Не, изпълнителният директор на Pfizer не е казал, че компанията има за цел да намали наполовина световното население в речта си в Давос
- Тази публикация е по-стара от една година.
- Публикувано на 18 юли 2022 г. в 17:59
- Време за четене: 4 минути
- От: Johnny LIEU, Théophile BLOUDANIS, AFP Австралия, AFP Гърция
- Превод и адаптация: Rossen BOSSEV
Copyright © AFP 2017-2024. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
Редактираното видео е публикувано във Facebook на 29 май 2002 г. от потребител, който пише: "Гледайте докато не са го свалили". Публикацията, споделена повече от 8000 пъти, продължава да се препубликува през юли 2022 г.
В 40-секундния манипулиран клип Бурла изглежда, че казва: "Мисля, че това наистина е сбъдването на една мечта, която имахме заедно с моя ръководен екип, когато започнахме през 19 (2019). Първата седмица се срещнахме през януари 19 (2019) г. в Калифорния, за да определим целите за следващите пет години. И една от тях беше до 2023 г. да намалим броя на хората в света с 50%. Мисля, че днес тази мечта се превръща в реалност".
Към видеото има субитри на български език и надпис: 'Видео от Давос, 2022! Вече дори не се крият!"
Подобни твърдения се разпространяват още на други езици като английски и гръцки.
Редактираният видеоклип изкривява думите на изпълнителния директор на Pfizer
Видеоклипът, споделян в социалните мрежи, е откъс от кадри от събитие, проведено по време на тазгодишната среща на Световния икономически форум, където изпълнителеният директор на Pfizer разговаря пред публика с основателя и председател на форума Клаус Шваб.
Видеозаписът от събитието от 25 май 2022 г., може да се гледа на уебсайта на WEF и на официалния му канал в YouTube. Видеозаписът на техния разговор е малко над 33 минути.
На кадрите от пълния им разговор се вижда как Шваб моли Бурла да разкаже на публиката повече за съобщението, което е направил по-рано същия ден. Бурла говори за това как Pfizer е предлагал лекарствата си на най-бедните страни в света на тяхната себестойност. AFP също отразява информацията.
Като част от отговора си към Шваб, Бурла казва: "Мисля, че това наистина е изпълнение на една мечта, която имахме заедно с моя ръководен екип, когато започнахме през 19 (2019 г.). Първата седмица се срещнахме през януари 19 (2019) г. в Калифорния, за да определим целите за следващите пет години. И една от тях беше до 2023 г. да намалим с 50% броя на хората по света, които не могат да си позволят нашите лекарства. Мисля, че днес тази мечта се превръща в реалност."
Частта, подчертана в курсив от AFP, е премахната в редактирания видеоклип, споделян в социалните мрежи.
Пълният коментар на Бурла може да се види на минута 2:36-3:05 на видеото на уебсайта на WEF и 2:33-3:02 на видеото в YouTube:
Конспиративни теории за WEF и "Голямият рестарт"
Световният икономически форум е фондация, базирана в Швейцария, организираща всяка година среща на политически и икономически лидери в Давос. AFP вече е разобличавала невярна информация, разпространявана около WEF, и по-специално около инициатива, наречена "Големият рестарт".
The Great Reset ("Големият рестарт") е заглавието на книга, написана в съавторство от Шваб и от бившия директор на WEF Тиери Малере и публикувана през 2020 г. В нея се описва и икономическата инициатива на Форума за съживяване на световната икономика, включително чрез политически, икономически и социални средства, след пандемията от Covid-19.
Според безпочвени конспиративни теории Шваб и инициативата "Големият рестарт" са част от организиран план на световните лидери да използват пандемията Covid-19, за да увеличат собствената си власт и да контролират населението.
Фирмите за лекарства са критикувани за доставките на ваксини
Подробности за съобщението на Pfizer, че ще продава патентованите си лекарства на нестопанска основа на най-бедните страни в света, можете да видите в прессъобщението на компанията.
Руанда, Гана, Малави, Сенегал и Уганда са първите страни, които се ангажират с инициативата, като целта е тя да обхване 45 държави, посочва компанията.
Pfizer, както и други компании, произвеждащи ваксини срещу Covid-19, са критикувани, че не разкриват технологиията си, така че страните извън Европа и САЩ да могат да разработят собствени доставки на ваксини, както съобщава Quartz Africa.
Някои посрещнаха новото съобщение с предпазливост. Пред AFP икономистът по здравеопазване Фарасат Бохари постави въпроса с какво ще трябва да се съгласят страните, за да сключат споразумение с Pfizer, и заяви, че би искал да знае дали споразуменията включват ангажименти за обем или изключващи сделки, които биха попречили на други компании да пускат на пазара еквивалентни лекарства в бъдеще.
През юни 2022 г. темата за вдигането на патентите за ваксините срещу Covid-19 беше обсъдена и на срещата на Световната търговска организация в Женева, но приетото решение беше определено като закъсняло и недостатъчно.
AFP вече опроверга други неверни твърдения за Бурла, включително че не е ваксиниран срещу Covid-19 и че е казал, че ваксината дава ограничена защита срещу болестта.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас