Въоръжени служители на МВР патрулират по бул. "Витоша" в София на 11 март 2024 г. ( AFP / NIKOLAY DOYCHINOV)

Дезинформация срещу мигрантите залива България преди влизането в Шенген

  • Публикувано на 21 март 2024 г. в 17:47
  • Обновено: 25 март 2024 г. в 13:18
  • Време за четене: 4 минути
  • От: Rossen BOSSEV, AFP България
Протести, насилие над чужденци, полицейски патрули - обстановката в България се нажежава, като в навечерието на частичното присъединяване на страната към Шенгенското пространство, насрочено за края на март, се разразява вълна от невярна информация. Почти всяка седмица опозицията размахва една и съща заплаха: че  тази балканска страна, най-бедната в ЕС, ще бъде превърната в "сметище за мигранти". 

България ще стане "...най-големия бежански лагер в света", написа във Facebook през януари Костадин Костадинов, лидер на крайнодясната проруска партия "Възраждане", цитирайки погрешно доклад на ЕС за миграцията през 2022 г.

Темата набра скорост малко след като в края на 2024 г. Австрия вдигна ветото си върху присъединяването на София и Букурещ към Шенгенското пространство за пътуване по въздух и море.

Image
Скрийншот на публикации, разпространяващи невярна информация. Направени на 8 януари 2024 г.

В замяна на това Виена поиска от двете страни "незабавно да върнат обратно всички лица, търсещи убежище, и бежанци, за които носят отговорност", но които са продължили пътуването си към Австрия.

Като входна врата към Европейския съюз (ЕС), през последните две години България отбеляза ръст на незаконната имиграция, въпреки наличието на 234-километрова ограда по границата с Турция.

Често обаче България е просто междинна спирка за мигрантите, предимно от Афганистан, Сирия и Мароко, по пътя им към Западна Европа.

Без особена промяна в миграционнта статистика

В другия край на политическия спектър социалистите също се включват в дебата. След  неотдавнашното решение за експулсиране на българи от Германия те обвиниха правителството, че превръща страната в "наказателна колония за престъпници, убийци, изнасилвачи и перачи на пари". 

В действителност става дума само за няколко българи, освободени след излежаване на присъдите си, според българското МВР и баварските власти. Осемнадесет сирийци, сред които и деца на възраст между четири и шест години, също са били върнати обратно в София, но те никога не са били осъждани за сериозни престъпления в Германия.

Във Facebook съобщение от 12 март, правителството опроверга съществуването на "безпрецедентни миграционни потоци" в България - страна, която е сравнително пощадена с оглед на регистрираните през 2023 г. един милион молби за убежище в ЕС, рекорд за последните седем години (архив).

Според Държавната агенция за бежанците от 12 март тази година 190 граждани на трети страни са били прехвърлени от други държави от ЕС съгласно Дъблинския регламент, който предвижда, че мигрантите трябва да подадат молба за убежище в европейската държава, в която пристигат за първи път.

Тази цифра е съпоставима с последните два месеца на 2023 г., когато в България са се завърнали 127 души.

Според властите бежанските центрове са запълнени "едва на 43%"

Дългата ръка на Кремъл

"Българските партии, които искат да отклонят страната ни от европейския й път, се заиграват със страховете на хората" и "насаждат омраза, като разпространяват невярна информация", написа на 12 март 2024 г.  правителството в официалната си страница във Facebook (архив), като видя зад това "всяване на страх" дългата ръката на Кремъл.

В допълнение към реториката насочена към мигрантите, някои политици публикуваха в социалните мрежи извадени от контекста видеоклипове (например тук), внушаващи как "мигранти пребиват млади българи" на пешеходна улица в София. Инцидент, който вътрешният министър описа като сбиване между две групи, които се познават (архив). 

Представители на малки партии дори отидоха на летището, за да посрещнат самолетите, за които се твърдеше, че превозват "орди от мигранти" и публикуваха снимки в подкрепа на твърденията си.

Подобни публикации, бяха разпространявани от медии, често изразяващи проруска позиция (тук).

В тази токсична атмосфера се появи информация за инциденти с чужденци в София (тук ) и край Пловдив (тук). Бяха организирани и протести с призиви мигрантите да бъдат прогонени "от България".

Дотолкова, че правителството реши да засили полицейското присъствие в столицата и около бежанските центрове.

"Думите създават реалности, а пътят от думите до действието е много малък”,  коментира за AFP Илдико Отова, университетски преподавател в София . “Няма криза, а има разказ за кризата", добави тя и уточни, че темата за мигрантите и бежанците е една от тези "по които в България за съжаление няма алтернативен дискурс. Свидетели сме на нормализиране на популизма."

В навечерието на изборите за Европейски парламент през юни 2024 г. Агенция Франс-Прес ще публикува поредица от кратки видеа, опровергаващи невярна информация от целия Европейски съюз, за да повиши вниманието относно дезинформацията и да покаже как можем да се справим с нея. 

Вижте нашия плейлист на английски език в Youtube: u.afp.com/onlinetip

В края на текста е добавено кратко видео, свързано с дезинформацията по темата и информация за видеокампанията на AFP срещу дезинформацията преди изборите за ЕП.
25 март 2024 г. В края на текста е добавено кратко видео, свързано с дезинформацията по темата и информация за видеокампанията на AFP срещу дезинформацията преди изборите за ЕП.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас