV)

В деня на премиерата пред Народния театър имаше протест, в който взеха участие представители на крайнодесни парти и формирования, включително и такива с откровенна прокремълска позиция. Част от протестиращите нападнаха директора на театъра Васил Василев, актьора и бивш министър на културата Владимир Пенев и режисьора Теодор Ушев. Следващите представления на "Оръжията и човекът" минаха без инциденти. 

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас