
Снимката не показва "мобилни морги", а подвижни отоплителни инсталации
- Публикувано на 03 декември 2024 г. в 10:28
- Време за четене: 6 минути
- От: Maja CZARNECKA, AFP Полша
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Западна помощ на Украйна от компанията Coca-Cola. Мобилни морги", гласи Facebook пост от 16 ноември 2024 г. Към пубкликацията има снимка на няколко контейнера с характерни червени декорации, оформени като украинска традиционна шевица. В кръг на снимката се увеличава надписът на един от контейнерите, на който пише "mobile morgue" или подвижна мрога.
"На снимката виждате сътрудничеството на Coca Cola с Международния червен кръст: в Суми бяха инсталирани десетки мобилни морги в стандартните червени и бели цветове за Coca Cola и любимата украинска шевица, за да е приятно леженето там", пък пише потребител в Telegram.

Същата снимка и сходни твърдения бяха разпстространени на английски, френски, испански и полски или на руски език (тук, тук, тук и тук). "Кока-Кола спонсорира хладилници за загиналите украински войници" се казва в статии на Pravda En или Pravda BG. Според Viginum, френска организация за борба с чуждестранната цифрова намеса (архив тук), Pravda е част от координирана мрежа, разпространяваща руска пропаганда в Европа и САЩ.
Снимката обаче не показва мобилни морги за загинали украински войници, както се твърди в публикациите. AFP откри оригиналната снимка, на която се виждат преместваеми отоплителни инсталации, които украинският Червен кръст заедно с Coca-Cola доставят на училища и болници за предстоящата зима. Снимката, която се споделя с неверните твърдения е манипулирана, за да се добави надписа, че това е подвижна морга.
Мобилни контейнери, но за отопление
С помощта на различни техники за обратно търсене в Google и Yandex и търсене на ключови думи на украински език ( мобільних котелень кока-кола ) установихме, че снимката е публикувана от Украинския червен кръст на 30 октомври във Facebook, а от Coca-Cola същия ден във Facebook и на 4 ноември в Instagram.

Намерихме статия в списание Forbes (архивирана връзка), в която ясно се обяснява истинската функция на контейнерите - "да осигуряват отопление на местните общности", както и статии в украински медии (тук, тук), в които се съобщава, че като част от подготовката за зимата мрежата от компании на Coca-Cola съвместно с Украинския червен кръст ще дари тази година 60 котелни помещения из цяла Украйна. Общата сума на разходите е повече от 5 милиона евро. През 2024 г. жителите на Киевска област ще получат 24 модулни котелни, а през изминалата година бяха осигурени 7 от тях, информират медиите.
Във видеорепортаж на телевизия МАРТ(архивирана връзка ) се подчертава фактът, че контейнерите са необходими най-вече в разрушените региони в източната част на страната.
"Едно от тези мобилни котелни беше предадено за образователна институция в Баришовска хромада.Това е инсталация с мощност 200 kW, която напълно ще задоволи нуждите на образователната институция", четем на страницата на Киевската военна администрация (архивирана връзка ) и в профила й в Telegram от 14 ноември.
Потърсихме коментар от Украинския червен кръст: "Да, наистина, Украинският червен кръст, заедно с нашия дългогодишен партньор Кока-Кола, в момента изпълнява проект за снабдяване на общините с модулни котелни", отговори Леся Олейник в имейл до AFP на 27 ноември. "Снимката е направена в Киев", каза тя, като отказа да даде точни данни къде "от съображения за сигурност".
На 13 ноември Николаевската областна администрация, Южна Украйна, информира за инсталирането на такива отоплителни модули в болницата в Первомайск. "Основното им предимство е тяхната универсалност, тъй като може да работят както на газ, така и на дизелово гориво. Това осигурява гъвкавост и стабилност на топлоснабдяването дори при трудни условия", обяснява тя.
През 2024 г. Дружеството на Червения кръст изработва и доставя на украински общини 60 такива модулни котелни, от които 12 са доставени в Николаевска област. Те са инсталирани основно в образователни и медицински институции.
Миналата година такива инсталации са били доставени на Уман (архивирана връзка) "за осигуряване на топлина на жилищните сгради в града в случай на аварийно спиране".
Надписът "mobile morge" е добавен впоследствие
На оригиналната снимка виждаме, че на вратите на контейнерите има надпис на украински език "мобільних котелень" (мобилно котелно помещение). В публикацията, която проверяваме, виждаме надпис на английски "mobiles morges". При сравнението по-долу сме оградили мястото, на което надписът е добавен дигитално. С добавеното от AFP увеличение може да прочете, че надписът е "мобільних котелень"


Оригиналният надпис "мобільних котелень" се вижда по-добре на други снимки (тук и тук) на същите отоплителни котелни, които намерихме в интернет. На друга оригинална снимка ясно се вижда, че надписът ясно посочва, че това са мобилни котелни помещения, а не "мобилна морга", както се твърди в неверните публикации:

И двете страни избягват да предоставят пълни данни за жертвите и ранените в конфликта. По последни данни на медиите от началото на руската инвазия в Украйна са загинали около 70 000 руски войници. Изданието Economist оценява на 60 000-100 000 украинските войници, убити в пълномащабната война (арх. линк ), като тази стойност беше цитирана и от украинските медии (архивирана връзка).
През февруари президентът Володимир Зеленски заяви, че са загинали около 31 000 украински войници, но според анализатори и наблюдатели реалният брой е много по-голям (архивирана връзка)
Руската пропаганда набляга на украинските загуби, като премълчава за жертвите от страна на Русия, а понякога се фокусира върху лошото третиране на телата на украинските войници. Така например през септмеври AFP опроверга твърденията, че BlackRock е поискала от Украйна да спре да погребва телата на войниците си.
Още статии по проверка на фактите, свързани с войната в Украйна може да видите тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас