Публикации в социалните мрежи заблуждават за актуалната цена на природния газ в България

Широко разпространена, но подвеждаща публикация в социалните мрежи твърди, че цената, която българските потребители плащат за газ за отопление на жилища и други нужди, е пет пъти по-висока от реалната пазарна цена. Цените, споменати в подвеждащата публикация, датират от втората половина на 2022 г., когато цената на природния газ скочи след нападението на Русия над Украйна. "Булгаргаз", публични източници и независим експерт потвърдиха актуалните цени. България спря да купува газ директно от руския Газпром от април 2022 г. заради войната. Публикациите са част от дезинформационния разказ, че европейците плащат повече за енергия, откакто са спрели да купуват от руски източници. 

“Цена на природния газ в момента:  151 $/MWh in Bulgaria, 44 $/MWh в Сърбия , 66 $/MWh в Унгария, 82 $/MWh в Гърция",  гласи Facebook публикация от 15 май 2024 г.  След това потребителят внушава, че тази разлика се дължи на факта, че други държави все още купуват газ директно от Газпром Експорт.

Използвайки просто търсене по ключови думи във Facebook, открихме публикация във Facebook от август 2022 г., публикувана на страница, която вече е разобличена от AFP в разпространяване на дезинформация, обслужавщаа интересите на Кремъл или такава , свързана с Covid-19.  Копирането на старата публикация и споделянето ѝ днес заблуждава, че тези цени са актуални, но в действителност цените за българските потребители са значително по-ниски. 

Image
Скрийншот на публикация, споделяща невярна информация. Направен на 3 юни 2024 г.

Защо цените скочиха през 2022 г.?

Цените на природния газ се повишиха през 2022 г., тъй като нахлуването на Русия в Украйна принуди европейските държави да се опитат да ограничат потреблението и да диверсифицират източниците си на доставки. Русия спря преките доставки на газ за България през април 2022 г., тъй като българското правителство не откликна на руското искане за плащане в рубли.

Българските потребители са плащали 298,29 лв/MWh през август 2022 г., което е близо до цитираната в публикацията стойност, базирана на валутния курс към онзи момент. 

Както се казва в това обяснение от ЕК, цените на газа "достигнаха безпрецедентен връх" през август 2022 г., но „сега са относително стабилни“ (архив). 

Твърденията в публикацията са подвеждащи, тъй като не отразяват акуталните цени на природния газ.

Image
Развитие на цените на природния газ за битови потребители, ЕС, 2008-2023 г. Евростат. Изтеглена на 4 юни 2024 г. (Eurostat)

В миналото България е била зависима от вноса на природен газ от Русия, и е имала много малки количества от местен добив. Договорът с "Газпром" изтече в края на 2022 г. и "Булгаргаз" вече замени директния внос от Газпром с доставки от Азербайджан и с втечнен природен газ, купуван през интерконектора Гърция-България. 

Запитан за цените на газа, споменати в публикацията, Мартин Владимиров, директор на програмата „Енергетика и климат“ в софийския Център за изследване на демокрацията, заяви пред AFP на 29 май 2024 г., че тези цени са "релевантни за един много определен период от края на лятото на 2022 г."

По това време "всички потребители на газ с договори индексирани към цената на TTF плащаха рекордно високи цени." Нидерландският индекс TTF се счита за европейския бенчмарк за газ. Говорейки за пазара тогава, Влайдмиров посочва, че "България купуваше препродадени количества от Гърция с огромна премия, защото така Гърция успяваше да си изпълнява клаузите за задължително купуване от Газпром".

Каква е цената на природния газ в България в момента?

Според страницата на"Булгаргаз" държавната компания е единственият обществен доставчик на природен газ на територията на България. Цените на природния газ за клиенти и топлофикационни дружества, включително исторически данни, са достъпни онлайн.

"Цената, на която "Булгаргаз" ЕАД продава на клиентите си природен газ, се определя всеки месец (на 1-во число),  от Комисията за енергийно и водно регулиране на база заявление от страна на Булгарга", съобщиха от пресцентъра на Булгаргаз за AFP в имейл, получен на 23 май 2024 г. 

От пресцентъра съобщиха още, че "Булгаргаз" продава природен газ на клиенти, свързани към българската газопреносна мрежа, по цени, публикувани на уебсайта на дружеството. Към май 2024 г. цената е 60,86 лв/МВтч за "присъединени към газопреносната мрежа и сключили договор за доставка на природен газ по свободно договорени цени"и 54,70 лв/МВтч за "крайни снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия". 

В щатски долари по актуалния курс на Българската народна банка, това прави около 30,43 долара или почти пет пъти по-малко от заявената сума. 

AFP погледна как са се променяли цените на природния газ през последните години и установи, че ако превърнем цената за август 2022 г. ( 297,89 лв.) в щатски долари по курса на Българската народна банка назад за 2022 г. (тук или тук), стойността, която получаваме, е близка до твърдяната в подвеждащия пост във Facebook. 

А в  други държави?

Според тази статия на Би Би Си от декември 2023 г. Сърбия произвежда 10% от собствения си газ, а за останалата част все още е изцяло зависима от руския газ (архив), въпреки че търси алтернативи

Съветът на Енергийната агенция на Република Сърбия повиши цените през ноември 2023 г. до 5,02 RSD/kWh (=47 $/MWh) и оттогава те остават същите (архив). 

Унгарската централна статистическа служба предоставя данни за потреблението и цените на енергията, включително тази графика, сравняваща цените на природния газ за домакинствата в различни градове на ЕС (архив). Според тези данни Будапеща има най-ниските средни цени за природен газ сред столиците на ЕС към април 2024 г., а след войната в Украйна унгарските цени са останали доста под средните за ЕС.

Image
Средни цени на природния газ за битови потребители, в столицата на ЕС, април 2024 г., източници Унгарският орган за регулиране на енергетиката и обществените услуги чрез Унгарската централна статистическа служба. Изтеглено на 3 юни 2024 г.

Според данните, предоставени от тази графика, цената на газа за домакинствата е 28 $/MWh, или дори по-ниска от 66 $/MWh, както се твърди в публикацията.  

В Унгария има таван на цените на природния газ за битови нужди, както е обяснено в тази статия на унгарски език.

Както се посочва още в тази статия (архив), Унгария също е силно зависима от руския износ, подобно на Сърбия, и двете страни се ползват от преференциални договори с Газпром.

"Цените на природния газ в Сърбия и Унгария са изкуствено задържани под пазарните нива. Но помага и това, че имат дългосрочни договори с Газпром по формула, която е по-изгодна от спотовите цени", коментира Мартин Владимиров от ЦИД за AFP на 3 юни 2024 г. 

Последната държава, спомената в публикацията, Гърция, приватизира газовия си сектор през 2013 г. и няколко дистрибутора доставят газ на гръцките домакинства.

В исторически план Гърция е смятана за близка до Русия, но неотдавна местните медии обявиха, че отношенията са в "най-ниската си точка" от години.

Потребителските цени на газа в Гърция могат да бъдат намерени на уебсайтовете на различните доставчици (например тук, тук или тук) и варират в зависимост от фактори като обем на потреблението, абонаментен план и други. Този гръцки уебсайт предоставя сравнение между различните цени и абонаменти за природен газ за домакинствата и можем да видим, че те варират от 0.027 до около 0.076 евро /kWH, или от 27 до 76 евро/MWh. Тези стойности са по-ниски от твърдението в публикацията, че цените в Гърция са 82 $/MWh. Аи авторът пренебрегва реалността на фрагментирания пазар на природен газ за потребителите в Гърция.

Следователно публикацията представя погрешно българските цени, като ги преувеличава пет пъти, сравнително близка е до истинската сръбска цена и е невярна по отношение на унгарските и гръцките цени. 

Както усилията на ЕС да намали зависимостите си от руски изкопаеми, така и санкциите, които Брюксел наложи на Кремъл след нахлуването му в Украйна, засилиха наративите, опитващи се да внушат, че съюзът не може без руски газ или че санкциите всъщност вредят на гражданите на ЕС.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас