Манипулирано видео невярно твърди, че доц. Мангъров е убит

В края на март 2025 г. в интернет започна да се разпространява манипулирано видео, което погрешно твърди, че българският инфекционист доц. Атанас Мангъров е бил убит. Видеото, което имитира репортаж на NOVA телевизия, включва и клип, в който Мангъров промотира медицински продукт. Според експерт видеото е било манипулирано с помощта на изкуствен интелект. Агенция Франс Прес установи, че кадрите с водещата на новините на NOVA са взети от новинарски блок на канала от края на март, а клипът с Мангъров е взет от интервю, което той е дал за телевизията през януари 2025 г. Такова престъпление не е докладвано от Министерството на вътрешните работи, а Мангъров потвърди пред AFP, че е жив.

"В 8:15 ч. в София Атанас Мангъров припада от три куршума. Полицията е ужасена: професионален наемен убиец, хладнокръвно убийство. В деня преди смъртта си той е разкрил смъртоносна измама. Те не искат да знаете…" Това гласи публикация във Facebook от 29 март 2025 г., която е била споделена от над 600 потребители в социалната мрежа. Фалшивият репортаж се разпространява в социалните мрежи от профила "Ravishing hxp7", който има около 100 последователи и не съдържа снимки или допълнителна информация. Същият профил е разпространил видеото и ден по-рано на – 28 март, като постът му е бил споделен от повече от 80 потребители.

Към публикацията е прикачено видео със субтитри, представено като новинарски репортаж на NOVA телевизия. В репортажа водещата на новините на NOVA Ани Салич съобщава за предполагаемото убийство на доц. Атанас Мангъров – известен български детски инфекционист и един от най-изявените противници на мерките срещу разпространението на Covid-19, като някои от неговите твърдения вече са опровергавани от AFP тук и тук. Видеото съдържа също и клип от предполагаемо интервю с Мангъров, в което той твърди, че лекарствата за хипертония, използвани през 2025 г., са "смъртоносна измама" и че страничните им ефекти убиват по-бързо от кръвни съсиреци или атеросклероза, като в същото време промотира продукт, който предполагаемо подобрява сърдечно-съдовото здраве. Публикацията съдържа и линк към уебсайт, на който въпросният продукт може да се поръча.

Цялото видео обаче е манипулирано и заблуждаващо. 

Image
Екранна снимка на Facebook публикация, разпространяваща невярна информация. Направена на 1 април 2025 г.

Пресцентърът на Министерството на вътрешните работи (МВР) заяви, че не са получавани подобни сигнали и нямат данни за извършването на такова престъпление, свързано с доц. Мангъров. "За периода 27-28 март 2025 г. на територията на столицата не е регистрирано тежко криминално престъпление /убийство/", съобщиха от МВР в имейл до AFP от 1 април.

"Жив съм, добре съм", каза Мангъров за AFP на 1 април в телефонен разговор. Той също така потвърди, че това не е първият път, когато образът му е използван за промотиране на съмнителни лекарства – нещо, което той заяви и пред NOVA телевизия, реагирайки на разпространението на невярното видео за неговата смърт.

Произход на новинарския репортаж

Макар видеото първоначално да изглежда автентично, няколко малки следи – като несъответствия в стила на текста, необичаен говор и странно акцентиране, ни накараха да се усъмним в неговата истинност.

Например надписът във фалшивия репортаж не съвпада стилово с този на NOVA. Шрифтът е различен, а буквите са с по-широко разстояние, отколкото в автентичните емисии на телевизията. 

Image
Сравнение на екранни снимки от стоп кадри от манипулираното видео (вляво) и от новинарска емисия на NOVА (вдясно). Направени на 1 април 2025 г. Акцентите в жълто са добавени от AFP.

Освен това във фалшивото видео се чуват и езикови несъответствия, които присъстват и в субтитрите. В 70-а секунда от видеото се чуват неточности: думата "кликнете" се произнася с ударение върху първата сричка, а правилно би било ударението да пада на втората сричка; изречението "кликнете върху тя "научи повече" е нелогично. В отделни моменти от речта на Салич и Мангъров също така говорът им не звучи автентично и липсва плавност – на моменти изказът им е накъсан и с грешна интонация.

При по-задълбочена проверка установихме, че видеото е изградено с кадри от действителни новинарски предавания на NOVA телевизия.

При преглед на скорошни новинарски емисии на канала открихме, че сегментът с водещата на новините на NOVA Ани Салич е взет от централната новинарска емисия на 27 март 2025 г., ден преди разпространението на фалшивото видео. В истинската емисия тя съобщава за парламентарни изслушвания на министри във връзка с казуса с европейския прокурор на България Теодора Георгиева и разследването срещу Владимир Малинов (архив).

Image
Сравнение на екранни снимки от стоп кадри от манипулираното видео (вляво) и от емисията на NOVА (вдясно). Направени от AFP на 1 април 2025 г.

Чрез обратно търсене на изображения AFP намери и оригиналното интервю с Мангъров, което по-късно е било променено с помощта на изкуствен интелект. Интервюто също е на NOVA и е излъчено на 18 януари 2025 г., като в него инфекционистът коментира нивата на заболеваемост сред децата (архив).

Image
Сравнение на екранни снимки от стоп кадри от манипулираното видео (вляво) и от интервюто на доц. Мангъров пред NOVА (вдясно). Направени на 1 април 2025 г. Акцентите в червено са добавени от AFP.

В манипулираното видео се вижда част от логото на предаването "Събуди се", откъдето е взет клипът (архив).

AFP се свърза и с редакционния екип на NOVA, който също потвърди, че репортажът е фалшив. "Категорично потвърждаваме, че видеото не е автентично и не е било излъчвано в ефира на NOVA", заявиха от телевизията в имейл до AFP на 1 април.

Медията също така излъчи няколко репортажа, в които се обяснява, че въпросното видео е манипулирано. На 31 март и 1 април самият Мангъров говори пред NOVA, като потвърди, че е жив – тук и тук (архиви тук и тук). Той обясни, че това не е първият път, в който името му е използвано за подобна фалшификация, и че е подавал сигнали както в Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), така и в Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП), но без резултат.

Освен манипулираните кадри с Ани Салич и Атанас Мангъров, във фалшивия репортаж е използван и клип, който уж показва как Мангъров е нападнат от мъж с качулка и пистолет. Чрез обратното търсене на изображения обаче установихме, че видеото всъщност показва нападението срещу Брайън Томпсън – главен изпълнителен директор на американската застрахователна компания UnitedHealthcare, който беше застрелян и убит в Манхатън в началото на декември 2024 г. (архиви тук и тук).

Рекламиране на билкова добавка

Подвеждащата публикация включва линк към уебсайт, който е оформен така, че визуално да имитира сайта на NOVA, с цел да заблуди потребителите. Въпреки това стилът му ясно се различава, както показва следното сравнение.

Image
Сравнение на екранни снимки от сайт, разпространяващ невярна информация и имитиращ сайта на NOVA (вляво), и истинска публикация от сайта на NOVА (вдясно). Направени на 2 април 2025 г.

Публикацията в имитиращия сайт също съобщава за "убийството" на Мангъров, съдържа информация за кръвоносните съдове, изфабрикувано интервю с лекаря, както и подробности за билкова добавка, която се промотира, като е включен и линк за поръчването ѝ с "50% отстъпка".

AFP успя да открие информация за този продукт на неговия "официален" уебсайт и установи, че той представлява добавка на растителна основа, за която се твърди, че подобрява кръвното налягане, сърдечната функция и предпазва от холестерол. Дори и основните ѝ съставки (листа от коприва, листа от глог и чесън) да са показали ползи за сърдечно-съдовото здраве, на уебсайта не е посочено какво е количеството и съотношението на тези вещества в капсулите, а проучвания показват, че ефектът им може да е скромен и недостатъчен като единствено средство за лечение на сърдечно-съдови заболявания. Освен това някои от тях могат да взаимодействат с лекарства и/или да причиняват нежелани странични реакции (архив).

"С такива сензационни видеа продават боклуци, на които хората се хващат", добави Мангъров пред AFP в коментар за въпросния продукт.

Deepfake видео

Видеото носи всички белези на т.нар. deepfake видеа – аудио или видео съдържание, модифицирано с помощта на изкуствен интелект, за да накара някого да изглежда, че казва или прави нещо, което не е казал или правил, както AFP обяснява тук.

Комисар Светлин Лазаров – началник на отдел "Дигитални анализи и киберразузнаване" при дирекция "Киберпрестъпност" на ГДБОП, потвърди пред NOVA използването на deepfake технология за изфабрикуването на репортажа (архив). 

AFP вече е разобличавала deepfake видеа. През април 2024 г. се разпространи deepfake видео, в което тогавашният премиер на България Николай Денков уж призовава хора да споделят личните си данни. Видеото отново имитираше новинарски репортаж на NOVA.

Съвети за това как да разпознавате изображения и видеа, създадени с изкуствен интелект, може да намерите тук и тук.

Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?

Свържи се с нас