
Неверни твърдения внушават, че ЕЦБ ще смени парите в брой с цифрово евро до октомври 2025 г.
- Публикувано на 07 април 2025 г. в 17:30
- Време за четене: 12 минути
- От: Elena CRISAN, Claire-Line NASS, AFP Австрия, AFP Франция
- Превод и адаптация: Bozhidar ANGUELOFF , AFP Bulgaria
Copyright © AFP 2017-2025. Всяко използване на това съдържание с търговска цел изисква абонамент. Кликнете тук, за да научите повече.
След като цифровизацията навлиза във все повече аспекти от живота на хората и предвид нарастващото използване на електронни плащания вместо физически банкноти и монети, централните банки по света проучват възможността за издаване на цифров платежен инструмент наред с парите в брой като логична следваща стъпка в еволюцията на парите.
Европейската централна банка, която отговаря за единната европейска валута, в момента работи по практическото прилагане на цифровото евро в рамките на вътрешна подготвителна фаза (архиви тук и тук). Тази фаза трябва да приключи през октомври 2025 г., както заяви президентът на ЕЦБ Кристин Лагард на пресконференция на 6 март 2025 г. (архив).
Малко след това публикации в социалните мрежи започнаха да се разпространяват на много езици, твърдейки, че Лагард е потвърдила, че ЕЦБ ще пусне цифровото евро още през октомври 2025 г. "Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард потвърждава, че Европейският съюз ще пусне цифрово евро до октомври тази година", пише във Facebook публикация от 10 март 2025 г.
В други публикации в социалната мрежа същото твърдение се разпространява, придружено и с други неверни твърдения – например, че ЕЦБ и националните правителства планират да проследяват индивидуалните плащания; да решават какво може да се купува; да налагат автоматизирани данъци; да конфискуват спестяванията на хората; или че парите в брой ще бъдат забранени.
"От този момент нататък всички пари ще бъдат в ръцете на Европейската централна банка [...] И сега идва черешката на тортата: Парите ще бъдат забранени - нищо, никакви банкноти или монети … Идва през октомври 2025 - тази година", гласи публикация във Facebook от 17 март 2025 г., чието съдържание е споделено от повече от 3 000 потребители. Постове с подобни твърдения също така разпространяват конспиративна теория, според която въвеждането на еврото всъщност представлява въвеждане на цифров "концлагер": "в случая става въпрос за превръщането на Европа в дигитален концлагер посредством програмируема валута - софтуер".
Много от публикациите споделят видео с кратък откъс от реч на президента на ЕЦБ като "доказателство" за твърденията. Някои от тях също така включват изказване на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, направено в контекста на проекта на ЕС за Съюз на спестяванията и инвестициите.
Подобни твърдения бяха споделяни и на чешки, френски, немски, испански, нидерландски и словашки език. Въпреки това както изказванията на Лагард по време на въпросната пресконференция, така и цитатът на фон дер Лайен са извадени от контекст и интерпретирани погрешно.
В България това са поредните подвеждащи твърдения, свързани с еврото, които се разпространяват онлайн на фона на засилените усилия на правителството за присъединяване към еврозоната през 2026 г. Противопоставянето срещу тези планове доведе до протест, организиран от проруската крайнодясна партия "Възраждане" през февруари 2025 г., който прерасна в насилие и по време на който демонстранти нападнаха сградата на официалното Представителство на ЕС в София (архив).

Подготвителна фаза, която трябва да приключи през октомври 2025 г.
По време на пресконференция на 6 март 2025 г., провела се след редовната среща на ЕЦБ, свързана с паричната политика, журналист попита Кристин Лагард за подготовката на централната банка по отношение на цифровото евро във връзка с решението на президента на САЩ Доналд Тръмп от януари 2025 г. да замрази плановете на Федералния резерв за евентуално въвеждане на цифров долар (архив).
Лагард отговори, че се надява да "превърне цифровото евро в реалност", като очерта октомври 2025 г. като "срок" за приключване на подготвителната фаза, започнала през ноември 2023 г. В същото време тя подчерта, че подобен проект все още трябва да премине през необходимия законодателен процес и да бъде одобрен от Европейската комисия, Съвета на ЕС и Европейския парламент.
Текстът на тази реч може да бъде прочетен на сайта на ЕЦБ, а цялата реч е достъпна и на запис в YouTube (архиви тук и тук).

Очертаният срок "до октомври" обаче се отнася единствено до приключването на текущата подготвителна фаза, а не до влизането в сила на цифровото евро, както обясни ЕЦБ в своя X акаунт на 13 март 2025 г. (архив).
Официалният график за въвеждането на цифровото евро е достъпен на уебсайта на институцията. Според него проучвателната фаза трябва да приключи през октомври 2025 г., когато се очаква Управителният съвет на ЕЦБ да се събере, за да вземе решение относно следващите стъпки (архиви тук и тук). На този етап ръководният орган на ЕЦБ може да започне работа по създаването на регулаторна рамка за цифровото евро, която например би могла да определи максималната сума цифрови евро или броя цифрови портфейли, които едно лице може да притежава едновременно.
С отговора си на 6 март Кристин Лагард просто потвърди, че ЕЦБ ще се придържа към предвидения график.

Въвеждането на цифровото евро също не би било възможно без наличието на законодателна рамка на равнище Европейски съюз. Законодателството трябва да бъде прието от Европейския парламент и Съвета на ЕС въз основа на предложения на Европейската комисия. Работата по това законодателство все още продължава.
"Ако изобщо някога успеем да издадем цифрово евро, това ще ни отнеме няколко години", заяви пред AFP на 13 март 2025 г. Александър Стервину, директор на отдела за проучвания и мониторинг на плащанията в Banque de France – Френската централна банка (архив). Неговото мнение е, че на практика цифровото евро не би могло да бъде въведено "преди средата на 2027 или 2028 г.", а пълното му разгръщане може да отнеме "до 2030 г.".
Междувременно Австрийската национална банка също заяви пред AFP на 14 март 2025 г., че въвеждането на цифровото евро преди 2027 или 2028 г. е "малко вероятно".
Това не е краят на парите в брой
AFP интервюира експерти, които увериха, че въвеждането на цифровото евро няма да означава "край на парите в брой", както се твърди в масово разпространявани публикации в социалните мрежи. Това не е първият път, когато подобни слухове циркулират: AFP разобличи сходни твърдения на френски език още през декември 2022 г.
Твърденията за "общество без пари в брой" са част от конспиративна риторика, която се възползва от страховете, свързани с икономическата ситуация в отделните държави, както е обяснено подробно в тази статия на AFP на френски език и в този материал на българската платформа за проверка на фактите Factcheck.bg (архивирани линкове тук и тук).
Парите в брой остават популярен начин на плащане в Европа, а ЕЦБ многократно е посочвала, че цифровото евро е предназначено да ги допълва, а не да ги замества. В България парите в брой продължават да бъдат основното средство за разплащане.
През юни 2023 г., като част от пакет от мерки, свързани с цифровото евро (архив), Европейската комисия представи две предложения, насочени както към подкрепа на "възможността за използване на пари в брой", така и към създаване на "правна рамка за цифровото евро" (архив).
Въпреки че търговците на дребно в еврозоната в момента не са задължени да приемат картови плащания, те по принцип са длъжни да приемат плащания в евро в брой, освен ако няма "легитимна причина" да не го направят, например ако държането на пари в брой може да представлява риск за физическата сигурност на търговеца (архив).
"Парите в брой няма да бъдат премахнати", заяви Австрийската национална банка пред AFP на 14 март 2025 г. "Никой в еврозоната не обмисля премахването на парите в брой." Напротив – дори се подготвя нов дизайн на евробанкнотите.
Планираната правна рамка на ЕС, която ще бъде в основата на цифровото евро, "не може да промени разпоредбата на член 128(1) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), който гласи, че евробанкнотите са единствените банкноти с правен статут на законно платежно средство в Съюза", обясни пред AFP Кристоф Олер – професор по публично и европейско право и директор на Центъра за европейски изследвания в Университета "Фридрих Шилер" в германския град Йена. "По същия начин, законодателството не може да отмени правото на държавите членки да емитират евромонети."
"Цифровото евро няма да бъде създадено, за да замени парите в брой", обобщава Стервину от Френската централна банка. Целта е "цифровото евро да отговаря приблизително на същите нужди, каквито покриват парите в брой, но в цифрова среда – и съответно наред с другите платежни инструменти", каза той.

Притеснения относно проследимостта
Цифровизацията на трансакциите е обект на основателни притеснения от няколко години насам, тъй като позволява определена степен на проследяване.
Натали Жансен – доцент по икономика във френското бизнес училище NEOMA, отбелязва, че в случаите на държави като Бахамите и Нигерия въвеждането на цифрови валути може би е било свързано именно с целта за "насърчаване на финансовото включване и намаляване на плащанията в брой в борбата с корупцията и незаконната търговия".
Апостолос Томадакис – ръководител на изследователската дейност в базирания в Брюксел Европейски институт за капиталови пазари (European Capital Markets Institute), заяви пред AFP на 26 март, че притесненията не са неоснователни, когато се разглеждат някои проекти за цифрови валути извън ЕС.
В Китай развитието на "цифров юан" – който позволява съхраняване на пари и извършване на трансакции чрез приложение, разработено от Института за изследване на цифровата валута към Народната банка на Китай – повдига въпроси относно участието на държавните власти и тяхното право да контролират трансакциите, а оттам и относно защитата на личната неприкосновеност.
"Подходът на ЕС обаче е много различен – той е насочен към запазване на неприкосновеността на личния живот и свободата на плащанията, а не към контрол", посочи Томадакис. "Техническата възможност за наблюдение или блокиране на трансакции ще съществува (както вече има в банковата система), но под действащата правна рамка на ЕС и дизайна на ЕЦБ не се предвижда тази възможност да се използва за блокиране на трансакции."
На въпрос относно конфиденциалността при плащане с цифрово евро, Австрийската национална банка също заяви пред AFP, че трансакциите с цифрово евро ще бъдат анонимни. Това означава, че ЕЦБ няма да може да идентифицира лицето зад плащанията или да знае кой притежава даден цифров портфейл.
Томадакис обясни, че "ЕЦБ е юридически обвързана да спазва Общия регламент за защита на данните (GDPR) и няма търговски интерес от потребителски данни (за разлика от частните доставчици на платежни услуги)". Както всички други организации, които обработват лични данни в ЕС, ЕЦБ е задължена да спазва европейското законодателство за защита на личната неприкосновеност – т.е. GDPR.

Цифровото евро няма да бъде програмируемо
Някои от публикациите в социалните мрежи погрешно твърдят и че цифровото евро ще има "срокове на валидност".
Според Томадакис "идеята за пари със срок на валидност понякога се обсъжда в академичните среди в рамките на концепцията за програмируема валута (с цел стимулиране на разходите по време на рецесия), но ЕЦБ изрично е отхвърлила тази идея по отношение на цифровото евро".
Програмируемата валута е цифрова валута, предназначена да бъде изразходвана само за предварително определена цел – например като цифрови ваучери за храна или устойчиви продукти. Тази концепция вече е широко разпространена като допълнителна форма на възнаграждение например в Белгия, където служителите могат да получават т.нар. "ваучери за храна".
Самата ЕЦБ също посочва на своя сайт, че "цифровото евро никога няма да бъде програмируема валута".
Цифровото евро е проектирано да функционира като парите в брой. "След като бъде издадено и съхранявано в цифрови портфейл, то ще остане валидно също както физическите пари в брой или електронните банкови депозити", допълни Томадакис.
Изказването на фон дер Лайен относно спестяванията
В публикация в X от 10 март 2025 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, говорейки за Съюза на спестяванията и инвестициите на ЕС (Savings and Investments Union - SIU), заяви: "Ще превърнем частните спестявания в така необходимите инвестиции". В публикацията е включено видео, в което наред с други хора се вижда и Кристин Лагард. Някои потребители в социалните мрежи побързаха да свържат изказването на фон дер Лайен с цифровото евро, разпространявайки внушения, че по някакъв начин гражданите ще загубят своите спестявания.
В изявление от 17 март 2025 г. от пресцентъра на Европейската комисия коментираха темата, като поясниха, че фон дер Лайен е имала предвид, че "гражданите на ЕС трябва да получат повече възможности, ако желаят да инвестират своите спестявания в капиталовите пазари на ЕС". Тези усилия стоят в основата на цялостната концепция за Съюза на спестяванията и инвестициите (SIU).
Целта е да се "увеличи участието на гражданите в капиталовите пазари", но "ЕС по никакъв начин няма да принуждава гражданите да инвестират в капиталовите пазари", се казва още в изявлението. Съюзът на спестяванията и инвестициите има за цел единствено да "създаде по-благоприятна среда за онези, които желаят да инвестират".
Наскоро AFP опроверга още едно дезинформационно съобщение, свързано с еврото, което се разпространяваше вирално в България. На фона на разделенията в страната относно приемането на европейската валута, хиляди потребители в социалните мрежи споделиха измислен антиевро цитат, приписван на бившия главен изпълнителен директор на Deutsche Bank Алфред Херхаузен. Пълната проверка на фактите може да прочетете тук.
Видели сте съдържание, което искате AFP да провери?
Свържи се с нас