Питейната вода в Швейцария не е безплатна, а цените на тока са по-високи от тези в България

Домакинствата в Швейцария плащат за питейната вода, която консумират, а цените на електроенергията са почти два пъти по-високи от тези в България. Въпреки това в края на ноември хиляди потребители на социалните мрежи отново разпространиха фалшив пост, в който се твърди, че питейната вода за домакинствата в Швейцария е безплатна, а цените на електроенергията са по-ниски от тези в България. В публикацията се намекваше още, че това е така, защото Швейцария не е член на Европейския съюз. Агенция Франс прес обаче установи, че тези твърдения са неверни. "Тази информация е невярна. В Швейцария имаме водомери и електромери и плащаме за това, което потребяваме“, заяви за АФП говорител на франкофонската Организация за защита на потребителите.

"В Швейцария водата е безплатна, няма водомери, а токът е два пъти по-евтин и се плаща на всеки три месеца. Швейцария не е в ЕС!", гласи публикация във Facebook от ноември 2022 г., споделена оттогава над 8700 пъти. Почти една трета от споделянията са от края на ноември 2024 г., когато постът отново набира популярност. В края на декември 2024 г. други потребители го препубликуват тук и тук, което генерира стотици споделяния.

“При социализма в България и водата и тока бяха на символични цени, но законите бяха здрави, институциите служeха на народа и всичко беше ДЪРЖАВНО!!!”, коментира потребител под една от публикациите. “Англия не напразно напусна европейския съюз!”, пише друг. 

Но както отбелязват други коментиращи - тези твърдения са неверни. 

Image
Снимка от екран на публикация, споделяща невярна информация. Направена на 4 декември 2024 г.

В Швейцария питейната вода не е безплатна

Простото търсене по ключова дума води до многобройни резултати за сметките и цените на чешмяната вода в Швейцария. AFP не успя да открие надежден източник, който да твърди, че тази услуга е безплатна.

"В Швейцария средната цена на водата е 1,60 швейцарски франка за кубичен метър. Тази цена варира в зависимост от общината и нейната инфраструктура",  гласи сайтът ot Eau de Fribourg SA - компанията, която доставя чешмяна вода в столицата на кантона, разположен в източната част на страната. Обяснено е още, че цената на водата се състои от три части - потребление, местоположение на брояча и годишна фиксирана цена.

Тази страница на уебсайта на град Лозана дава подробно обяснение за фактурата за вода, като предоставя образец:

Image
Снимка от екран, показваща примерна фактура за вода. Направена на 4 декември 2024 г.

Компанията SIG, която оперира в кантона Женева, също обяснява как изчислява цената на чешмяната вода на своя уебсайт.

Обърнахме се към кореспондентското бюро на AFP в Женева с молба да намерят и изпратят фактури за вода. Публикуваме ги като сме заличили чувствителни данни, като оригиналните снимки се пазят в редакцията:

Image
Фактури за доставка и отвеждане на вода от Сен Ойен и Лозана, Швейцария Снимки от екран направени на 6 декември 2024 г. Заличаванията са направени от AFP.

Експерт: Разпределението е силно децентрализирано

AFP поиска коментар от Федерацията на потребители (Fédération romande des consommateurs) . "Тази информация е невярна", отговори Лориана Алтвег, отговаряща за околната среда, селското стопанство и енергетиката в организацията, в имейл до AFP от 4 ноември 2024 г. Тя обясни, че "тарифите варират в зависимост от мястото на потребление", тъй като разпределението на водата и електроенергията е силно децентрализирано и в него има "много голям брой участници - около 3000 за водата и 600 за електроенергията."

Според Алтвег "средно обаче 1 кубически метър вода струва около 2 швейцарски франка (CHF), или 2,15 евро. Към това се прибавят разходите за пречистване на отпадъчните води, които удвояват тази сума. Следователно всеки кубичен метър струва средно около 4 швейцарски франка (4,30 евро), включително пречистването на отпадъчните води". 

Тя добави, че "в някои сгради водомерите могат да се монтират колективно, на ниво сграда, а не индивидуално". В статия, публикувана през 2017 г., Алтвег обясни как трябва да се разтълкуват сметките за вода (архивиран линк).

Алтвег ни насочи към уебсайта Price Watchdog, поддържан от швейцарското правителство, който предоставя възможност за сравнение на цените (архивирано).

Цената на електроенергията в Швейцария - почти два пъти по-висока от тази в България

В публикацията се твърди също, че електроенергията в Швейцария е два пъти по-евтина.

Цените на електроенергията - „както разпределението, така и тарифите се регулират от Закона за доставките на електроенергия (StromVG) и Закона за енергетиката (Energiegesetz)“, заяви Лориана Алтвег пред AFP и допълни, че секторният регулатор - Федералната комисия по електроенергия ElCom следи и контролира спазването на закона за тарифите.

Тарифите за различните общини са публикувани на сайта на ElCom (архивирана връзка). Картата показва, че цената се различава в зависимост от потреблението на домакинството и общината.

"Средната тарифа за едно домакинство през 2024 г. е 32 щ.д. за киловатчас (kWh), или около 0,34 евро без ДДС", каза Алтвег пред АФП.

През септември 2024 г. федералният съвет (Le Conseil federal) обяви, че през 2025 г. цените на електроенергията ще намалеят средно с 10% за домакинствата: "Следователно средната обща цена се понижава от 32,14 цента/кВтч на 29 цента/кВтч, което представлява спад от около 10%".

Сравнени с българските цени, тези стойности са много по-високи. Според последната налична информация на уебсайта на Националния статистически институт, цените за домакинствата, в зависимост от потреблението, варират между 0,2284 и 0,2357 лв/кВтч, което прави 0,12 евро, в сравнение с 0,34 евро преди облагане с данъци в Швейцария през 2024 г. и 0,31 евро през 2025 г.

През ноември миналата година в България бяха регистрирани най-високите цени на електроенергията от 2022 г. насам - 327 лв/МВтч (архивен линк). Скокът дори провокира спекулации за възможни прекъсвания на електроснабдяването.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас