
Фалшива корица на вестник невярно внушава, че 70 000 украинци са убити в Курск
- Публикувано на 27 март 2025 г. в 10:03
- Обновено: 27 март 2025 г. в 11:17
- Време за четене: 6 минути
- От: Bill MCCARTHY, AFP САЩ
- Превод и адаптация: Bozhidar ANGUELOFF , AFP България
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
"Колко украинци са загинали в Курска област? Ето ви отговора по-надолу. Източникът,както се казва, е напълно достоверен.,не го твърди руско издание… 70 000 /СЕДЕМДЕСЕТ ХИЛЯДИ/ украинци са загубили живота си заради недомислицата на Зеленски. НАПРАЗНО изгубени животи.!" Така започва публикация във Facebook от 16 март 2025 г. Към поста са добавени 2 изображения. Твърди се, че първото изображение е на корица на британския вестник Hull Daily Mail с дата 13 март 2025 г., на която пише, че 70 000 украински войници са загинали напразно в Курска област. На второто изображение се виждат двама военни, които лежат на земята, като на униформата на единия се вижда украинският флаг.
Постът продължава: "Твърди го,както виждате , Hull Daily Mail.При това в голям репортаж,придружен с много снимков материал на екипа си.И приложената снимка е тяхна."
Същите твърдения се срещат и в други публикации в социалната мрежа, като тук, тук, тук и тук. Твърдението се разпространява също така и в медийни публикации като тази, както и без предполагаемата снимка на първата страница на вестника, но цитирайки Hull Daily Mail – тук и тук.

Твърденията, че ежедневникът Hull Daily Mail е публикувал на първа страница информацията, че 70 000 украинци са загинали в Курска област, се споделят и на други езици като английски, португалски и румънски, както и в различни социални мрежи като Instagram, X и TikTok.
На фона на международната дипломация, целяща да сложи край на конфликта между Москва и Киев, неверни твърдения продължават да се разпространяват масово онлайн в България особено от проруски и националистически кръгове, които целят да дискредитират президента на страната Володимир Зеленски и да подкопаят западната подкрепа за Киев, както съобщава AFP тук, тук и тук. Такъв е случаят и с Facebook профила, който стои за твърдението на български език. Наскоро AFP разобличи невярната информация в пост от същия профил, според който Зеленски е купил вилата на Хитлер "Орлово гнездо".
Предполагаемата корица на Hull Daily Mail и твърденията за украинските жертви се разпространяват, след като на 18 март президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че украинските войски ще продължат да се сражават в руската Курска област, въпреки опитите на Москва да си възвърне частите от района, които Киев завладя през август 2024 г. (архиви тук и тук).
Военната ситуация в Курската област е ключов въпрос в момент на интензивна международна дипломация, която се опитва да сложи край на тригодишния конфликт (архиви тук и тук).
Посочените твърдения обаче са неверни: заглавието на Hull Daily Mail е изфабрикувано, а изображението на първата страница на вестника е фалшификат. Освен това второто изображение от публикацията във Facebook също не е от Hull Daily Mail и датира поне от 2019 г.
Изображение 1: Първата страница на вестника е "фалшификат"
"Тази история за Украйна е фалшива", заяви в имейл до AFP от 18 март Лия Кресовати, говорител на Reach PLC – компанията-майка на Hull Daily Mail.
На сайтове, сред които и PressReader – разпространител на дигитални вестници, може да се види истинската първа страница на изданието от 13 март, която е свързана с криминално деяние (архиви тук и тук).

"Момче е признато за виновно за опит за убийство на момиче с меч", гласи текстът на първата страница. Подзаглавието: "Хелоуинското къмпинг пътуване се превърна в кошмар, след като млад тийнейджър беше намушкан десет пъти."
Кресовати добави пред AFP, че корицата, съхранена от PressReader, е "правилната първа страница oт този ден" на британския ежедневник.
Не става ясно откъде идва числото от 70 000, споменато в изфабрикуваното заглавие за Курск, нито дали то е основателно. Нито една от страните в конфликта не е предоставила проверими данни за броя на жертвите – както Москва, така и Киев обикновено не разкриват своите военни загуби (архив). Междувременно Агенция Франс-Прес не цитира твърденията на всяка от страните относно жертвите на противника, тъй като не може да гарантира за достоверността на подобни твърдения.
През февруари 2025 г. пред американския телевизионен канал NBC Зеленски заяви, че 46 000 украински войници са загинали от началото на войната, която започна с руската инвазия през февруари 2022 г. (архиви тук и тук). Междувременно независимият украински военен кореспондент Юрий Бутусов каза през декември 2024 г., че според негови военни източници приблизително 70 000 са загинали, а 35 000 са в неизвестност (архив).
Изображение 2: Стара илюстративна снимка
Твърденията, че второто приложено изображение от публикацията във Facebook принадлежи на британския вестник Hull Daily Mail и че отразява актуални събития в Курска област, също са неверни.
Обратно търсене на изображението показва, че то се е появило в интернет не по-късно от септември 2019 г. Статията, която откри AFP, отразява състезание на украински военни, проведено на тренировъчен полигон в Донецк. Публикацията е от 20 септември 2019 г. и в нея се виждат и други снимки от военното учение.
В свои публикации медии отбелязват, че изображението е илюстративно. Посочват се различни източници, включително Министерството на отбраната на Украйна. AFP откри изображението като илюстративна снимка и без придружаващ надпис на уебсайта на АРМІЯINFORM — онлайн медиа, създадена от Министерството на отбраната на Украйна, в публикация от 2 ноември 2020 г. Изображението може да бъде видяно също така като илюстративна снимка в публикация във Facebook от август 2020 г.

AFP е опровергавала и други дезинформационни съобщения, свързани с войната в Украйна – тук.
Актуализиран линк към публикацията на румънски език; поправена грешка във втори абзац на текста27 март 2025 г. Актуализиран линк към публикацията на румънски език; поправена грешка във втори абзац на текста
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас